fredag 18 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Palmstierna ny delägare i miljövänlig fiskodling

Scandinavian Aquasystems har utvecklat ett system för fiskodling på land och knyter nu till sig familjen Palmstierna, ägare av godset Maltesholm utanför Kristianstad, genom en riktad nyemission.

– Palmstierna är en strategiskt viktig delägare. Just nu håller vi på att etablera relationen, säger företagets medgrundare Mikael Olenmark Dessalles, men vill inte avslöja mer.

Johan Ljungquist och Mikael Olenmark Dessalles grundade 2013 Scandinavian Aquasystems. Bolaget har tagit fram ett fiskodlingskoncept och varumärket Gårdfisk, och säljer fisken till några livsmedelskedjor i bland annat Lund. Nu pågår diskussioner med sikte att skriva avtal med de första underleverantörerna. Kravet är att de har jordbruk så att de kan ta hand om avfallet, som är ett näringsrikt vatten, som gödning.

– Landbaserad fiskodling har inte gått bra tidigare eftersom det är svåra system att sköta. Vi har testat oss fram och har nu ett bra och miljövänligt koncept. I år går vi in i en ny fas och ska jobba med infrastrukturen: andra ska producera med våra system. Vi levererar system och småfisk, utveckling och service och säljer sedan fisken, säger Mikael Olenmark Dessalles.

Bolaget, som har fem anställda samt fiskodling och utveckling på en gård i Skättilljunga utanför Tollarp, omsatte över fyra miljoner kronor 2017, men runt 1,5 miljoner förra året, enligt Mikael Olenmark Dessalles uppskattning.

– Förra året satsade vi på att bygga upp verksamheten. Detta år ska bli vårt expansionsår och vi siktar på att få ett tiotal underleverantörer de kommande åren, med start i Sverige, säger han.

Familjen Palmstierna går nu in med 750.000 kronor. Förra året gick LRF in som delägare med nära fyra miljoner kronor medan LMK Industri och Almi Invest satsade tillsammans drygt sex miljoner i bolaget.

Elisabet Ottosson

Scandinavian Aquasystems har utvecklat ett system för fiskodling på land och knyter nu till sig familjen Palmstierna, ägare av godset […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Edda Knowledge vill göra fysiken roligare

    PODD: Edda Knowledge utvecklar interaktiva undervisningar i VR för gymnasieelever. Bolaget vill göra komplex fysik och kemi mer lättförståelig, med […]

  • Trump insanity peak – Glad Påsk!

    Låt oss hoppas att påskäggen inte är rödlistade och att de innehåller angenäma överraskningar. Vi har haft nog med dåliga överraskningar på senare tid. Här följer en tankegång om varför det bör bli bättre nu.


  • Mölla säker hamn i tullkaoset

    När börserna fallit världen över har familjeföretaget Skåne-Möllans aktie tagit fart. Det är inte första gången som aktien går motvalls och vd Anders Persson har en teori om varför.

  • Sysav planerar miljardinvestering för nollutsläpp

    Efter en tids tester är beslutet taget: Sysav ska arbeta för fullskalig koldioxidinfågning. Investeringen beräknas landa på 3 miljarder. – Det är inte bara en kostnad för klimatet, det är en investering i konkurrenskraft, säger vd Malin Dahlroth.

  • Dug lånar för att få upp farten

    Pengarna från emissionen i höstas räckte inte och nu tvingas potatisdrycksföretaget Dug fylla på med lån. Men 2025 ska bli året då försäljningen äntligen kommer i gång på allvar.

  • Fomo-effekt gav Re:meat övertecknad runda

    Investerarintresset var stort när köttodlingsbolaget Re:meat sökte nya pengar. Nu ska Sveriges första ”köttbryggeri” byggas i Lund.

  • Diapure redo att växa

    PODD: Fosfor är ett av de vanligaste ämnena som bidrar till övergödning av Östersjön. Lisa Heiberg är biolog från lantbruksuniversitetet […]

  • Genombrott för spisbolaget

    Emerging Cooking Solutions, som arbetar för klimat- och hälsovänligare matlagning i Afrika får efter 14 år in sin första stora finansering. — Det har varit en sinnessjuk uthållighet, säger grundaren Per Löfberg.

  • Blockkedjor ska berätta om vinets resa

    Europeiska vindrickare är medvetna konsumenter som vill veta var vinet kommer ifrån och hur det tillverkats. Bolaget Journy skapar digitala produktpass åt vinproducenter och ser en jättemarknad.

  • Position Green på grön kvist

    Malmöbolaget Position Green fortsätter sin tillväxtresa och dubblar försäljningen på nytt. Det står klart när grundaren Daniel Gadd delar med sig av 2024 års siffror.

  • Watersprint köper kanadensiskt bolag

    Vattenreningsbolaget Watersprint från Lund köper samtliga tillgångar i konkursade Acuva Technologies. Vd André Carlsson hoppas att köpet ska stärka Watersprints position på den globala vattenreningsmarknaden.

  • Elonroad får order i USA

    Elonroad i Lund har landat en stororder i USA. Bolaget ska leverera fordonsladdsystem till en hamnterminal i Long Beach i Kalifornien. Det är den första ordern som företaget får i landet.