måndag 15 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Kapitalbrist i sportryggsäckar

|  

USWE Sports flaggar för en nyemission på 28 Mkr i baksmällan efter den utomhusboom som pandemin gav upphov till. Bland garanterna finns gräddan av Skånes investerare.

USWE Sports grundades 2007 i Skurup av motorcykelentusiaster som körde enduro i skogen. De tröttnade på dåliga ryggsäckar som skumpade runt och började ta fram en prototyp som skulle sitta stadigt även när det går fort och skakar.

Nu omsätter bolaget 100 Mkr med flera olika produkter för motorcykelåkning, cykling, skidåkning och löpning. Resultatet skrivs däremot i rött, minus 20 Mkr under det brutna räkenskapsåret 2022/2023, och nu har bolaget akut likviditetsbrist. Bolaget aviserar därför en nyemission på 28 Mkr och ett brygglån på 4 Mkr till dess att pengarna från nyemissionen kommer in.

”Efter pandemin har sport- och outdoorbranschen gått igenom en period med stor lageruppbyggnad bland distributörer och återförsäljare. Under 2024 och 2025 förväntas inköpsmönstren återgå till ett normaliserat tillstånd vilket förväntas gynna bolagets fortsatta utveckling”, skriver bolaget i ett pressmeddelande.

USWS Sports största ägare med strax under 25 procent av aktierna är Joel Eklund, arvtagare till tandborstföretaget Tepe och tills nyligen helägare av det nu konkursade cykelhjälmsföretaget Hövding. Han tecknar sig för sin pro rata-andel i emissionen samt garanterar ytterligare om emissionen inte skulle tecknas fullt ut på marknaden.

Det är även Joel Eklund som ger bolaget ett brygglån på 4 Mkr för att hålla bolaget under armarna i det likviditetsmässigt pressade läget.

Bland garanterna finns även Sten K Johnsons arvtagare i Tibia Invest, Martin Grens Grenspecialisten, styrelseproffset Kerstin Lindell samt det mindre kända investeringsbolaget Hexiron i Lund, med ägaren Håkan Eksandh.

Emissionen är fullt garanterad med betalda och obetalda garantier. Samtidigt passar bolaget på att presentera nya offensiva finansiella mål.

Bolaget inleder en hårdsatsning på USA och vd Jacob Westerberg flyttar nu till USA för att leda expansionen. Givet potentialen i USA och med förväntan om en normaliserad marknad i Europa tror bolaget på en dubbling av omsättningen till 200 Mkr under räkenskapsåret 2026/2027, det vill säga om fyra år. Detta ska ge en marginal på EBITDA-nivå på minst 10 procent.

Gunnar Wrede

USWE Sports flaggar för en nyemission på 28 Mkr i baksmällan efter den utomhusboom som pandemin gav upphov till. Bland garanterna finns gräddan av Skånes investerare.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Godisjätten rusar mot miljarden

    I över tre decennier har Leif Hultén byggt sitt konfektyrimperium och miljardomsättningen närmar sig med stormsteg. Rapidus har besökt godiskungen Hultén Försäljning i Kristianstad.

  • Suturion får CE-märkning

    Efter att ha inlett i Australien, Mellanöstern och USA är den kirurgiska symaskinen från Lund redo att göra entré också i Europa. — 2026 och framåt handlar bara om försäljning, säger vd Paan Hermansson.

  • Xinnate gasar med nytt kapital

    Xinnate fortsätter att skörda framgångar bland investerare och säkrar 38,5 miljoner kronor i en nyemission. Pengarna ska gå till bolagets utökade fas 2/3 studie. 


  • Volkswagen väljer Lund för expansion

    Fordonsindustrin har i tysthet tagit Lund i besittning. Volvo har cirka 400 anställda i staden, Bosch närmar sig 200 – och nu har Volkswagen gått in ett bolag som från början var en lundensisk startup.

  • ANNONS Innehåll från EKN

    Därför ökar efterfrågan på pansarglas

    Efterfrågan på pansarglas stiger i takt med upprustningen av militär och polis. Det märks hos Hammerglass i skånska Förslöv. Med stöd från EKN kan bolaget växa snabbt och säkert på nya marknader som Australien och Nordamerika.

  • Thule drar ned mål – aktien steg

    Friluftsbolaget Thule drar ned sitt finansiella mål. Det framkom i ett pressmeddelande på onsdagkvällen. På tiden, tyckte aktiemarknaden som inte tagit det tidigare målet på allvar.

  • Dyr nyemission i Beammwave

    En försäkring är ibland dyr men nödvändig. Så resonerar Beammwaves vd Stefan Svedberg sedan hans bolag tecknat dyra garantier men sedan fått se sin nyemission så övertecknad att det blev ytterligare en runda.

  • Ljus i tunneln för Brainlit

    Bluetooth-uppfinnaren Tord Wingren siktar på att fördubbla försäljningen av smarta ljussystem i år. – Det har tagit tid att lära oss hur vi ska jobba med försäljning, men nu har vi fått till det, säger han.

  • Hänt i vecka 31

    Vd-ruljangs och eftersläntrande kvartalsrapporter var det som dominerade det sommarstilla nyhetsflödet förra veckan. Bland annat vände Joel Eklunds ryggsäcksbolag USWE Sports till vinst, nästan.

  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Mikrodust redo att skala upp: “Dubblar omsättningen i år”

    Med ny vd, ny strategi och flera färska affärer ska Mikrodust från Lund snabbt komma tillbaka från negativ tillväxt, och gå ännu längre. — På 3 till 4 år ska vi vara över 100 miljoner, säger vd Jonas Wackerfeldt.

  • Nytt superår för Tepe

    Joel Eklunds tandborstbolag Tepe ser ut att verka helt utanför de konjunktursvängningar som de flesta andra lever med. Rapidus har tagit en titt på bolagets årsredovisning för 2024 och förbluffas återigen av siffrorna.

  • Nordamps på väg mot marknaden

    Halvledarföretaget Nordamps i Lund tar ett steg närmare marknaden med en nyemission där befintliga ägare står för pengarna. Men till hösten behövs en större summa för att komma hela vägen. – Nu ska vi rikta oss till kapitalmarknaden, säger vd Jan Andersson.