fredag 12 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Anonymt Malmöbolag spräcker miljardvallen

Med en ny stororder till Pakistan värd närmare 200 miljoner kronor räknar ledningen för Malmöbaserade teknikbolaget Safegate med att omsätta minst 1,2 miljarder i år. Samtidigt är koncernen på väg att byta ägare, uppger vd Per-Olof Hammarlund.

Safegates teknik för att styra flygplan på marken används i dag på flygplatser från São Paulo till Beijing. I somras fick bolaget en av sina största order på länge, värd 21,5 miljoner euro, till Lahores flygplats i Pakistan.

Per_olof_hammarlund– De ska uppgradera till kategori två, vilket betyder att de kan ta emot flygplan under sämre siktförhållanden, säger Per-Olof Hammarlund.

Safegate säljer ljusen i marken som guidar piloten till och från gaten. Just nu arbetar den 30 man starka utvecklingsavdelningen i Malmö på nästa version, där ljusen automatiskt tänds och släcks framför och bakom varje plan, vilket minskar behovet av instruktioner från flygledartornet. Men de stora intäkterna får Safegate från sitt andra affärsområde: radarstyrda informationsdisplayer som hjälper piloten stanna på rätt ställe vid själva gaten med tio centimeters noggrannhet.

Bolaget grundades på 1970-talet och tekniken finns i dag installerad på såväl Kastrup som merparten av de svenska flygplatserna. 95 procent av försäljningen sker dock utomlands och i relativ tysthet har Safegate i dag växt till att sysselsätta 300 anställda i 20 länder, inräknat en nyöppnad filial i Nairobi. I Malmö finns ett 60-tal anställda.

2014 ökade omsättningen med 12 procent till 998 miljoner kronor. I år tar bolaget ett kliv upp till drygt 1,2 miljarder i omsättning, uppger Per-Olof Hammarlund. Han räknar med ett resultat i samma storleksordning som förra året, då bolagets rörelsevinst slutade på 106 miljoner.

Safegate räddades undan en hotande konkurs 1991 av den libanesiska familjen Osserian och har sedan dess ägts av familjens svenska ägarbolag Fairfold Holding. För att nå bolagets strategiska mål om en omsättning på två miljarder inom fem år krävs dock en ny ägare som kan ge bolaget större ekonomiska muskler, uppger Per-Olof Hammarlund.

– Den här branschen kräver väldigt mycket kapital. Det är långa ledtider och många flygplatsbyggen försenas i flera år, säger han.

Per-Olof Hammarlund vill inte gå in på detaljer om den pågående försäljningsprocessen men säger att han räknar med att Safegate ska ha fått nya ägare inom ett halvår.

Erik Olausson

Med en ny stororder till Pakistan värd närmare 200 miljoner kronor räknar ledningen för Malmöbaserade teknikbolaget Safegate med att omsätta […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Volkswagen väljer Lund för expansion

    Fordonsindustrin har i tysthet tagit Lund i besittning. Volvo har cirka 400 anställda i staden, Bosch närmar sig 200 – och nu har Volkswagen gått in ett bolag som från början var en lundensisk startup.

  • Doros börsdagar är räknade

    Norska Xplora har ökat sitt ägande till över 90 procent av aktierna i Doro, Malmöbolaget som tillverkar mobiltelefoner för äldre. Nu väntar tvångsinlösen och en avnotering.

  • ANNONS Innehåll från EKN

    Därför ökar efterfrågan på pansarglas

    Efterfrågan på pansarglas stiger i takt med upprustningen av militär och polis. Det märks hos Hammerglass i skånska Förslöv. Med stöd från EKN kan bolaget växa snabbt och säkert på nya marknader som Australien och Nordamerika.

  • Thule drar ned mål – aktien steg

    Friluftsbolaget Thule drar ned sitt finansiella mål. Det framkom i ett pressmeddelande på onsdagkvällen. På tiden, tyckte aktiemarknaden som inte tagit det tidigare målet på allvar.

  • Alixlabs i mål med 155-miljonersrunda

    Alixlabs i Lund har kämpat länge för att få in kapital till sin kostsamma investering i nanoteknik. Men till slut är bolaget i mål, trots ett kallt investeringsklimat kring hårdvara.

  • Han lämnar efter 25 år

    Addpro-grundaren Nicklas Persson lämnar nordiska IT-jätten Itm8 som bolaget numera ingår i. För Rapidus berättar han varför och vad han ska göra härnäst.

  • Nanobolagen – var är investerarna?

    I EU vill politikerna stärka den europeiska halvledarindustrin, men investerarna lyser med sin frånvaro. Rapidus har pratat med tre onoterade framtidsbolag i nanostaden Lund.

  • Okända sensorbolaget växlar upp…

    Det profiltunga sensorbolaget Waltero tog nyligen in drygt 31 miljoner kronor i en nyemission. Så här ska pengarna användas till positivt kassaflöde.

  • Veberöd är Sveriges första smarta by 

    Veberöd i Lunds kommun kallas för Sveriges första smarta by. I åtta år har byn attraherat företag, akademin och investeringar till sin forskarby, som använder byn som en testbädd för digital landsbygdsutveckling.

  • Dyr nyemission i Beammwave

    En försäkring är ibland dyr men nödvändig. Så resonerar Beammwaves vd Stefan Svedberg sedan hans bolag tecknat dyra garantier men sedan fått se sin nyemission så övertecknad att det blev ytterligare en runda.