måndag 30 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

BHG rusade på rapporten

En blandning av fortsatt harvande, gripande efter halmstrån och en möjlig vändning från botten ingår i det senaste dygnets kvartalsrapporter från de stora skånska börsbolagen. Nu är rapportsäsongen i gång.

E-handelskoncernen BHG Group, med varumärken som Bygghemma och Golvpoolen, redovisar en marginell försäljningstillväxt efter tio kvartal av nedgång. Omsättningen stannade på knappt 10 miljarder kronor under 2024. Koncernen gör fortsatt stora förluster. Dessa halverades dock under 2024 till minus 637 Mkr efter finansnetto. 

”Marknaden är fortsatt utmanande, men makroekonomin pekar på ökande disponibel inkomst, främst i Sverige där vi har hälften av försäljningen, och det är avgörande för oss. Det är i premiumsegmentet med varumärken som Svenssons i Lammhult och Nordic Nest som vi främst ser en förbättring av försäljningen”, sa vd Gustaf Öhrn vid en telefonkonferens på onsdagen.

BHG:s aktie steg med uppemot 18 procent på onsdagmorgonen.

Sparbanken Skåne redovisar ett aningen lägre rörelseresultat på 1,8 miljarder kronor, jämfört med året innan. Detta på grund av ett lägre räntenetto till följd av sänkta marknadsräntor.

”Fortsatt avvaktan gällande investeringar och nya kreditförfrågningar präglade privat- och företagsmarknaden i Sparbanken Skånes verksamhetsområde. En något ökad aktivitetsnivå märktes på bostadsmarknaden”, skriver vd Rasmus Roos i rapporten.

Stålgrossisten BE Group är starkt beroende av byggindustrin och har det fortsatt tufft. Försäljningen minskade med 12 procent både i fjärde kvartalet och på helåret som slutade på 4,7 miljarder kronor. Koncernen gick med förlust, men då inklusive jämförelsestörande poster efter nedläggning av verksamhet i Baltikum och Polen. Det underliggande rörelseresultatet anges till plus 51 Mkr.

”För ett år sedan skrev jag, ”efter i princip mer än 20 månaders kontinuerlig materialprisnedgång behöver prisnivåerna stabiliseras för att marginalerna ska återgå till rimliga nivåer”. Under 2024 har BE Groups genomsnittliga försäljningspris minskat med ytterligare 8 procent. Läget just nu är lite vänta och se”, skriver vd Peter Andersson i rapporten. 

Polymerföretaget Hexpol minskade försäljningen såväl under årets fjärde kvartal som under helåret. Minskningen i fjärde kvartalet var dock mindre än under helåret som slutade 10 procent ned till drygt 20 miljarder kronor. På detta uppnåddes en ebit-marginal på 15,9 procent, motsvarande 3,3 mdr, även detta något lägre än föregående år.

”Vi såg högre försäljning i Europa men samtidigt såg vi en lägre försäljning på den för oss viktiga nordamerikanska marknaden”, skriver vd Klas Dahlberg i rapporten.

Gunnar Wrede

En blandning av fortsatt harvande, gripande efter halmstrån och en möjlig vändning från botten ingår i det senaste dygnets kvartalsrapporter från de stora skånska börsbolagen. Nu är rapportsäsongen i gång.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.

  • Så mycket tjänade Skånes börsvd:ar 2024

    Alfa Lavals Tom Erixon var Skånes bäst betalda börs-vd 2024. Men störst lyft fick Camurus Fredrik Tiberg. Rapidus har listan över Skånes bäst betalda börs-vd:ar. Så här mycket tjänade de under förra året.

  • Konkurrens pressar Sparbanken Skåne

    Sparbanken Skåne dras med prispress på utlåningsaffären. Skånes största börsbolag Alfa Laval ser en svagare orderingång. Handelskrig och en skakig omvärld återspeglas i de skånska börsbolagens rapporter för årets första kvartal.

  • Cellavision rapportvinnare

    Aktiemarknaden jublade över Cellavisions rapport efter en fyraårig utförslöpa. Fler skånska börsbolag kom med sina kvartalssiffror på tisdagen, med blandade reaktioner för till exempel Thule.

  • Aktieras och vd-byte

    Kjell Group och Swedencare föll hårt på sina kvartalsrapporter. Hansa Biopharma byter vd och det gav också en kraftig kursreaktion, men åt vilket håll?

  • Upp och ned i rapportströmmen

    Medan Precise Biometics inte infriade förväntningarna gick det desto bättre för Careium. Både Kjell Group och Eolus meddelar nya finansiella målsättningar. Här är dagens skånska kvartalsrapporter.

  • Stark avslutning på 2024 för Lime

    Lundabolaget Lime Technologies avslutade 2024 starkt, med en tillväxt på 19 procent. – En mer optimistisk känsla på marknaden avslutar året, skriver Nils Olsson i rapporten. Men alla bolag i dagens rapportflod visar inte samma tillväxt.

  • Peab andas optimism

    Byggbolaget Peab ökade omsättningen i fjärde kvartalet. ”Årets sista kvartal var starkt och visade på att vi åter är i tillväxt”, skriver vd Jesper Göransson i rapporten. Men i dagens rapportflod finns även ett par rejäla magplask.

  • Alfa Laval gjorde marknaden besviken

    Skånes största börsbolag, Alfa Laval med vd Tom Erixon, levererade organisk tillväxt och rekordstort kassaflöde i fjärde kvartalet. Trots det föll aktien på rapporten. Det gjorde även fettbolaget AKK.

  • Inwido: ”Vi är tillbaka på tillväxtspåret”

    Fönsterbolaget Inwido i Malmö levererar en kvartalsrapport som visar en ökad organisk tillväxt. Vd Fredrik Fredrik Meuller är nöjd, men det är en lång bit kvar till bolagets omsättningsmål.