tisdag 20 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Alligator får 40 miljoner i första milstolpebetalning

Läkemedelsföretaget Alligator Bioscience har genom licensaffären med Johnson & Johnson tillförts över 350 miljoner kronor sedan affären slöts i augusti förra året. Nu har Medicon Village-företaget även fått in sin första milstolpebetalning på drygt 40 miljoner kronor.

Kapitalinjektionen kommer som betalning för utökad forskning kring den läkemedelskandidat, ADC-1013, som Johnson & Johnson köpt rättigheterna till. I de kliniska studier som redan pågår aktiveras immunförsvaret genom att läkemedelskandidaten appliceras direkt i en cancertumör. Nu utökas de kliniska studierna genom att substansen även ska testas för systemisk administrering, det vill säga när läkemedlet sprids i hela kroppen.

Licensaffären innebär att Alligator genomför den första pågående kliniska studien med ADC-1013, och att Johnson & Johnson därefter tar över utvecklingen av läkemedelskandidaten. När systemisk administrering påbörjas inom några veckor innebär det Alligators studie att utökas.

Per_Norlén– Vi hoppas kunna vara färdiga under året med att hitta en dos för injicering direkt i tumören. För systemisk behandling räknar vi med att ha identifierat en dos tidigt under nästa år, säger Per Norlén, vd för Alligator Bioscience.

En fördel med systemisk administrering är att det fungerar för fler patienter, även de med tumörer i områden som inte passar för injektioner. En nackdel är att biverkningarna kan bli fler, även om Alligator Bioscience prekliniska studier visar tecken på att antikroppen är säker för systemisk behandling.

Under året ska Johnson & Johnson även påbörja egna kliniska studier i USA vilka delvis kommer att ersätta den studie som Alligator driver.

Utöver den utökade kliniska studien har Johnson & Johnson och Alligator Bioscience även ingått ett forskningssamarbete som syftar till att ta fram mer preklinisk data. Avtalet, som sträcker sig över ett år i taget, innebär att Johnson & Johnson betalar för två och en halv forskningstjänst på Alligator Bioscience samt omkostnaderna som följer av framtagningen av data.

– Värdet i detta avtal ligger i att vi ökar förståelsen för produkten samtidigt som Alligator kunnat bygga ut verksamheten ytterligare, säger Per Norlén.

Alligator Bioscience grundades 2001 och har i dag omkring 35 anställda. Största ägare är Banque Internationale à Luxembourg SA, följt av danska Sunstone Capital. Johnson & Johnson äger i dag cirka 7,4 procent av företaget.

Hanna Sigeman

Läkemedelsföretaget Alligator Bioscience har genom licensaffären med Johnson & Johnson tillförts över 350 miljoner kronor sedan affären slöts i augusti […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • De ska tina upp life science-frosten

    Finansprofilen Markus Neuding samlar tunga namn för att råda bot på kapitalbristen inom life science. Tio personer från bland annat Segulah, EQT och Nordic Angels tar plats i en panel som är beredd att öppna plånboken. Rapidus har hela listan.

  • Lågkonjunkturen behåller sitt grepp

    Skånsk ekonomi befinner sig fortsatt i ett tufft läge och den som hoppas på bättre tider får vänta. Näringslivet kämpar, hushållen har det tufft och osäkerheten om framtiden är påtaglig. Det framgår av en ny konjunkturrapport.


  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • En finanschef ut och en in

    I sommar lämnar Magnus Blixt rollen som finanschef på Skånes bioteknikstjärna Cellavision. Arbetet med att hitta hans efterträdare är redan igång. Och på Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, kliver en ny finanschef in.

  • Läkemedelsbranschen hukar under tullhotet

    Trumps hot om importtullar på läkemedel väcker stor oro inom läkemedelsbranschen. — Osäkerheten är förödande för en bransch som behöver vara långsiktig, säger Jenni Nordborg på branschorganisationen Lif.

  • Camurus vd: Ingen vill ha osäkerhet

    Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, har fått se sin aktie falla, trots att Trumps tullhot inte påverkar företaget. – Det skapar osäkerhet på kapitalmarknaden, ingen har intresse av det här, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Life science-aktieägare surnar till

    Tålamodet prövas hårt för de som äger aktier i läkemedels- och medicinteknikbolag. I Lundbolaget Acousort har det gått så långt att bolaget tvingas skicka ett pressmeddelande med svar på uppretade aktieägares frågor.

  • Kapitalet säkrat: Nu ska Acucort växa globalt

    En lyckad nyemission har gett Acucort råg i ryggen. Nu fortsätter satsningen på en internationell expansion. — Vi går från att vara ett förhoppningsbolag till läkemedelsbolag, säger vd Jonas Jönmark.

  • Ljusglimt för Alligator

    Cancerforskningsföretaget Alligator fick se sin aktie lyfta för en stund med över 100 procent på onsdagen. Företaget som legat nere för räkning presenterade positiva nyheter.

  • Bonesupport lyfter

    2023 var Bonesupports första år med plusresultat men under 2024 tog det fart på allvar. Det står klart i bolagets kvartalsrapport. Aktien rusade på tisdagsförmiddagen när kvartalsrapporten kom, vilket också blir en jackpot för ledningen, med vd Emil Billbäck. 

  • Hon kopplar ännu hårdare grepp

    Hamlet Biopharma tar kliv mot en kommersialisering och rör om i ledningen. Grundaren Catharina Svanborg går in som vd, samtidigt som styrelsen ska ledas av en expert på kliniska prövningar.

  • Alligator fick in pengar

    54 procent. Så mycket fick cancerforskningsbolaget Alligator in av målet för sin nyemission. Men vd Søren Bregenholt är lugn och aktieägarna jublade på måndagen.