onsdag 28 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

InfraSight Labs dubblar i Malmö – avvecklar i Köpenhamn

Malmöföretaget InfraSight Labs har ett rekordår bakom sig och nu satsar företaget på att fördubbla antalet anställda. Tio personer ska bli tjugo när all säljverksamhet koncentreras till hemorten Malmö och utvecklingsenheten ska stärkas. Därmed avvecklas kontor i bland annat Stockholm, Borås och Köpenhamn.

Bokslutet för 2017 visade en kraftig tillväxt, 5 miljoner kronor i omsättning 2016 växte till 17 miljoner kronor 2017 och rörelseresultatet gick från en förlust på -2,5 miljoner kronor till en vinst på 7,4 miljoner. Delar av förbättringen beror dock på att företaget har bytt redovisningsmetod för sin mjukvarutjänst, vilket gav en stor engångsintäkt.

– Men det var ett riktigt rekordår hur man än räknar. Vi har var fjärde kommun i Sverige som kund nu och allt från jättestora namn som Deloitte och Thule Group till små företag som använder våra tjänster, säger vd Magnus Andersson.

InfraSight Labs har funnits i åtta år och utvecklar mjukvara som kartlägger och visualiserar IT-system för att göra det lättare för beslutsfattare att få information om systemen och hur de kan förbättras. Under det senaste året har det släppts flera nya produkter, bland annat en faktureringsprogramvara och en mjukvara som analyserar IT-kostnader i molnet.

– Det har tagit oss ett tag att identifiera vår målgrupp, det är inte tekniker utan chefer, driftschefer och andra som är beroende av bra och sammanhållen information om IT. Vi förser dem och deras företag med enkel och tillgänglig IT-dokumentation så att teknikerna inte blir störda, säger Magnus Andersson.

Han uppger att 2018 utvecklat sig väl, men vill inte ge någon prognos för årets omsättning och resultat.

Styrelseordförande för InfraSight Labs är Anders Berglund, grundare av Apple-uppköpta AlgoTrim.

Niclas Lindstrand

Malmöföretaget InfraSight Labs har ett rekordår bakom sig och nu satsar företaget på att fördubbla antalet anställda. Tio personer ska […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Arvskifte i Danir – långt ifrån ”Succession”

    Dan Olofsson har länge varit en av Skånes mest färgstarka entreprenörer. Men nu är det sonen Johan Glennmo som leder familjens miljardimperium – med låg profil. På Rapidus frukostträff berättade han om ett odramatiskt och naturligt maktövertagande.

  • Pigga frukostminglare

    Ett 70-tal pigga frukostminglare samlades på onsdagmorgonen för att lyssna till Johan Glennmos resa som arvtagare och ledare för 13-miljarderskoncernen Danir. Här är mingelbilderna.

  • Tandborstfamiljens sportföretag växer

    Förra året passerade Tepe-Joel Eklunds USWE Sports hundramiljonersvallen och i år ökar försäljningen ytterligare. Däremot dubblar ryggsäcksbolaget förlusten jämfört med föregående räkenskapsår. Trots det jublar marknaden.

  • Ny vd i krisande Move By Bike

    Malmöbolaget Move By Bikes rekonstruktion förlängdes nyligen ytterligare. Nu blir Fredrik Videlycka permanent vd på efter att ha haft rollen som interim. Han siktar på att komma ur rekonstruktionen redan innan sommaren.


  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Cellavision rapportvinnare

    Aktiemarknaden jublade över Cellavisions rapport efter en fyraårig utförslöpa. Fler skånska börsbolag kom med sina kvartalssiffror på tisdagen, med blandade reaktioner för till exempel Thule.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Börstrauma i skånska industriföretag

    Stockholmsbörsen öppnade på måndagen med ett ras i nivå med Lehman Brothers-kraschen 2008. Rapidus har ringt runt och frågat de stora skånska industriföretagen hur de påverkas av handelskriget.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.