måndag 18 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ny vd för nyfinansierat RhoVac

|  
|  

Anders Månsson tar över som vd för RhoVac, som utvecklar immunterapi mot cancer. Han värvades till företaget som vice vd i mars i år och lämnande då vd-stolen på Longboat Amniotics.

– Blir man vice vd i ett så pass litet bolag så är det väl inte otippat att man förr eller senare blir VD. Nu har jag skolats in i RhoVac och ser fram emot att börja en period med att inventera villiga partners för fas 3-studier och lansering, säger Anders Månsson till Rapidus.

För några månader sedan gjorde RhoVac en nyemission på över 180 miljoner kronor och fick då nya storägare i form av fastighetsmiljardären Rutger Arnhult, via sitt bolag M2 Asset Management, och fondförvaltaren Nordic Cross. Pengarna ska räcka i tre år och finansiera dels en fas 2b-studie inom prostatacancer, dels en studie som ska undersöka effekten av RhoVacs läkemedelssubstans i andra cancerformer.

– Fas 2b-studierna ska vara klara under andra halvåret 2021 och där någonstans vill vi göra en affär så att en partner kan påbörja fas 3 och lansering så snart som möjligt, säger Anders Månsson.

Härom veckan fick RhoVac också 2,5 miljoner euro från EU:s forsknings- och innovationsprogram Horizon 2020.

Niclas Lindstrand

Anders Månsson tar över som vd för RhoVac, som utvecklar immunterapi mot cancer. Han värvades till företaget som vice vd […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Fåhraeus går in i Trackpaw

    Lundabolaget Trackpaw, med grundaren Liza Tchapanova Albrektson, fick sin kapitalrunda övertecknad sedan Industrifonden och Christer Fåhraeus fond FSG valt att gå in med varsin kontrollpost.

  • Mau Holding investerar

    Efter flera år med få satsningar gör Mau Holding en investering – i en musikapp för förskolan. Samtidigt införs en modell som ska göra att fler av universitetets affärsidéer når marknaden.

  • På nya jobb

    Skånska börsbolag möblerar om i toppen. En ny vd tar över rodret för att ge fart åt expansionen medan en annan bygger sitt team för att vända nedåtgående siffror.

  • Rapporter från vecka 34

    Mattor och sportartiklar går bra, medan mode går trögt. Det framgår av de kvartalsrapporter som kom i förra veckan.