måndag 15 september 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Watersprints nya vd ska accelerera

|  
|  

André Carlsson tillträder som ny vd för Watersprint, som har utvecklat en vattendesinficeringsteknik baserad på UVC-LED. Han uppger att bolaget snabbt bör komma igång med nästa satsning för att positionera sig nu när branschen ser ut att få ett uppsving.

– Detta är ett spännande företag med stor potential att utveckla. Vi ska komma ut med vår senaste produkt Purify Mini på marknaden, hittills har ett mindre antal sålts, och lägga en plan för nästa satsning. Den måste ske ganska omgående och väljas noga för att positionera oss bra i den snabba utvecklingen av UVC-tekniken, säger André Carlsson.

Watersprint har en patenterad teknik som använder LED-genererat UVC-ljus för att oskadliggöra bakterier och virus i vatten. UVC-LED-tekniken, kan bland annat även användas till att desinficera ytor.

Utvecklingen av vanliga LED-lampor har redan gått snabbt mot mycket effektivare och billigare lampor. André Carlsson säger att man ser samma trend för UVC-LED-lampor som nu står inför ett genombrott som påskyndas av coronasituationen.

– Nu när stora företag som Samsung annonserat att de ska använda UVC-LED-tekniken drivs utvecklingen på mot ännu bättre och billigare lampor. I och med detta, när tekniken blir allt mer känd blir det lättare för oss att nå ut, säger André Carlsson.

Watersprint tog in nära åtta miljoner kronor i våras till driften och det har inte tagits beslut om någon ny finansiering. André Carlsson har tidigare arbetat med affärsutveckling hos Equinor, före detta Statoil, och hos Malmberg Water i Åhus. Han efterträder Pete Andersen som i november tar över vd-posten för fastighetsbolaget Hyllie Park i Malmö. Watersprint bildades 2013 och finns på Medicon Village i Lund.

Elisabet Ottosson

André Carlsson tillträder som ny vd för Watersprint, som har utvecklat en vattendesinficeringsteknik baserad på UVC-LED. Han uppger att bolaget […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Dyr nyemission i Beammwave

    En försäkring är ibland dyr men nödvändig. Så resonerar Beammwaves vd Stefan Svedberg sedan hans bolag tecknat dyra garantier men sedan fått se sin nyemission så övertecknad att det blev ytterligare en runda.

  • Ljus i tunneln för Brainlit

    Bluetooth-uppfinnaren Tord Wingren siktar på att fördubbla försäljningen av smarta ljussystem i år. – Det har tagit tid att lära oss hur vi ska jobba med försäljning, men nu har vi fått till det, säger han.

  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Mikrodust redo att skala upp: “Dubblar omsättningen i år”

    Med ny vd, ny strategi och flera färska affärer ska Mikrodust från Lund snabbt komma tillbaka från negativ tillväxt, och gå ännu längre. — På 3 till 4 år ska vi vara över 100 miljoner, säger vd Jonas Wackerfeldt.

  • Nytt superår för Tepe

    Joel Eklunds tandborstbolag Tepe ser ut att verka helt utanför de konjunktursvängningar som de flesta andra lever med. Rapidus har tagit en titt på bolagets årsredovisning för 2024 och förbluffas återigen av siffrorna.

  • Nordamps på väg mot marknaden

    Halvledarföretaget Nordamps i Lund tar ett steg närmare marknaden med en nyemission där befintliga ägare står för pengarna. Men till hösten behövs en större summa för att komma hela vägen. – Nu ska vi rikta oss till kapitalmarknaden, säger vd Jan Andersson.

  • Xenergic når ”stor milstolpe”

    Lundabolaget Xenergics energisnåla minneskretsar finns nu för första gången i massproduktion hos kund. Enligt vd Anders Berglund är det en stor milstolpe som inte bara ger intäkter utan också nya kunder och investerare.

  • Bona – ”USA:s tullar kan påverka oss”

    Malmöföretaget Bona, med vd Kerstin Lindell i spetsen, redovisar stagnerad tillväxt för 2024. En dämpad konjunktur känns av och en stor verksamhet i USA kan komma att påverkas av tullar.

  • Obducats vd får gå

    Lundabaserade Obducats ansträngda finanser tar ut sin rätt. Patrik Lundström som varit vd i mer än 25 år får gå. Bolaget ska gå in i en ”ny fas” och ersätter honom med en styrelsemedlem som varit med lika länge.

  • Starkt Beijer Ref trots kyliga tider

    Värme- och kylgrossisten Beijer Ref visar en stark tillväxt i både omsättning och resultat för det första kvartalet 2025. Aktien sticker på börsen efter torsdagens rapport.