söndag 28 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nanoteknikhöjdare skissar på nordisk miljardfond

Sedan årsskiftet har Magnus Ryde, styrelseordförande i Sol Voltaics och ledamot i Lundabaserade Glo, tillsammans med ett antal riskkapitalister skissat på en statligt finansierad nordisk form av evergreenfond med inriktning på bland annat nanoteknik.

Nu börjar arbetet med att samla stöd för fonden med det tänkta namnet Spirit Ventures, först hos svenska politiker, sedan i Norden och i Bryssel.

Magnus Ryde– Vi har en målbild på att den ska innehålla 500 miljoner euro, drygt 4,5 miljarder kronor. Det behövs en fond som är ganska stor, men kapitalet finns, säger Magnus Ryde till Rapidus.

Forskningsfält som nanometerteknik, halvledarteknik, bioteknologi och fotonik ingår alla i det som kallas för Key Enabling Technologies, och som är ett prioriterat område i EU:s strategiska forskningsprojekt Horizon 2020.

Magnus Ryde räknar med att hälften av investeringarna i Spirit Ventures ska komma från EU-fonder, och andra hälften från nordiska och eventuellt även andra nordeuropeiska länder som Tyskland.

Fonden är tänkt att användas tidigt i innovationsföretagens väg mot kommersialisering, i det glapp efter forskningen som pekats ut av EU som ”den europeiska dödens dal” inom industrin.

– Det är där finansieringen tappar fart. Sverige är ett av de länder som stoppar in mest pengar i forskning, men de investeringarna bör kompletteras med en ny finansieringsmodell. Traditionella riskkapitalister satsar i dag mycket på sociala medier, medieföretag och appar, sådant som är mycket lättare att få i gång, säger Magnus Ryde.

Parallellt pågår den Vinnovafinansierade förstudien till en fabrik i Lund för forskning inom nanoteknik. Studien leds av CellaVisions tidigare vd Yvonne Mårtensson.

– Frågan är i vilken form och hur stor den kommer bli från början. Det bästa är förmodligen att börja i liten skala och växa med uppgiften och med de här bolagens tillväxt och behov, säger hon till Rapidus.

Hanna Sigeman

Sedan årsskiftet har Magnus Ryde, styrelseordförande i Sol Voltaics och ledamot i Lundabaserade Glo, tillsammans med ett antal riskkapitalister skissat […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • ”Jag ångrar inte teckningskursen”

    – Jag förstår dem som är besvikna, det är jag också. Det säger Mikael Olander, grundare och huvudägare i Wesports som hade en floppartad börsnotering i veckan.

  • Så bygger han sitt imperium

    Mikael Olander gick in med allt vad han hade i Bygghemma och skapade BHG Group. Vältajmade försäljningar skapade sedan grundplåten till Wesports.

  • Wesports föll i premiären

    Serieförvärvaren i sporthandel, Wesports, stod på tisdagen för den första skånska börsnoteringen på länge. När handeln inleddes gick dock aktien söderut.

  • Ny storm i Möllerström-bolag

    Ytterligare frågetecken hopas kring bolag med Johan Möllerström i styrelsen. Nasdaq vill nu slänga ut Lundabolaget Dug Foodtech från First North. Rapidus kan rada upp fler Möllerström-kopplade bolag med bristande information och rena olagligheter.

  • Ny handelsplattform för onoterat

    När en ny handelsmarknad för onoterade aktier lanseras är Sedermera från Malmö den enda rådgivningsfirman som får vara med. – Vi kommer få tillgång till ett helt nytt deal flow.

  • Pigg pitch på andra sidan sundet

    Två skånska och fyra danska bolag tog under måndagskvällen plats på scen på Rapidus pitchevent hos Danske Bank i Köpenhamn – ett krafttag för att samla både svenskt och danskt riskkapital.

  • Änglarna redo att investera mer

    Svenska affärsänglar planerar att investera mer – och är mer hoppfulla om framtiden. Det visar Connect Sveriges Investerarbarometer för hösten.

  • Vd-byte hos förmögenhetsförvaltaren

    Ericsson & Partners i Malmö är en förmögenhetsförvaltare som arbetar med diskretionär portföljförvaltning. Nu gör bolaget en vd-rockad och breddar […]

  • Revansch för Aegirbios ägare

    Det blev en raketöppning i fredags när det brittiska AI-bolaget Subgen AI började handlas på First North. Vinnarna är aktieägarna i det tidigare Lundabolaget Magnasense – före detta skandalomsusade Aegirbio.

  • Nytt bolag ska bygga bro över dödens dal

    Sedermera Corporate Finance och ängelnätverket Nordic Angels startar ett nytt gemensamt bolag för att överbrygga det nordiska tillväxtkapitalgapet. Partnerskapet ska länka samman två delar av marknaden som sällan samarbetar nära.