Lundabolaget Xenergics energisnåla minneskretsar finns nu för första gången i massproduktion hos kund. Enligt vd Anders Berglund är det en stor milstolpe som inte bara ger intäkter utan också nya kunder och investerare.
Xenergic utvecklar en teknik för energisnåla minneskretsar som förlänger batteritiden i mobiler och datorer. Under årets andra kvartal har en komponenttillverkare för första gången dragit igång volymproduktion där bolagets kretsar ingår.
Anders Berglund vill inte säga vem tillverkaren är, men säger i allmänna ordalag att Xenergics kunder är chipdesigners vilka tillverkar kretsar som i sin tur ska ingå i en mobiltelefon eller smartklocka. Att nå så långt som till volymproduktion är en process som kan ta mer än ett år av införsäljning och tester.

Anders Berglund säger att frågan som bolaget ständigt får är – ”finns er produkt i massproduktion?”. Det är en av anledningarna till att han ser det som ett genombrott att nu kunna svara ja.
– Det är jättestort att vara i kommersiell massproduktion, det är en kvalitetsstämpel.
Betalt per chip
En annan milstolpe är kopplad till affärsmodellen där Xenergic får betalt per chip. Royalty-intäkterna är det som ska sätta verklig fart på bolagets omsättning.
– 2025 ska det börja synas i siffrorna, beroende på hur snabbt vår kund rampar upp produktionen.
Inte bara gentemot potentiella kunder utan också investerare har det betydelse att tekniken finns på marknaden.
– Det är ett mycket bra argument. Vi är mitt uppe i en finansieringsrunda som vi hoppas stänga inom 12 månader, säger Anders Berglund.
Xenergic siktar på att ta in omkring 40 miljoner kronor i den kommande rundan.
– Det ligger i det häradet, utan att säga en exakt siffra.
I november förra året var Anders Berglund gäst i Rapidus podd Lejonkulan. Du kan lyssna på avsnittet här.
Ola Nilsson