lördag 31 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Prostalund: Ännu en avgång

|  
|  

Först sa hela ledningen upp sig. Nu avgår även huvudägaren Mats Alyhr från styrelsen.

Den märkliga följetongen kring medicinteknikbolaget Prostalund fortsätter. Det började med ett pressmeddelande i tisdags då tre av fyra i bolagets ledning sa upp sig efter meningsskiljaktigheter med styrelsen. På onsdagen kom meddelandet att även vd Johan Wennerholm säger upp sig, eftersom han bedömer att han inte kan styra bolaget utan sin ledningsgrupp.

Senare på dagen, efter Rapidus deadline, meddelade bolaget att huvudägaren och styrelseledamoten Mats Alyhr också avgår med omedelbar verkan. Han var redan på morgonen borttagen från bolagets hemsida.

Ordförande Lars Johansson har tre dagar i rad avböjt att kommentera vad det är som händer i bolaget. I dagens pressmeddelande står följande kommentar från Mats Alyhr:

”Oenigheten mellan mig och avgående vd är ett faktum. Mitt förtroende för den avgående ledningsgruppen och deras kompetens kvarstår. Om min avgång kan hjälpa bolaget att utvecklas i rätt riktning tänker jag absolut inte stå i vägen. Jag kommer fortsatt att vara storägare och stötta bolaget och jag känner mig trygg med min investering. Jag har fullt förtroende för styrelsen och att de kommer driva bolaget i rätt riktning.”

Mats Alyhr är Prostalunds största enskilda ägare med 18,8 procent av kapital och röster. Med dagens aktiekurs är aktierna värda cirka 23 Mkr. Mats Alyhr är baserad på Gotland och är där en regionalt känd entreprenör inom en bred palett av verksamheter. Förutom att ha figurerat i gotländsk press för sin restaurang- och eventverksamhet har han enligt sin Linkedin-sida även intressen i de brittiska medicinteknikbolagen Icardiology och Iurology.

Prostalunds hårt nedkörda aktie steg med 13 procent på torsdagmorgonen.

Rapidus rapporterade här om det första ledningsavhoppet.

Rapidus rapporterade här om Johan Wennerholms avgång.

Gunnar Wrede

Först sa hela ledningen upp sig. Nu avgår även huvudägaren Mats Alyhr från styrelsen.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Inimini – vad hände sedan?

    PODD: Inimni är bolaget som säljer begagnade barnkläder online. I december 2023 gästade bolaget Lejonkulan, en kort tid efter att […]


  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Ny kris i Prostalund

    Snart två år efter en uppslitande maktkamp om Prostalund talar nu bolaget om att det kan bli tal om konkurs. Aktien störtdyker efter ett pressmeddelande på måndagkvällen. Detta har hänt.

  • ANNONS Innehåll från EKN

    Svenska väskorna rymmer ett helt reningsverk

    Ett nyutvecklat, svenskt vattenreningssystem som ryms i två väskor kan rena upp till 20 000 liter kontaminerat vatten per dag – och drar inte mer energi än en hårtork. Perfekt vid kriser. Under 2025 planerar skånska Hydro Vessel att bli dubbelt så många.

  • Bonesupport tyngs av stark krona

    Bonesupport rivstartar 2025 med en rejäl tillväxt i framför allt USA. Men negativa valutaeffekter och ökade kostnader håller nere resultatet i det hyllade bencementbolaget från Lund.

  • …men desto bättre gick det för Avidicare

    Luftreningsföretaget Avidicare från Lund har fyllt på kassan. Bolaget fortsätter nu sin internationella expansionsresa och hoppas på att nå lönsamhet inom två år.

  • Slutet är kommet för Lundabolaget

    Först var det Tendo, sedan Wnt Research. Nu avvecklas ytterligare ett noterat skånskt life science-bolag som blir uppköpt via ett omvänt förvärv där de enda tillgångarna är en börsplats och en samling aktieägare.

  • Uppköpsbud på Dignitana

    Dignitana i Lund steg med 67 procent på börsen på tisdagen. Orsaken är ett bud som kommer att göra skalpkylningsbolaget brittiskt. Vd Fredrik Jonsson berättar varför styrelsen vill sälja.

  • Paindrainer stänger fördröjd runda

    Lundabolaget Paindrainer har kommit i mål med en nyemission som varit på gång sedan 2023. Rundan leddes av av två nya ankarinvesterare och nu ska den ökade USA-satsningen bli verklighet.

  • Suturion får grönt ljus av FDA

    Lundabolaget Suturion har fått sin kirurgiska symaskin godkänd av amerikanska FDA. Nu börjar resan på riktigt. Vd Paan Hermansson berättar om planerna.

  • Första ordern viktig symbol för Bibb

    Det Spotlightnoterade medtech-bolaget Bibb Instruments säkrar sin första kommersiella order. I dagarna offentliggjordes också utfallet av den senaste nyemissionen.