tisdag 15 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Robotar från Lund vill in i e-handeln

Cognibotics försäljning av robotautomation accelererar. Efter en ökning med över 30 procent flera år i rad har Lundabolaget nu säkrat sitt största kundavtal hittills.

Cognibotics vd Fredrik Malmgren vill vara med på tåget när marknaden för logistikautomation växer. Prognosen är, enligt Malmgren, att den fördubblas till över 40 miljarder euro inom fem år som följd av en allt större e-handel. Redan i dag skickas det 10.000 paket varje sekund i världen.

– Vi är i en stark tillväxtfas och har valt att ta fram egna robotar för att nå ut bättre med våra automationslösningar. Framtiden får utvisa om vi kommer att bli störst inom mjukvaror eller med våra robotar. Den största tillväxtmarknaden finns i USA där vi nu har ett säljkontor, säger Fredrik Malmgren.

Cognibotics har en bearbetningsrobot för tillverkningsindustrin och en plockrobot för lager, båda baserade på bolagets patenterade mekanik- och mjukvarulösningar.

Fortfarande sker det mesta av plockarbetet manuellt på lagren. Det kommer att leda till bemanningsbrist hos e-handelsbranschen, något som Cognibotics vill vara med och lösa. 

– E-handelskunderna förväntar sig snabba leveranser. Problemet är att det är få som vill jobba med den typen av lagerarbeten samtidigt som många företag fortfarande är tveksamma till robotar. Vår plockrobot är den enda som löser problemet på riktigt, är tillräckligt snabb och har stor plockräckvidd. Den är marknadens snabbaste och gör 2.000 plockningar per timme medan en vanlig robot bara klarar 800.

Bolagets teknik använder en kamera som ”ögon” och en AI-driven mjukvara för beslut om precisionsplockning av varor ur olika plastbackar. Robotarmen är gjord av kolfiber.

Nowaste Logistics i Helsingborg är en av de svenska plockrobotkunderna. Cognibotics har även flera nya stora kundavtal.

– Ett av de största europeiska bolagen i branschen ska bygga en plockautomationslösning där våra mjukvaror ska ingå. Om allt slår in är avtalet värt 25 miljoner kronor per år. Produkten ska lanseras i oktober så ordern kommer att synas i våra försäljningssiffror från nästa år. Nyligen fick vi också en utökad order värd 8 Mkr med ett av de tio största robotautomationsbolagen i världen för att utveckla mjukvara till dem, säger Fredrik Malmgren som inte vill avslöja några namn.

Bolaget knoppades av från Robotlab vid LTH 2013 och har nu 45 anställda. Förra året var bolagets försäljning 33,7 Mkr med ett negativt resultat.

– Våra ägare vill att vi växer så mycket vi kan. Vi har god ekonomi och behöver resa kapital för ytterligare tillväxt först nästa år, säger bolagets ekonomichef Jesper Cederholm.

Cognibotics gjorde en nyemission på 60 Mkr 2022. Största investeraren då var investmentbolaget Newton. Bland övriga finansiärer finns LU Holding, Fairpoint, Tibia och Port-Monnaie.

Elisabet Ottosson

Cognibotics försäljning av robotautomation accelererar. Efter en ökning med över 30 procent flera år i rad har Lundabolaget nu säkrat sitt största kundavtal hittills.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Najell växer med ambitiösa mål

    Det är skillnad på att vara nöjd och att uppfylla mål. Även om det är en bit kvar till målen är en omsättningsökning på 70 procent inte fy skam. Det säger Niklas Najafi Kristensen, grundare och vd för babyproduktföretaget Najell i Lund.

  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Hänt i vecka 28

    En stjärnspäckad läkemedels-startup får in kapital. Ett annat life-science-bolagt ska avnoteras från börsen. Och nu har kvartalsrapporterna börjat trilla in. Rapidus redogör för de viktigaste skånska affärsnyheterna från veckan som gick.


  • Hänt i vecka 28

    En stjärnspäckad läkemedels-startup får in kapital. Ett annat life-science-bolagt ska avnoteras från börsen. Och nu har kvartalsrapporterna börjat trilla in. Rapidus redogör för de viktigaste skånska affärsnyheterna från veckan som gick.

  • Vägen till 750 Mkr på fem år

    Liza Tchapanova vill förändra arbetet med försöksdjur i grunden. Bättre förhållanden för djuren och en effektivare process i labbet, är effekter av bolaget Trackpaw Scientifics system.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Tretton37 – så stor är bristen i konkursboet

    Konkursförvaltaren till Tretton37, Karl Björlin, har nu lämnat in konkursbouppteckningen till Lunds Tingsrätt. Rapidus vet hur stor bristen är i boet, och vilka fordringsägarna är som får se sina fordringar gå upp i rök.

  • Öppet bråk om uthyrningslagen

    Malmöprofilen Dan Olofsson ryker ihop med branschorganisationen Teknikföretagen. Orsaken är den dom som nyligen slog fast att Danirbolaget Sigma Industrial Solutions inte omfattas av uthyrningslagen.

  • Norskt IT-företag köper Competensum

    HR-konsultföretaget Competensum i Helsingborg har blivit med norska ägare. — Vi kommer behöva rekrytera nu, säger vd Camilla Danielsson.

  • Affärsdoldisen köper The Ground

    En av Malmös mest anonyma affärsänglar köper det ikoniska startup-huset The Ground. Säljarna är en rad näringslivsprofiler med Pale Blue Dot-grundaren Hampus Jakobsson och Axis Martin Gren i spetsen. 

  • Enoramas kassa sinar

    Nikotinbolaget Enorama Pharma i Malmö behöver pengar och genomför en företrädesemission på 35 miljoner kronor. Pengarna kommer dock inte räcka ens ett år.

  • Media Evolution i danskt samarbete

    Media Evolution har tröttnat på den långsamma integrationen i Öresund och har träffat avtal med sin motsvarighet i Köpenhamn, Bloxhub. ”Det är bara första steget”.

  • Nytt ljus på motorcykelljus

    Podd: Veckans nya avsnitt av podden Lejonkulan gästas av Allight som utvecklar ljussystem till tvåhjuliga fordon. Enligt grundaren Aarto Keränen […]