lördag 12 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Weavy peggas upp

Programmerardoldisen Weavy, som utvecklar plugins för programmerare, har säkrat en långsiktig finansiär i den globala mjukvarukoncernen Atlassians investeringsbolag.

Bakom Weavy ligger malmöiten Rickard Hansson, vd:n som grundade moderbolaget i Kalifornien tillsammans med Alex Grüner. De utvecklar mjukvara åt utvecklare, dataprogram som kunderna kan koppla på sina egna system, under eget varumärke.

– Vi vänder oss till IT-bolag, som IBM och T-mobile, som ofta behöver lägga till nya funktioner till befintliga system. Vi levererar färdiga byggklossar till utvecklare och snabbar på deras arbete, säger Rickard Hansson, vd för Weavy och Mindroute Incentive, bolaget bakom.

Weavy har tre produktkategorier: Chat, fildelning och flöden, som i nyhetsflöden. Produktutvecklingen sker i det Malmöbaserade dotterbolaget och försäljningen i USA.

– Vi har alltid haft ett Malmökontor och samma utvecklar-team som följt med sedan starten. Det är sjukt mycket billigare med duktiga utvecklare i Sverige, i USA är det mycket svårare att konkurrera om lönerna, säger Rickard Hansson till Rapidus.

I år väntas koncernens omsättning landa på 1,5 miljoner dollar, men nu vill grundarna accelerera och ta större marknadsandelar.

– Restriktioner och kriser är bra tillfällen att bygga. IT-industrin passar nu på att skära bort hull och slimma verksamheterna. Det innebär färre resurser, men samma förväntningar. Där passar vi perfekt in, men vi behöver pegga upp bolaget för att kunna flyga riktigt långt, säger Rickard Hansson.

En peg är avtalet som Weavy ingått med Atlassian Ventures. Det är ett dotterbolag till Nasdaq-noterade Atlassian, som med sina 2,8 miljarder dollar i intäkter 2022 och mer än 8.800 anställda är en av världens största specialister på produktivitet för utvecklare.

Avtalet är ett så kallat Simple agreement for future equity, eller SAFE. Det liknar ett konvertibellån med framtida betalningar som triggas av att olika finansiella mål uppnås.

Hur stor andel tar Atlassian, till vilket pris?

– I dagsläget tar de inget. Man kan säga att de lägger in pengar i ett kassaskåp som vi får öppna sen. Vår värdering i dag är ett tresiffrigt miljontal svenska kronor och innan vi gör en serie A-runda ser vi gärna en utveckling på 3 gånger, mer än så kan jag inte säga.

Han är sedan ett par år tillbaka även affärscoach på Minc.

– Jag har inte satsat på hemmaplan på länge, men fastnade i Sverige med min fru under covid och vi bestämde oss för att stanna, berättar Rickard Hansson.

Emiliano Strauss

Programmerardoldisen Weavy, som utvecklar plugins för programmerare, har säkrat en långsiktig finansiär i den globala mjukvarukoncernen Atlassians investeringsbolag. Bakom Weavy […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Vägen till 750 Mkr på fem år

    Liza Tchapanova vill förändra arbetet med försöksdjur i grunden. Bättre förhållanden för djuren och en effektivare process i labbet, är effekter av bolaget Trackpaw Scientifics system.


  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.

  • Säkra kommentarsfält – en lönsam historia?

    Ifrågasätt Media vill återuppliva kommentarsfunktioner på nätet och göra dem trollfria. Nu öppnas en investeringsrunda som ska räcka till svarta siffror.

  • Alteri Care satsar globalt

    Efter satsningen på internationell expansion närmar sig vårdtechbolaget lönsamhet – och ska revolutionera sjukvården i Zimbabwe.

  • Hon tar över rodret på Softhouse

    I fjol tog Stina Åkesson plats i vd-stolen på teknikbolaget Ourliving. Nu kliver hon även in i en vd-roll på ägarbolaget Softhouse. Här berättar den förre AF-borgbossen om ett turbulent fjolår.

  • Eletives sämsta år – 40 procent upp

    Det snabbväxande Malmöbolaget Eletive gjorde sitt hittills sämsta år i fjol. Och då var tillväxten ändå 40 procent. — I år kommer vi att passera 100 miljoner i ARR, säger vd Marcus Wennmo.