söndag 18 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Capacent dubblar personalen i Malmö

|  
|  

Managementkonsultbolaget Capacent har haft en ganska anonym tillvaro i Malmö och Sydsverige. Det ska det bli ändring på, enligt kontorschefen Olle Eliasson ska Skånekontoret fördubbla personalstyrkan på ett par år. Samtidigt vidgas tjänsteutbudet till att omfatta rådgivning inom strategi, organisation och styrning samt digitalisering generellt och inte som i dag mest optimering av kostnader och rörelsekapital.

– Vi satsar på Öresundsregionen, det händer mycket spännande här. Fler kunder efterfrågar också rådgivning inom strategi. Jag vet inte om det är en förskjutning från att ha varit mer styrda från Stockholm eller vad som har hänt, men vi ser stora möjligheter att utveckla den lokala kundbasen, säger Olle Eliasson.

Ett första steg är nyrekryteringar av Pontus Andersson, som varit ansvarig för Bergendahl Foods e-handel, och Mikael Gustafson, som flyttar ned från Stockholmskontoret. Den sistnämnde är grundare av Occam Associates, som köptes upp av Capacent 2016, och har tidigare varit partner på AT Kearney och Accenture.

– Med nyrekryteringarna är vi 15 personer på Malmökontoret nu. Målet är att bli 25-30 på ett par år, säger Olle Eliasson.

Capacent har totalt 170 konsulter i Stockholm, Göteborg och Malmö samt i Finland och på Island. De största kunderna i Skåne är Kraftringen, Haldex, Bergendahls och AJ-produkter.

Niclas Lindstrand

 

 

Managementkonsultbolaget Capacent har haft en ganska anonym tillvaro i Malmö och Sydsverige. Det ska det bli ändring på, enligt kontorschefen […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.


  • Move by Bike får förlängd frist

    Tingsrätten förlänger rekonstruktionen i det noterade Malmöbolaget Move by Bike. Som ett led i processen tar bolaget in nya pengar i en riktad emission.

  • Move by Bike tvingas till rekonstruktion

    Det noterade Malmöbolaget Move by Bike ansöker om rekonstruktion. Beskedet kommer efter en längre tids finansiella problem.

  • Klockan tickar för Move by Bike

    I november i fjol hade Malmöbolaget Move By Bike förbrukat mer än hälften av sitt aktiekapital. Senast i juli måste situationen vara löst för att bolaget inte ska riskera konkurs. Och nu har vd Lisette Hallström sagt upp sig.

  • Fortsatt nedåt för Sturup

    Swedavias statistik för april visar att antalet resenärer vid Malmö flygplats fortsätter att minska, minus 39 procent i år jämfört med i fjol. Flygplatsen är därmed sämst i klassen av alla Swedavias flygplatser.

  • Från storm till krasch för Maersk

    Det var en båt chartrad av Maersk som körde in i Frances Scott Key Bridge i Baltimore för två veckor sedan. Olyckan är dock inte den enda som drabbat det danska rederiet på senare tid. Och aktiekursen har rasat.

  • Djupdykning för Sturup

    Trafiken på Malmö Airport fortsätter att gå ned. Nya siffror från Swedavia för februari visar att den skånska flygplatsen går sämst i landet. Så här mycket faller trafiken.

  • Sturups minskning tillfällig

    Svenska medier larmade nyligen om att inrikesflygandet minskade under november. Rapidus har tittat närmare på statistiken från Malmö Airport, som bland annat sänktes av affärsresandets svaga utveckling.

  • Danska politiker vill flytta SAS

    Danska politiker vill flytta SAS huvudkontor till Köpenhamn. Det visar en rundringning som Rapidus gjort bland Folketingets näringspolitiska talespersoner.

  • Vingligt i Move By Bike

    Move By Bike köper konkurrent och avvärjer det akuta konkurshotet.

  • Lejonkulan: Kan Elonroad etablera standard för elvägar?

    – Ambition har en prislapp, säger Elonroads vd Karing Ebbinghuas som söker 100 Mkr i riskkapital.