tisdag 4 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Trelleborg värvar politisk sekreterare från Region Skåne

Sofia Bennet slutar på Region Skåne för att bli politisk sekreterare i Trelleborg. Hon har arbetat för regionen i nästan tio år och var senast pressansvarig för Regionfastigheter.

– Att jag jobbat så länge med regional utveckling beror på att jag älskar Skåne. Det finns några kommuner som är extra intressanta och Trelleborg är en av dem. Hamnkommunerna är över huvud taget väldigt intressanta och Trelleborgs hamn har stora möjligheter, säger Sofia Bennet till Rapidus.

I sin nya roll kommer hon att arbeta nära kommunstyrelsens ordförande Mikael Rubin (M), som också var den som kontaktade henne om tjänsten. Det är första gången hon har ett politiskt utsett uppdrag.

– Jag har ingen bakgrund inom politiken så det var lite otippat, även om jag är medlem i Moderaterna. Som politiskt tillsatt kommer man närmare besluten i ett tidigt skede, det känns väldigt intressant, säger Sofia Bennet.

Hon tillträder sin nya tjänst i Trelleborg den 1 maj.

Niclas Lindstrand

Sofia Bennet slutar på Region Skåne för att bli politisk sekreterare i Trelleborg. Hon har arbetat för regionen i nästan […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Stora pengar hägrar i vattenrening

    Vattenrening är en bransch där Skåne utmärker sig internationellt och med allt fler startup-bolag. Stora investeringar står för dörren och lockar till sig kapital. Rapidus har tagit tempen på branschen.

  • Avloppsdirektiv pressar fram investeringar

    I fjol antogs ett EU-direktiv som bland annat ställer krav på ett nytt reningssteg i kommunala avloppssystem. Det innebär nya affärsmöjligheter för skånska teknikleverantörer.

  • De vill få oss att sluta slösa vatten

    Barndomskompisarna från Möllan gick skilda vägar. Efter en ekonomi-master och en pilotutbildning är de tillbaka med ett gemensamt företag som ska få oss att förstå hur mycket vatten vi slösar.