fredag 22 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Uppkopplad Hövding lanseras i andra halvan av september

|  
|  

Tredje generationen airbaghjälm från Hövding är nu i produktion och lanseras under andra hälften av september i år. Den första leveransen har kommit från fabriken i Kina till lagret i Borås där de sista anpassningarna görs.

– Vi har inte kommunicerat det exakta datumet för lansering än, men håller på att boka upp vår återförsäljare för utbildningar i mitten av september. Därefter kan de börja att sälja, säger Hövdings vd Fredrik Carling till Rapidus.

Hövding 3 har till skillnad från sina två föregångarna uppkopplade funktioner och finns bara i en storlek som kan justeras i stället för tre olika storlekar.

– Fler i familjen kan använda samma Hövding och återförsäljarna och vi själva kan ha lagertäckning på en enda produkt i stället för tre olika. Vi har också byggt en Hövdingapp som gör den nya hjälmen uppkopplad. Den får funktioner som är mer personliga, som uppmanar och motiverar, men också som handlar om trygghet och säkerhet, säger Fredrik Carling.

Utvecklingen av Hövding 3 har pågått i fyra år.

Niclas Lindstrand

Tredje generationen airbaghjälm från Hövding är nu i produktion och lanseras under andra hälften av september i år. Den första […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Klang AI toppar styrelsen

    Dubblade intäkter och en glödhet Europamarknad får Klang AI att trycka på gasen. Nu plockar bolaget in sina kändisinvesterare i styrelsen för att navigera expansionen.

  • Nytt huvud rullar i Careium

    Careiums vd Christian Walén lämnar med omedelbar verkan. Beskedet kom igår kväll, mindre än tre månader efter att trygghetslarmsbolaget sparkat sin styrelseordförande.

  • Beammwave gör nyemission

    Radioteknikföretaget Beammwave i Lund vill få in 65 miljoner kronor för att inleda storskalig tillverkning. – Vi har flera mycket stora multinationella kunder som väntar, säger vd Stefan Svedberg.

  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.