fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Fortsatt tillväxt för e-hälsoföretagen

E-hälsoföretagen växer under coronapandemin – och väntar sig att fortsätta göra det. 74 procent av HealthTech Nordics medlemsföretag räknar med att rekrytera fler medarbetare under 2021, enligt en undersökning som nätverket beställt.

– Vi är mitt inne i ett disruptivt tekniksprång och kan inte ta steget tillbaka. Pandemin har öppnat dörren till framtiden med digitalisering och ett smartare sätt att arbeta. Det är mer kostnadseffektivt, ger patienter högre livskvalitet och avlastar vårdpersonalen, säger Margareta Wallentén, projektledare för HealthTech Nordic på Innovation Skåne.

I Skåne skapades 63 nya jobb i branschen under 2020 och i östra Danmark 59. Snabbast växande i regionen var Arthro Therapeutics som anställde 30 personer under året. Margareta Wallentén förväntar sig en fortsatt tillväxt efter att pandemin är över och ser ännu inte att företagen skulle drabbas av samma kompetensbrist som i IT-branschen.

– Vi ser flera medlemmar som anställer till nyckelpositioner i ledningsgruppen i Sverige och kompletterar med utvecklingsteam i andra delar av världen. Bolagen arbetar globalt, så när de växer på hemmaplan anställer de utomlands också, säger hon.

Trots detta uppger en majoritet, 55 procent, av medlemsföretagen att de påverkats negativt av pandemin medan 35 procent svarat att de påverkats positivt.

Niclas Lindstrand

E-hälsoföretagen växer under coronapandemin – och väntar sig att fortsätta göra det. 74 procent av HealthTech Nordics medlemsföretag räknar med […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 


  • Lunds life science brände 1 miljard

    Den samlade förlusten var nästan 1 miljard kronor under första halvåret. Rapidus har gått igenom Lunds 49 börsnoterade life science-bolag och noterar att bara sex av dem går med vinst. Se hela listan här.

  • Nanoecho får sin första kund

    Nanoecho i Lund meddelar att bolaget tecknat sitt första försäljningsavtal för ett magnetomotoriskt ultraljudssystem, vilket innebär att bolaget fått in sin första fakturerade kund.

  • Gore-tex-bolaget öppnar för Suturion

    Lundabolaget Suturion har tecknat avtal med en medicinteknisk tungviktare. Nu startar försäljningen av bolagets kirurgiska symaskin på den amerikanska marknaden. – Avtalet hanterar eventuella tullar, säger vd Paan Hermansson.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Ny kris i Prostalund

    Snart två år efter en uppslitande maktkamp om Prostalund talar nu bolaget om att det kan bli tal om konkurs. Aktien störtdyker efter ett pressmeddelande på måndagkvällen. Detta har hänt.

  • ANNONS Innehåll från EKN

    Svenska väskorna rymmer ett helt reningsverk

    Ett nyutvecklat, svenskt vattenreningssystem som ryms i två väskor kan rena upp till 20 000 liter kontaminerat vatten per dag – och drar inte mer energi än en hårtork. Perfekt vid kriser. Under 2025 planerar skånska Hydro Vessel att bli dubbelt så många.

  • Bonesupport tyngs av stark krona

    Bonesupport rivstartar 2025 med en rejäl tillväxt i framför allt USA. Men negativa valutaeffekter och ökade kostnader håller nere resultatet i det hyllade bencementbolaget från Lund.

  • …men desto bättre gick det för Avidicare

    Luftreningsföretaget Avidicare från Lund har fyllt på kassan. Bolaget fortsätter nu sin internationella expansionsresa och hoppas på att nå lönsamhet inom två år.

  • Slutet är kommet för Lundabolaget

    Först var det Tendo, sedan Wnt Research. Nu avvecklas ytterligare ett noterat skånskt life science-bolag som blir uppköpt via ett omvänt förvärv där de enda tillgångarna är en börsplats och en samling aktieägare.

  • Uppköpsbud på Dignitana

    Dignitana i Lund steg med 67 procent på börsen på tisdagen. Orsaken är ett bud som kommer att göra skalpkylningsbolaget brittiskt. Vd Fredrik Jonsson berättar varför styrelsen vill sälja.