I höstas ville fastighetsuppstickaren Easy Depot ta in 70 miljoner kronor. Men planerna avbröts. Ur ambitionen att bygga 100-150 anläggningar inom tio år, finns endast två färdiga anläggningar. Nu måste bolaget accelerera för att nå målen.
Malmöbaserade Easy Depot, med flera kända näringslivsprofiler i ägarlistan, bygger så kallade business-parker i storstadsregionerna och riktar sig främst till småföretagare med ett kombinerat behov av kontor och lager. Förra året tecknade Easy Depot avtal med byggjätten Skanska.
Avtalet innebär att Easy Depot erbjuds att köpa mark av Skanska samtidigt som Skanska erbjuds att bygga vid dessa förvärv. Inom kort tas det första spadtaget till en business-park i den nya stadsdelen Ljusekulla i Helsingborg. Inflytt beräknas bli våren 2026. Easy Depot har också köpt en fastighet i Valdemarsro i Malmö.
Bolaget har ambitionen att bygga 100-150 anläggningar på tio. Hittills har Easy Depot två färdiga anläggningar.

– I år är siktet inställt på de nya anläggningarna i Helsingborg och Malmö, samt att köpa ytterligare fyra marker att bygga på. Vi kommer att accelerera upp från år till år gällande hur mycket vi bygger, säger Easy Depots vd Sofia Wäborg.
Avbruten emission
I slutet av förra året ville Easy Depot ta in 70 miljoner kronor i en riktad emission för att stärka bolagets tillväxtkapacitet och accelerera etableringen av fler business-parker. Post money kommunicerades bolagets värdering till 300 miljoner kronor. Men emissionsplanerna avbröts.
– Med rådande marknadsförutsättningar kände vi att vi inte kunde gå hela vägen med emissionen. Därför valde vi att dra tillbaka den och sedan har befintliga ägare gått in med kapital, säger Sofia Wäborg.
Resultatet blev ett kapitaltillskott på 20,7 Mkr till en värdering på 189,2 Mkr. Den avbrutna emissionen skulle bli bolagets andra. Vid den första emissionen 2022 var planen att ta in 50 Mkr, men intresset var stort och emissionen övertecknades med 30 Mkr. Då investerade bland annat First North-listade Doxa, med fastighetsprofiler som Greg Dingizian och Erik Selin bland storägarna, 24,7 Mkr i Easy Depot. Bolaget planerar för fler emissioner framåt.
Siktar mot börsen
I det senaste offentliga bokslutet för 2023 redovisar Easy Depot en blygsam omsättning på 200 000 kronor och ett minusresultat på drygt 9 000 kronor. Bolaget har som mål att bli kassaflödespositiva 2027. Samtidigt ligger planerna på en börsnotering fast.
– Det är såklart det vi har i sikte och det vi förbereder bolaget för. En notering blir inte aktuell inom det närmaste året. Det får bli när marknaden och bolaget är rätt, säger Sofia Wäborg.
Easy Depot grundades 2022 av KlaraBo-trion Mats Johansson, Lennart Steen och Anders Pettersson, samt Sofia Wäborg. Bolagets första business-park finns i Löddeköpinge och är fullt uthyrd. Vid årskiftet blev ytterligare en business-park, i Rosersberg utanför Stockholm, redo för inflytt. Geografiskt siktar bolaget på en spridning runt om i Sverige.
Förra året gästade Sofia Wäborg Rapidus podd Lejonkulan, lyssna på avsnittet här.
Martin Linderoth