tisdag 20 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ny skattesmäll för Tretton37

|  
|  

Nya turer kommer slag i slag kring IT-konsultbolaget Tretton37 från Lund. Bolaget har ytterligare en skatteskuld i mångmiljonklassen, kan Rapidus avslöja.

Skulden hos Skatteverket registrerades i kreditupplysningsföretaget Synas register i början av november och uppgår till drygt 11,1 miljoner kronor. Skulden har dock inte gått till kronofogden för indrivning. Rapidus har utan framgång sökt Deniz Yildirim, vd på Tretton37, för en kommentar.

För mindre än en månad sedan skrev Rapidus att Tretton37 hade en obetald skatteskuld på drygt 14,5 miljoner kronor. Den gången gick ärendet vidare till Kronofogden då skulden inte betalades i tid. Då skrev Deniz Yildirim i ett sms:

”Vi har tagit emot en underrättelse som informerat oss om att bolaget har en skuld att betala. Enligt beslutet förväntas betalningen ske under denna vecka”.

Den tidigare skulden hos Kronofogden är nu betald och ärendet nedlagt. Vad den nya skatteskulden på 11 Mkr innebär för den fortsatta driften av Tretton37 är i dagsläget oklart.

Tretton37 har under året dragits med stora problem. Hela styrelsen har lämnat bolaget och i juli i år kulminerade problemen när 25 procent av de anställda i Sverige inte fick sina löner utbetalda i tid. Ägaren och grundaren Deniz Yildirim lyckades dock i sista stund få in kapital från en utländsk investerare så att lönerna kunde betalas ut med några dagars försening.

Sedan dess har Rapidus försökt få svar på vem den hemlige investeraren är, när en ny styrelse kan vara på plats och vad planen framåt för bolaget är.

Martin Linderoth

Nya turer kommer slag i slag kring IT-konsultbolaget Tretton37 från Lund. Bolaget har ytterligare en skatteskuld i mångmiljonklassen, kan Rapidus avslöja.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • De ska tina upp life science-frosten

    Finansprofilen Markus Neuding samlar tunga namn till MVIP, panelen som ska råda bot på kapitalbristen i life science-sektorn. Tio namnkunniga personer från bland annat Fåhraeus Startup & Growth, EQT och Nordic Angels finns med. Rapidus har hela listan.

  • Lågkonjunkturen behåller sitt grepp

    Skånsk ekonomi befinner sig fortsatt i ett tufft läge och den som hoppas på bättre tider får vänta. Näringslivet kämpar, hushållen har det tufft och osäkerheten om framtiden är påtaglig. Det framgår av en ny konjunkturrapport.


  • Telavox startar inkubator

    Malmöföretaget Telavox vill utveckla Malmös näringsliv och samtidigt hitta nya affärsmöjligheter. I en nystartad inkubator kan de göra både och.

  • Unga entreprenörens hobbyprojekt: säljer kungens klocka

    Efter flera snabba tillväxtresor satsar serieentreprenören Simon Lexén nu på ett nytt affärsområde: samlarklockor. Målet är att bygga upp en verksamhet värd 100 miljoner kronor inom ett år.

  • Klart med ny omgång av Malmös näringslivsresidens

    Malmö Residency, ett residensprogram för utlänningar som vill testa jobba i Malmö, har utökats till dubbelt antal platser eftersom intresset var ännu större än förra gången. Och nu är deltagarna utsedda.

  • ”Vi kommer aldrig göra en exit”

    På onsdagen samlades delar av näringslivet för den första upplagan av Malmö Näringslivsexpo. Det stora dragplåstret var Halldora von Koenigsegg från superbilstillverkaren Koenigsegg. – En börsnotering är inte på tapeten, sa hon från scenen, och sa dessutom varför.

  • Nya entreprenörer på Skåne Capital Day

    Krinovas vd Ulrika Hasselgren står värd för vårens Skåne Capital Day på onsdag nästa vecka. Här de tio företag från skånska inkubatorer ska pitcha sina affärsidéer för potentiella investerare.

  • Tretton37 – så stor är bristen i konkursboet

    Konkursförvaltaren till Tretton37, Karl Björlin, har nu lämnat in konkursbouppteckningen till Lunds Tingsrätt. Rapidus vet hur stor bristen är i boet, och vilka fordringsägarna är som får se sina fordringar gå upp i rök.

  • Krinova summerar 2024

    Krinova, med ny vd:n Ulrika Hasselgren, blickar tillbaka på 2024. Så många bolag sökte sig till företagsinkubatorn och så många jobb har medlemsföretagen skapat.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.

  • Tuffa tider för startups

    Tre konkurser och en kontrollbalansräkning. Det är den dystra utvecklingen på senare tid bland Skånes mindre bolag.

  • Hon balanserar ekonomi och ideologi

    För Altitude Meetings grundare Yasemin Arhan Modéer går klimat- och demokratifrågor före resultaträkningen. Ändå har bolaget gått med vinst varje år sedan starten. För Rapidus berättar hon om balansen och varför det är viktigt att vara naiv.