måndag 23 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

”Vi gör kalkylerad förlust”

|  
|  

Hållbarhetsföretaget Position Green är med kraftig tillväxt en av Malmös startupstjärnor. Men vd och grundare Daniel Gadd väljer bort vinst för att investera för framtiden. Här är siffrorna.

– Förra året var ett investeringsår. Vi lägger stora resurser på både produktutveckling och på att anställa fler. Vi ökade antalet anställda med 240 personer och har nu 350 anställda, säger Daniel Gadd.

Position Green utvecklar ett rapporteringssystem för hållbarhetsdata. Nya EU-direktiv driver snabbt marknaden framåt, inte minst med CSRD, Corporate Sustainability Reporting Directive, som stegvis kommer att omfatta allt fler företag.

Företagets tillväxt i omsättning går det inte att klaga på: 55 miljoner kronor under 2021, 115 Mkr under 2022 och 185 Mkr under 2023.

Resultatet på EBITDA-nivå blev minus 10 Mkr under 2022.

Facit för 2023: Minus 80 Mkr.

Förlusten på nästan halva omsättningen är dock inget som bekymrar Daniel Gadd. För två år sedan köpte det norska riskkapitalbolaget Norvestor drygt 50 procent av företaget och investerade cirka en halv miljard kronor i en affär där tre företag slogs samman: Position Green, norska The Governance Group och danska Velocity.

– Det finns pengar i kassan som räcker till vår expansion och vi räknar med att göra förlust även i år, även om den bör bli mindre. Enligt vår budget ska vi börja få positivt kassaflöde under fjärde kvartalet i år och gå med vinst under 2025.

Daniel Gadd säger att företaget investerar mer i produktutveckling än i försäljning och marknad just nu. Ändå har bolaget nu tio kontor, varav tre finns i USA och tre i Sverige samt i Oslo, Köpenhamn, London och Bryssel.

– Vi har nu 60 produktutvecklare som gör våra system redo för all den klimatrapportering som företag kommer att åläggas framöver. De allra flesta av dessa sitter i Malmö, säger Daniel Gadd och fortsätter:

– Om vi hade nöjt oss med en årlig tillväxt på 10 procent för att gå med vinst nu, så hade vi kunnat göra det. Men vi har högre ambitioner än så.

Utöver Norvestor finns drygt 100 aktieägare där Daniel Gadd själv är den största med strax under 10 procent av aktierna.

Av de totalt 350 anställda arbetar 125 personer i Malmö.

Gunnar Wrede

Hållbarhetsföretaget Position Green är med kraftig tillväxt en av Malmös startupstjärnor. Men vd och grundare Daniel Gadd väljer bort vinst för att investera för framtiden. Här är siffrorna.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Nya spelutvecklare i hamn

    Nu är det klart vilka spelutvecklingsföretag som kommer att delta i Haven, startprogrammet som körs av Game Habitat och Minc.


  • Duearity-grundarna startar nytt i skogen

    Det Malmöbaserade medicinteknikbolaget Duearity kastade in handduken och gick i konkurs i höstas. Nu är de båda grundarna tillbaka med en ny satsning inom skogsnäringen.

  • Övertecknat i Arrowlake

    Finansmannen Jan Barchan via Briban Invest och Salén-gruppen kliver in som nya ägare i ozonbolaget Arrowlake. – Pengarna från emissionen öppnar för större installationer, säger vd Fredrik Bernshed.

  • Iskallt USA gör Europa hetare

    Donald Trumps krumbukter leder till både framgång och bakslag för svenska företag.
    Medan Klang Ai maxar tillväxten i Europa, är det i vissa fall tvärstopp för företag som redan hunnit över Atlanten.

  • Position Green kapar personalstyrkan

    Position Green har gått som tåget. Förra året dubblades omsättningen och framtiden såg ljus ut. Men så kom omnibussen och tar Malmöbolaget åt andra hållet. Vd Daniel Gadd tvingas varsla 41 anställda i Sverige om uppsägning.

  • Sysav planerar miljardinvestering för nollutsläpp

    Efter en tids tester är beslutet taget: Sysav ska arbeta för fullskalig koldioxidinfågning. Investeringen beräknas landa på 3 miljarder. – Det är inte bara en kostnad för klimatet, det är en investering i konkurrenskraft, säger vd Malin Dahlroth.

  • Här är Årets Rapidusföretag

    På onsdagskvällen ställde Rapidus och Vinge till med storslagen fest när Årets Rapidusföretag och Årets Friskt Vågat skulle koras för 24:e året i rad. Vinnarna är gröna, men inga gröngölingar.

  • Diapure redo att växa

    PODD: Fosfor är ett av de vanligaste ämnena som bidrar till övergödning av Östersjön. Lisa Heiberg är biolog från lantbruksuniversitetet […]

  • Position Green på grön kvist

    Malmöbolaget Position Green fortsätter sin tillväxtresa och dubblar försäljningen på nytt. Det står klart när grundaren Daniel Gadd delar med sig av 2024 års siffror.

  • Watersprint köper kanadensiskt bolag

    Vattenreningsbolaget Watersprint från Lund köper samtliga tillgångar i konkursade Acuva Technologies. Vd André Carlsson hoppas att köpet ska stärka Watersprints position på den globala vattenreningsmarknaden.

  • Elonroad får order i USA

    Elonroad i Lund har landat en stororder i USA. Bolaget ska leverera fordonsladdsystem till en hamnterminal i Long Beach i Kalifornien. Det är den första ordern som företaget får i landet.