torsdag 3 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Avidicare tankar och värvar bolagsveteran

|  
|  ,

Lundaföretaget Avidicare, som utvecklar luftrening för operationssalar, får in 30 miljoner kronor från nya och gamla ägare för att finansiera en större internationell expansion. En av de nya delägarna, Bengt Sjöholm, går också in i bolagets styrelse. Han har tidigare bland annat varit vd för bastuföretaget Tylö, i ledningen för Getinge, ordförande för Halmstad BK, och sitter i dag i styrelsen för börsraketen Cellink.

– Våra huvudägare Industrifonden och SEB Venture Capital sa till mig att när vi fått fart på försäljningen så ville de investera mer pengar. Och det fick vi verkligen i fjol, omsättningen ökade med 400 procent till 11 miljoner kronor. Nu ska vi framför allt etablera oss i fler länder, säger Avidicares vd Peter Höjerback till Rapidus.

Avidicares system Opragon använder luftströmmar från ventilationssystem i taken för att svepa bort bakterier från personalens hud och ned på golvet, där de sugs ut.

– Bara i Sverige dör ungefär 1500 personer varje år på grund av infektioner i samband med operationer. Det är mer än fem gånger fler än som dör i trafiken. Vårt system gör rent i hela rummet så personalen kan jobba på en större yta. Det är dessutom väldigt tyst och drar 30 procent mindre energi än konkurrenterna så det är bra för naturen och budgeten också., säger Peter Höjerback.

2018 sålde Avidicare sina första system i Tyskland, Schweiz och USA. Totalt finns nu 180 installationer i världen, varav ett 50-tal installationer i Holland. Peter Höjerback säger att bolaget även fått förfrågningar från Asien, men där har ingenting levererats ännu.

– Vi är ofta med själva i det första projektet i ett nytt land, men sedan säljer vi alltid via en lokal partner. Vårt upplägg är att hitta partners som levererar kompletterande produkter till operationsrum så vi kan ge fördelar åt varandras erbjudanden, säger Peter Höjerback.

Niclas Lindstrand

Lundaföretaget Avidicare, som utvecklar luftrening för operationssalar, får in 30 miljoner kronor från nya och gamla ägare för att finansiera […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Gore-tex-bolaget öppnar för Suturion

    Lundabolaget Suturion har tecknat avtal med en medicinteknisk tungviktare. Nu startar försäljningen av bolagets kirurgiska symaskin på den amerikanska marknaden. – Avtalet hanterar eventuella tullar, säger vd Paan Hermansson.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Ny kris i Prostalund

    Snart två år efter en uppslitande maktkamp om Prostalund talar nu bolaget om att det kan bli tal om konkurs. Aktien störtdyker efter ett pressmeddelande på måndagkvällen. Detta har hänt.

  • ANNONS Innehåll från EKN

    Svenska väskorna rymmer ett helt reningsverk

    Ett nyutvecklat, svenskt vattenreningssystem som ryms i två väskor kan rena upp till 20 000 liter kontaminerat vatten per dag – och drar inte mer energi än en hårtork. Perfekt vid kriser. Under 2025 planerar skånska Hydro Vessel att bli dubbelt så många.

  • Bonesupport tyngs av stark krona

    Bonesupport rivstartar 2025 med en rejäl tillväxt i framför allt USA. Men negativa valutaeffekter och ökade kostnader håller nere resultatet i det hyllade bencementbolaget från Lund.

  • …men desto bättre gick det för Avidicare

    Luftreningsföretaget Avidicare från Lund har fyllt på kassan. Bolaget fortsätter nu sin internationella expansionsresa och hoppas på att nå lönsamhet inom två år.

  • Slutet är kommet för Lundabolaget

    Först var det Tendo, sedan Wnt Research. Nu avvecklas ytterligare ett noterat skånskt life science-bolag som blir uppköpt via ett omvänt förvärv där de enda tillgångarna är en börsplats och en samling aktieägare.

  • Uppköpsbud på Dignitana

    Dignitana i Lund steg med 67 procent på börsen på tisdagen. Orsaken är ett bud som kommer att göra skalpkylningsbolaget brittiskt. Vd Fredrik Jonsson berättar varför styrelsen vill sälja.

  • Paindrainer stänger fördröjd runda

    Lundabolaget Paindrainer har kommit i mål med en nyemission som varit på gång sedan 2023. Rundan leddes av av två nya ankarinvesterare och nu ska den ökade USA-satsningen bli verklighet.

  • Suturion får grönt ljus av FDA

    Lundabolaget Suturion har fått sin kirurgiska symaskin godkänd av amerikanska FDA. Nu börjar resan på riktigt. Vd Paan Hermansson berättar om planerna.