söndag 28 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Perspektiv: Malmösatsningen en del av IBM:s metamorfos

mini_erikKort sagt: Att IBM öppnar en ny skånsk utvecklingsavdelning inom bland annat molntjänster, mobilmjukvara och analys av stora datamängder  är ingen slump. Området har de senaste åren växt till att utgöra en fjärdedel av IBM:s omsättning då den tidigare hårdvarujätten ömsar skinn i rasande fart.

Av Erik Olausson, chefredaktör

M:et i IBM står fortfarande för machine, men annars är det snart inte mycket som minner om att den amerikanska IT-jätten under mer än 100 år varit en av hårdvarubranschens verkliga pionjärer. Efter att tidigare gjort sig av med PC-tillverkningen sålde IBM förra året stora delar av sin servertillverkning till kinesiska Lenovo. För någon månad sedan blev den senaste affären klar då IBM betalade 1,5 miljarder dollar till kontraktstillverkaren GlobalFoundries för att bli kvitt sin produktion av mikrochip.

Istället är det inom utveckling och konsulttjänster inom mjukvara som vd Ginni Rometty ser framtiden. Under 2014 satsade IBM exempelvis en miljard dollar på att vidareutveckla Watson, ett självlärande system för analys av stora datamängder som fick rubriker 2011 då det slog de mänskliga stormästarna i frågesportprogrammet Jeopardy. Watson används bland annat av Twitter för att hitta mönster i 500 miljoner dagliga Twitterinlägg.

IBM har också gått ihop med Apple för att utveckla appar för olika affärsändamål åt exempelvis piloter och försäkringsförsäljare ute i fält. Parallellt satsar IBM på att sälja molnlösningar till företag, bara i år satsar jätten en miljard dollar på att bygga 40 nya serverhallar för ändamålet.

IBM följer därmed i spåren av HP, som också rör sig bort från marginalpressad hårdvarutillverkning och satsar på olika former av mjukvaruutveckling. En lokal parallell finns i Precise Biometrics i Lund, som länge kämpat för att få avsättning för sin teknik med fingeravtrycksläsning. Precise säljer fortfarande hårdvara i form av mobilskalet Tactivo, men det är utlicensieringen av mjukvaran till kinensiska mobiltillverkare som den senaste tiden gett bolaget vind i seglen.

IBM har i dag närmare 1.900 anställda i Sverige, där merparten arbetar som konsulter och utvecklare inom mjukvara. I Skåne sysselsätter IT-jätten 150, varav 130 vid det nuvarande kontoret i Malmö.

Minst 300 ska anställas vid det nya utvecklingscentret fram till 2017. Var inom Malmös gränser det placeras är inte bestämt än uppger IBM:s svenska presschef Lennart Malm, men inriktningen ska vara molntjänster, IT-säkerhet, mobilteknik, sociala medier och analys av stora datamängder. Det låter avlägset för den som fortfarande förknippar IBM med källarservrar och superdatorer, men dessa områden har sedan 2010 växt från 13 till 27 procent av koncernens omsättning.

Ur det perspektivet kommer IBM:s satsning inte som någon överraskning. Men att IT-jätten väljer just Malmö är givetvis en nyhet − som säkert får en och annan Lundabo att höja på ögonbrynen men som bådar gott för regionens dragningskraft framöver.

Kort sagt: Att IBM öppnar en ny skånsk utvecklingsavdelning inom bland annat molntjänster, mobilmjukvara och analys av stora datamängder  är […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Konsultbolaget lämnar Malmö 

    Avega lägger ner sin verksamhet i Malmö för att fokusera på verksamheterna i Stockholm och Göteborg. Nedläggningen berör ett 20-tal personer. 

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Doros börsdagar är räknade

    Norska Xplora har ökat sitt ägande till över 90 procent av aktierna i Doro, Malmöbolaget som tillverkar mobiltelefoner för äldre. Nu väntar tvångsinlösen och en avnotering.

  • Alixlabs i mål med 155-miljonersrunda

    Alixlabs i Lund har kämpat länge för att få in kapital till sin kostsamma investering i nanoteknik. Men till slut är bolaget i mål, trots ett kallt investeringsklimat kring hårdvara.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Han lämnar efter 25 år

    Addpro-grundaren Nicklas Persson lämnar nordiska IT-jätten Itm8 som bolaget numera ingår i. För Rapidus berättar han varför och vad han ska göra härnäst.

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.