tisdag 22 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Lundabolag i samarbete med jätte inom medicinteknik

Alteco Medical har under senaste året gjort flera strategiska satsningar och skrivit avtal med B.Brauns italienska dialysverksamhet. Bolaget tar nu in fyra miljoner kronor i en emission riktad till Lindekullen Holding för marknadssatsningar.

B.Braun har arbetat med Alteco Medical under ett antal år och nu är ett formellt kontrakt skrivet mellan bolagen.

– Vårt filter ska säljas som förbrukningsvara till B.Brauns dialysutrustning. Detta blir en pilotmarknad, sedan kan det bli aktuellt i fler länder, säger Altecos vd Fredrik Jonsson.

Han är ny vd sedan december och var tidigare vd på Distributed Medical i Lund. Bolaget har under kort tid skrivit avtal på nya marknader med distributörer i Thailand och Indien. Lundabolaget lanserade redan 2006 sitt filter LPS Adsorber för blodrening vid sepsis, blodförgiftning. Men försäljningen har gått trögt, bland annat på grund av att sepsis är en svår applikation, enligt Fredrik Jonsson.

Vid sepsis är det bråttom att starta blodrening för att få effekt. Ganska snart inträder organsvikt och då krävs helt andra akuta åtgärder. Enligt en ny studie, som publicerades i den vetenskapliga tidsskriften The Lancelet, kan nästan var femte dödsfall globalt kopplas till sepsis – cirka elva miljoner människor årligen – vilket är högre än dödligheten i alla cancerformer tillsammans.

– Omsättningen förra året var 5,5 miljoner kronor. Målet är att den ska fördubblas i år och öka lika mycket kommande år. Vi har gasen i botten överallt. Bolaget fokuserar nu på försäljning, att leverera mer på våra befintliga marknader och att gå in på nya, säger Fredrik Jonsson.

Bolaget satsar nu också på ett andra affärsområde, filtret ska användas i förebyggande syfte vid större operationer där patienten är uppkopplad i en hjärt-lungmaskin. Altecos engångsfilter är en cirka tio centimeter hög cylinder som renar blodet från gifter, endotoxiner som kommer från bakterier. Filtret innehåller en patenterad absorbent med en specifik peptid som fångar upp endotoxinerna. Det kopplas in i halsvenen, blodet pumpas genom filtret och tillbaka in i kroppen med hjälp av extern pump.

Bolaget startades 2002 och har sex anställda. Altecos aktie handlas på Spotlight.

Elisabet Ottosson

Alteco Medical har under senaste året gjort flera strategiska satsningar och skrivit avtal med B.Brauns italienska dialysverksamhet. Bolaget tar nu […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Vägen från kris till tillväxt

    E-handelsjätten BHG Group visar tillväxt igen efter tio kvartal av fall. Rapidus har träffat vd Gustaf Öhrn som berättar hur han styrt bolaget genom ett omfattande stålbad – och hur koncernen nu ska växla upp.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • AAK och Mildef vinnare bland skånska rapporterna

    ,
    Det verkar räcka med att inte backa alltför mycket för att göra aktiemarknaden glad. Trots att de flesta rapporter visade upp obefintlig eller negativ tillväxt togs de emot ganska väl på börsen. Men ett bolag har det riktigt kämpigt.


  • Gore-tex-bolaget öppnar för Suturion

    Lundabolaget Suturion har tecknat avtal med en medicinteknisk tungviktare. Nu startar försäljningen av bolagets kirurgiska symaskin på den amerikanska marknaden. – Avtalet hanterar eventuella tullar, säger vd Paan Hermansson.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Ny kris i Prostalund

    Snart två år efter en uppslitande maktkamp om Prostalund talar nu bolaget om att det kan bli tal om konkurs. Aktien störtdyker efter ett pressmeddelande på måndagkvällen. Detta har hänt.

  • ANNONS Innehåll från EKN

    Svenska väskorna rymmer ett helt reningsverk

    Ett nyutvecklat, svenskt vattenreningssystem som ryms i två väskor kan rena upp till 20 000 liter kontaminerat vatten per dag – och drar inte mer energi än en hårtork. Perfekt vid kriser. Under 2025 planerar skånska Hydro Vessel att bli dubbelt så många.

  • Bonesupport tyngs av stark krona

    Bonesupport rivstartar 2025 med en rejäl tillväxt i framför allt USA. Men negativa valutaeffekter och ökade kostnader håller nere resultatet i det hyllade bencementbolaget från Lund.

  • …men desto bättre gick det för Avidicare

    Luftreningsföretaget Avidicare från Lund har fyllt på kassan. Bolaget fortsätter nu sin internationella expansionsresa och hoppas på att nå lönsamhet inom två år.

  • Slutet är kommet för Lundabolaget

    Först var det Tendo, sedan Wnt Research. Nu avvecklas ytterligare ett noterat skånskt life science-bolag som blir uppköpt via ett omvänt förvärv där de enda tillgångarna är en börsplats och en samling aktieägare.

  • Uppköpsbud på Dignitana

    Dignitana i Lund steg med 67 procent på börsen på tisdagen. Orsaken är ett bud som kommer att göra skalpkylningsbolaget brittiskt. Vd Fredrik Jonsson berättar varför styrelsen vill sälja.

  • Paindrainer stänger fördröjd runda

    Lundabolaget Paindrainer har kommit i mål med en nyemission som varit på gång sedan 2023. Rundan leddes av av två nya ankarinvesterare och nu ska den ökade USA-satsningen bli verklighet.

  • Suturion får grönt ljus av FDA

    Lundabolaget Suturion har fått sin kirurgiska symaskin godkänd av amerikanska FDA. Nu börjar resan på riktigt. Vd Paan Hermansson berättar om planerna.