onsdag 21 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Förväntningar stiger på Bioinvent

|  
|  ,

Aktiekursen för Bioinvent, med vd Martin Welschof, i Lund har dubblats sedan i våras. Bakom uppgången ligger forskningsdata som har tolkats som att bolaget kan ha en miljardsäljare på gång.

I juni meddelade Bioinvent att en kvinna med långt framskriden äggstockscancer visade så kallad komplett respons efter att hon fått en behandling med Bioinvents antikropp med namnet BI-1808. Komplett respons innebär att tumörerna försvann helt. 

Ytterligare patienter uppvisade partiell respons vilket innebär att tumören i alla fall minskade. Behandlingen var dessutom en så kallad monobehandling, vilket innebär att antikroppen inte kombinerades med något annat läkemedel. Påvisad effekt med monobehandling är ovanligt.

Resultatet var en första indikation på att fas 2-testerna med cancerkandidaten BI-1808 skulle kunna leda till något stort.

– Merc har ett läkemedel som heter Keytruda som behandlar cancer genom att det är inriktat på kroppens immunsystem. Det fungerar utan andra läkemedel och är en miljardsäljare. Vårt resultat i tidigare i somras väckte förhoppningar bland analytiker om att BI-1808 skulle kunna bli nästa Keytruda, säger Cecilia Hofvander, IR-ansvarig på Bioinvent.

På måndagen meddelade Bioinvent ytterligare data från fas 2-studien som stödjer de initiala resultaten från juni. Flera patienter med en typ av blodcancer har under sommaren visat upp partiell respons och tolererat behandlingen väl.

BI-1808 är i likhet med Keytruda en immunmodulerande behandling men som verkar på ett annat sätt och därmed har potential att angripa andra cancerformer.

– Det är klart att vi hoppas att BI-1808 kan bli en ny klass av immunmodulerande cancerbehandling. Det är fortfarande en bit kvar på den kliniska utvecklingen, men de här tidiga resultaten är onekligen intressanta. Ytterligare uppdateringar från studien planeras vid årsskiftet, säger Cecilia Hofvander.

Bioinvents aktie steg med mer än 10 procent på månaden på det nya beskedet.

Som Rapidus skrev för snart ett år sedan har Bioinvent inga problem med finansieringen. Enligt den senaste kvartalsrapporten finns drygt 1 miljard kronor i kassan. Efter 40 års verksamhet har dock Bioinvent en omsättning som kraftigt understiger kostnaderna.

Gunnar Wrede

Aktiekursen för Bioinvent, med vd Martin Welschof, i Lund har dubblats sedan i våras. Bakom uppgången ligger forskningsdata som har tolkats som att bolaget kan ha en miljardsäljare på gång.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Spotlight lanserar finlista

    Den som följer utvecklingen bland noterade småbolag vet att kvaliteten varierar kraftigt. Detta har även småbolagsbörsen Spotlight Market noterat och lanserar nu listan Spotlight Value, endast för bolag som är lönsamma. Rapidus vet vilka bolag som platsar.

  • Några tröstande ord till spelbolagen

    Investerarna har inte försvunnit – de investerar bara mindre. Det var ett av budskapen till spelutvecklarna från investerarpanelen vid Nordic Games i Malmö.

  • … och några tröstande ord till life science

    Life science-sektorn går dåligt på börsen. Men det finns pengar att hämta, det säger Max Odlander från venture capital-firman Health Cap under ett event på The Loop under onsdagen.