tisdag 14 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Implement Consulting Group slår upp portarna i München

Köpenhamnsbaserade Implement Consulting Groups omsättning ökade under senaste räkenskapsåret med drygt 20 procent till 750 miljoner danska kronor. Nu öppnar koncernen sitt första kontor på den tyska marknaden, en etablering som enligt planen ska sysselsätta ett 20-tal personer inom 18 månader.

Implement Consulting Group har i dag närmare 670 anställda, varav merparten är konsulter inom strategiska förändringsprocesser. Det handlar bland annat om förändrade försäljningsrutiner, produktsortiment eller nedläggning och uppstart av fabriker. Den sydsvenska grenen är exempelvis involverad i ett projekt med Stora Enso i halländska Hyltebruk kring nya användningsområden för pappersmassa.

Koncernen har haft kontor i Malmö sedan 2011 och bland de skånska kunderna finns i dag Trelleborg, Alfa Laval och E.on. I senaste bokslutet, som sträcker sig fram till och med juni 2017, ökade omsättningen i det skånska dotterbolaget med 40 procent till 38 miljoner kronor.

– Hittills har tillväxten varit 40 procent även innevarande räkenskapsår, även om ökningen under våren inte ser ut att bli lika stor då våren 2017 var väldigt stark, säger Erik Kayser, partner vid Malmökontoret.

Implement Consulting Group har kontor också i Oslo, Stockholm, Zürich och snart alltså München. I Malmö finns i dag 25 anställda, men den skånska filialen är även tätt knuten till moderbolaget i Hellerup strax norr om Köpenhamn.

– Vi har några svinduktiga konsulter som håller på med ett projekt i Danmark. Och i ett pågående utbildningsprogram för ökad försäljning drar vi nytta av anställda från danska kontoret, säger Erik Kayser.

Implement Consulting Group är personalägt. Vd och grundare är Niels Ahrengot.

Erik Olausson

Köpenhamnsbaserade Implement Consulting Groups omsättning ökade under senaste räkenskapsåret med drygt 20 procent till 750 miljoner danska kronor. Nu öppnar […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • ”Dela upp Svenska Kraftnät”

    Det statliga affärsverket Svenska Kraftnät har fullt fokus på vinstmaximering. Det slår negativt mot företag i elprisområde 4. Därför bör myndigheten delas upp. Det säger Pågens vd Anders Carlsson Jerndal.

  • Så går Pågens nybygge

    Landskronafabriken som ska vara klar om tre år men för vd Anders Carlsson Jerndal har jobbet med den nya verksamheten börjat. – Det är ett pussel, säger han. 

  • Han lämnar efter 25 år

    Addpro-grundaren Nicklas Persson lämnar nordiska IT-jätten Itm8 som bolaget numera ingår i. För Rapidus berättar han varför och vad han ska göra härnäst.


  • Extraliv för Youcruit

    De tog in mer än 100 Mkr, men för lite mer än ett år sedan försattes Youcruit i konkurs och en anonym minoritetsägare köpte konkursboet. Rapidus kan idag avslöja vem det är som i dag driver vidare verksamheten – på andra sidan Atlanten.

  • På nya jobb i näringslivet 

    Skånska bolag möblerar om i toppen. Bland annat har mjukvarujätten Netset fått en ny vd. Rapidus sammanfattar de senaste rekryteringsnyheterna i det skånska näringslivet. 

  • Chefsrekrytering i Malmös byråvärld

    En övergång från idrottsrörelsen till byråvärlden. En chefsvärvning mellan grannkommunerna i nordöst. Här är de senaste jobbnyheterna i Skånes näringsliv. […]

  • Dyr nyemission i Beammwave

    En försäkring är ibland dyr men nödvändig. Så resonerar Beammwaves vd Stefan Svedberg sedan hans bolag tecknat dyra garantier men sedan fått se sin nyemission så övertecknad att det blev ytterligare en runda.

  • Vd-byte i fastighetsjätten

    Efter mer än ett decennium lämnar Unni Sollbe Stena Fastigheter Malmö. I Ängelholm ska en ny finanschef göra Koenigsegg börsfähigt. Här är de viktigaste jobbnyheterna i Skånes näringsliv under veckan som gått.

  • Ljus i tunneln för Brainlit

    Bluetooth-uppfinnaren Tord Wingren siktar på att fördubbla försäljningen av smarta ljussystem i år. – Det har tagit tid att lära oss hur vi ska jobba med försäljning, men nu har vi fått till det, säger han.

  • Förlusten minskar för Pion Group

    Danir-kontrollerade Pion Group har det fortsatt tufft och avyttrar flera dotterbolag. Men vd Martin Hansson tycker att läget är bättre nu jämfört med i fjol.

  • På nya jobb

    Skånska börsbolag möblerar om i toppen. En ny vd tar över rodret för att ge fart åt expansionen medan en annan bygger sitt team för att vända nedåtgående siffror.

  • Hänt i vecka 30

    Lite halvdana siffror rapporterades från Oatly, Swedencare och Alfa Laval i förra veckan. Men två av tre ser det som mellankvartal och räknar med att det tar sig under resten av året.

  • AAK och Mildef vinnare bland skånska rapporterna

    Det verkar räcka med att inte backa alltför mycket för att göra aktiemarknaden glad. Trots att de flesta rapporter visade upp obefintlig eller negativ tillväxt togs de emot ganska väl på börsen. Men ett bolag har det riktigt kämpigt.