fredag 25 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Över 800 förbeställningar har lagts på skånsk elbil

|  ,
|  ,

Som en del av Unitis pågående insamlingskampanj kan investerarna förbeställa bolagets elbil. Hittills har totalt över 800 förbeställningar lagts, till ett värde av 160 miljoner kronor. Siffran inkluderar även tidigare lagda beställningar.

– De som har förbeställt fordonet är våra största fans kan man säga, det är de som följt vår utveckling sedan början, säger kommunikationsansvarig Verena Kitowski till Rapidus.

Förbeställningarna är inte bindande och inkluderar de där en deposition lagts.

Slutpriset på flaggskeppsmodellen kommer vara 200.000 kronor, billigare modeller med färre tekniska tillägg kommer finnas. Enligt planen dröjer det till mitten av 2019 innan första bilen rullar ut från produktionen. Ett avtal med Siemens Nordic om att bygga en automatiserad bilfabrik slöts i fjol. Vart den ska ligga är ännu oklart, men bygget beräknas starta i början av 2018.

På tisdagsförmiddagen hade Uniti rest över 6 miljoner kronor i den pågående insamlingskampanjen, målet är 35 miljoner kronor.

– Kampanjen pågår i några veckor till och är öppen för allmänheten, men när de större investeringarna är klara kommer ronden avslutas, säger Verena Kitowski.

Till våren planeras ytterligare en finansieringsrunda för att färdigställa produktionslinan. Ifjol tog Uniti in 1,6 miljoner euro varav majoriteten genom en insamlingskampanj.

Unitis elbil ska väga 450 kilo och tillverkas i hållbara kompositer. Maxhastigheten kommer ligga på 90-130 km/h beroende på modell.

Uniti finns på Tellusgatan i Lund där omkring 45 personer arbetar. Vd är Lewis Horne.

Emily Binks

Som en del av Unitis pågående insamlingskampanj kan investerarna förbeställa bolagets elbil. Hittills har totalt över 800 förbeställningar lagts, till ett värde […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Vägen från kris till tillväxt

    E-handelsjätten BHG Group visar tillväxt igen efter tio kvartal av fall. Rapidus har träffat vd Gustaf Öhrn som berättar hur han styrt bolaget genom ett omfattande stålbad – och hur koncernen nu ska växla upp.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • AAK och Mildef vinnare bland skånska rapporterna

    ,
    Det verkar räcka med att inte backa alltför mycket för att göra aktiemarknaden glad. Trots att de flesta rapporter visade upp obefintlig eller negativ tillväxt togs de emot ganska väl på börsen. Men ett bolag har det riktigt kämpigt.