söndag 16 februari 2025

inloggad som

Flextrus köper digital tryckfirma i Helsingborg

Lundabaserade industrikoncernen Flextrus köper majoriteten av Mediaköket Grafisk, ett Helsingborgsbolag med 16 anställda inriktat på grafisk produktion och digitalt tryck. Affären ska ge förpackningsjätten Flextrus digital edge.

Flextrus omsatte förra året 113 miljoner euro på att producera förpackningar till främst livsmedelsindustrin. Bland kunderna finns Dafgårds, Mölnycke och Zoegas. Men hittills har företaget saknat maskiner och kompetens för digitalt tryck. Tekniken används bland annat då man trycker mindre serier och gör det möjligt att anpassa varje förpackning individuellt.

Maud_Rahm– Det är inga billiga maskiner, men man måste också kunna använda dem. Mediaköket har arbetat med olika mjukvarutjänster kring detta, säger Flextrus vd Maud Rahm till Rapidus.

Även Mediaköket är inriktat på livsmedelsindustrin. Under det senaste, förlängda, räkenskapsåret omsatte bolaget 25 miljoner kronor. Mediaköket ägs av Mats Winde och Mattias Wikander, som båda blir kvar som minoritetsägare efter affären. Bolaget och dess 16 anställda blir kvar i Helsingborg men flyttar till nya lokaler.

Flextrus har i dag drygt 300 anställda, varav 220 i Lund. Bolaget ingår i ÅR Packning Group, tillsammans med systerbolaget Å&R Carton som även det har stor närvaro i Lund. Gruppen bytte nyligen ägare då Ahlström Capital och Accent Equity sålde till riskkapitalbolaget CVC Capital Partners.

Erik Olausson

Lundabaserade industrikoncernen Flextrus köper majoriteten av Mediaköket Grafisk, ett Helsingborgsbolag med 16 anställda inriktat på grafisk produktion och digitalt tryck. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Akut läge i återbruksbolaget

    Godsinlösen Nordic, GIAB, i Malmö är i akut likviditetsbrist. Vd Christer Persson kan inte utesluta konkurs eller rekonstruktion. Aktien störtdök efter dagens besked.

  • Norskt IT-företag köper Competensum

    ,
    HR-konsultföretaget Competensum i Helsingborg har blivit med norska ägare. — Vi kommer behöva rekrytera nu, säger vd Camilla Danielsson.

  • Upp och ned i rapportströmmen

    Medan Precise Biometics inte infriade förväntningarna gick det desto bättre för Careium. Både Kjell Group och Eolus meddelar nya finansiella målsättningar. Här är dagens skånska kvartalsrapporter.


  • Sib Solutions siktar på break-even

    Logistikteknikbolaget Sib Solutions i Lund får fortsatt förtroende av lastbilsjätten Scania som deltagit i en nyemission som ska gå till fortsatt tillväxt. Målet är att nå break-even i år.

  • Lindab tar mångmiljonsmäll för Östeuropa-exit

    Ventilationsbolaget Lindab, med huvudkontor i Förslöv utanför Båstad, lägger ner affärsområdet Profile Systems i Östeuropa. Anledningarna är dålig betalningsvilja, höga driftskostnader och hård prispress. Uttåget kostar bolaget hundratals miljoner kronor.

  • Lindab kapar 180 tjänster

    Den svaga byggkonjunkturen ställer till det för Lindab. Ventilationsbolaget drar i handbromsen för att stärka lönsamheten och anpassa de fasta kostnaderna. Det innebär att 180 heltidstjänster ryker.

  • Beamonics prisas för gasanalys

    Lundabolaget Beamonics, som deltagit i vår podd Lejonkulan, kammar hem pris på branschgala i Göteborg för att snabbt lyckats gå från forskning till kommersialisering.

  • Delseger för OXE Marine

    Ängelholmsbaserade OXE Marine lanserade tidigare i höst en räddningsplan sedan bolaget hamnat i akuta likviditetsproblem. Nu är den första delen […]

  • Axolot tar sats med fylld kassa

    Helsingborgsbolaget Axolot har genomfört en företrädesemission och tagit in drygt 20 miljoner kronor. Planen är nu att öka sitt ägande i ett annat vattenreningsbolag och expandera globalt.

  • Alfa Laval spår kraftig tillväxt

    Alfa Laval räknar med en rejält ökad försäljning under kommande år. Den globala energiomställningen, med nya affärsområden, är en viktig drivkraft. Se här hur mycket vd Tom Erixon räknar med att växa.

  • ”Det är dags att satsa”

    Malmöbaserade Haki Safety som tillverkar byggnadsställningar har lämnat sparbetingen bakom sig. Med ett förvärv för 100 Mkr markerar vd Sverker Lindberg att det är dags att satsa.

  • Opticept växlar upp

    Lundabolaget Opticepts största delägare, som även är största kund ,bidrar med finansiering till produktion av utrustning. Men Opticept ser genombrottet komma även för andra produktsegment och startar en kapitalrunda för att resa 80 miljoner kronor.

  • Thule gör miljardförvärv

    Fritidsprylföretaget Thule i Malmö köper australiensiska Quad Lock som tillverkar mobiltelefonhållare för cyklar och motorcyklar. – Nu tar vi Thule till nästa nivå, säger vd Mattias Ankarberg.