Norska Xplora har ökat sitt ägande till över 90 procent av aktierna i Doro, Malmöbolaget som tillverkar mobiltelefoner för äldre. Nu väntar tvångsinlösen och en avnotering.
Senast Rapidus skrev om Doro var i somras. Då ägde Xplora Technologies 89,7 procent av aktierna och det spekulerades i om Doros dagar som börsnoterat bolag snart är över. På onsdagen kom beskedet.

Xplora meddelar att bolaget har ökat sitt ägande i Doro till över 90 procent av aktierna och avser nu påkalla tvångsinlösen. Xplora har ingått avtal om att köpa drygt 90 000 aktier för 40 kronor per aktie.
Efter likviddagen kommer Xplora att äga cirka 90,01 procent av aktiekapitalet och ska därmed initiera tvångsinlösenförfarande för att köpa samtliga återstående aktier i Doro.
Detta framgår av ett pressmeddelande.
Som följd avser Xplora också att inleda en avnoteringsprocess av Doro-aktien, som är noterad på Stockholmsbörsen.
Doro är mest känt för sina mobiltelefoner för äldre, men har också bland annat surfplattor och smartklockor i produktutbudet. Xploras huvudprodukt är en smartklocka som också går att ringa med, tänkt för yngre barn, som ett begränsat och tryggare alternativ till en vanlig mobil.
I Xploras affärsmodell ingår hårdvaran, själva klockan, tillsammans med kringtjänster och abonnemang, medan Doro primärt är en hårdvaruleverantör.
Omsättning upp – resultat ned
Doro är alltså kvar på börsen en kort tid till och idag släppte bolaget rapport för årets tredje kvartal. Den visar att omsättningen ökar men att rörelseresultatet minskar.
Omsättningen steg med 13,8 procent till 247,7 miljoner kronor, samtidigt som rörelseresultatet sjönk från 30,3 Mkr till 27,5 Mkr. Det försämrade resultatet förklaras bland annat med engångsposter relaterade till ledningsförändringar, kostnader för att
etablera uppkoppling, samt ökade marknadsföringskostnader.
Doro avslutade september med en tillväxttakt i försäljningen på 13,1 procent för årets första nio månader, och 13,8 procent för det tredje kvartalet isolerat. Något som bolagets tillförordnade vd Kjetil Fennefoss lyfter i delårsrapporten.
Nedstängningen av 2g- och 3g-näten fortsätter att driva försäljningen av Doros så kallade Feature phones, särskilt i Storbritannien.
Under de senaste månaderna har mycket fokus internt legat på Doro Connect, bolagets erbjudande för mobilabonnemang.
Kommer erbjuda mobilabonnemang
”Denna nya strategi för Doro, med kombinationen av hårdvara och mobilabonnemang, kommer att kräva tester, anpassning och kreativitet för att hitta det bästa värdeerbjudandet. Vi ser dock fram emot att snart kunna visa resultaten av de första initiativen”, skriver Fennefoss.
Doro steg ett par procent under förmiddagens handel och har i skrivande stund ett börsvärde på drygt 1 miljard kronor.
Kjetil Fennefoss har inte gått att nå för en kommentar.
Martin Linderoth








































