torsdag 5 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

|  
|  

På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

Getaccept erbjuder digitala säljlösningar. Från att tidigare riktat in sig på att skapa digitala kontrakt och signeringar är huvudfokus nu på att erbjuda ”digitala säljrum” där säljare och kund arbetar parallellt med dokument och kommunikation i ett delat flöde.

— ”Digital Sales Room” är en kategori som kom för två år sedan och nu finns 60-70 bolag i den kategorin. Vi vill att Getaccept är det första man tänker på när man tänker på digitala säljrum, och vi är en god bit på väg, säger Samir Smajic som är vd och medgrundare till Getaccept.

Samir Smajic

Bolaget grundades 2016 och deltog i Silicon Valleys välkända acceleratorprogram Y Combinator. Bolaget kastades samtidigt in i kontroverser då delar av grundarteamet anklagades för att ha tagit med sig affärshemligheter från tidigare arbetsgivaren Apsis i Malmö.

2018 koncentrerades större delen av verksamheten till Sverige och Malmö. En av anledningarna var att bolaget bedömde att det är enklare att behålla personalen i Sverige utan konkurrens från techjättar som Google och Facebook.

— Vi kommer inte vara de som betalar bäst i lön utan hos oss är det andra värden som är viktiga. Vi har anställda som varit här i åtta-nio år nu, och med konkurrensen som finns i USA tror jag det hade varit omöjligt där. Det var en av anledningarna till att vi flyttade hem hela utvecklingsspåret, förklarar Samir Smajic.

Närmar sig lönsamhet

Idag har Getaccept cirka 160 anställda och kontor i fem europeiska länder och USA. Då moderbolaget är amerikanskt går det inte att få ut några exakta siffror om bolagets totala omsättning och resultat. 

Den amerikanska marknaden är den som växer bäst, säger Samir Smajic, men några siffror därifrån vill han inte uppge. För Europamarknaden låg omsättningen förra året på cirka 150 miljoner kronor med en förlust på cirka 10 Mkr. Även om bolaget vill växa med minst 20 procent årligen är nästa milstolpe att bli lönsamt.

— Förra året brände vi det med 10 miljoner precis. Nu är vi faktiskt lönsamma på kvartalsbasis, men vi har det inte som mål i år. Det är först nästa år enligt budgeten, säger Samir Smajic.

Getaccept har i olika omgångar rest kapital, senast en B-runda 2021 då kassan fylldes på med 20 miljoner dollar. Storägare är DN Capital och Bessemer Venture Partners. Även Spotifyinvesteraren Felix Hagnö och Spotifys tidigare CFO Peter Sterky har gått in med kapital, liksom Bill Macaitis tidigare CMO på Slacks. Någon ny runda finns inte i planerna just nu.

— Fördelen med oss är att vi inte spenderar så mycket pengar. Vi har kvar av det kapitalet och vi oroar oss inte för nästa kvartal, säger Samir Smajic.

AI måste vara med

En av strategierna för att kunna spendera mindre pengar har varit att involvera AI i så många delar av bolaget som möjligt. Alla anställda på Getaccept får redovisa hur de använder AI och på vilket sätt arbetet kan effektiviseras, och flera projekt för att öka AI-användningen har genomförts.

— AI ska vara en effektiviseringsmotor som alltid ska komma med i bilden. Innan vi lägger till en resurs ska vi se om det går att lösa på något sätt med AI, berättar Samir Smajic.

Samir Smajic har blivit en stor förespråkare av AI inom företagsutveckling och säger att ansvaret ligger hos vd:n för att driva på utvecklingen i bolaget. 

— Företagsledningen måste börja sätta direktiv och skapa förutsättningarna – och också kravställan. Då kan man inte bara säga att man ”måste testa lite” utan det måste bli en skarp kravställning. Många vd:ar får lite skit för det, men det handlar inte om att säga upp folk utan om att säkra företagets överlevnad.

Julia Fryklund

På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Airpark – en succé med fördröjning

    PODD: När Airpark gästade Lejonkulan 2023 hade bolaget ett ambitiöst mål att nå positivt kassaflöde inom två år med sitt ”Airbnb för p-platser”.

  • Bona – ”USA:s tullar kan påverka oss”

    Malmöföretaget Bona, med vd Kerstin Lindell i spetsen, redovisar stagnerad tillväxt för 2024. En dämpad konjunktur känns av och en stor verksamhet i USA kan komma att påverkas av tullar.

  • Kommer AI ta våra jobb?

    Kommer AI att stjäla våra jobb, eller kan den bli vår största tillgång? Med en av Europas högsta arbetslöshet växer oron över hur framtiden kommer att se ut för Sveriges arbetskraft. Nu krävs både mod och ansvarstagande, skriver Jan Dahlqvist.


  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.