fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Bra flyt för vätskemätare från DTU

Efter att just ha fått in sju miljoner danska kronor i riskkapital och testat sin teknik hos Coloplast och kemikoncernen CP Kelko räknar danska uppstartsbolaget Fluidan med att sätta första produkten på marknaden i år.

– De nya pengarna betyder att vi kan göra de första manuellt tillverkade produkterna till försäljning i år och att vi därefter kan få igång en större serieproduktion, säger Fluidans vd Anders L Østergård till Rapidus.

Utvecklingen har gått snabbt för Fluidan, beläget i Lyngby norr om Köpenhamn. Bolaget är en avknoppning från avdelningen för mikro- och nanoteknik vid Danmarks tekniska universitet, DTU, och drog igång verksamheten ordentligt först i början av 2015.

Fluidan fick i höstas in en halv miljon kronor från Innovationsfonden. De nya pengarna kommer från Syddansk Teknologisk Innovation, Christian Nielsens Fond och privata investerare. Fluidans teknik, RheoStream, mäter en vätskas egenskaper, som viskositet och elasticitet, automatiskt under produktionen av exempelvis lim hos Coloplast, livsmedelsingrediensen pektin hos CP Kelko eller mjölk, schampo och målarfärg. Mätningen går fortare än med existerande metoder, som vanligtvis görs i laboratorier, och ger data löpande under produktionens gång.

– Vi ser en stor potential i RheoStream inom life science, livsmedelsindustrin och i en rad andra branscher. När vi ska skala upp till serieproduktion kommer vi troligen behöva mer kapital men just nu kommer vi långt med de sju miljonerna, säger Anders L Østergård.

Han står för affärsutvecklingen i Fluidan, som grundades av uppfinnaren Fridolin Okkels.

Keld Broksø

Klik her for at se dansk version af artikeln

Efter att just ha fått in sju miljoner danska kronor i riskkapital och testat sin teknik hos Coloplast och kemikoncernen […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.