fredag 17 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

BHG förlustvarnar

|  

BHG Group, tidigare under namnet Bygghemma med huvudkontor i Malmö, flaggar för att det blir förlust för årets första kvartal.

Koncernens rörelseresultat (EBIT) väntas hamna mellan -70 miljoner och -105 miljoner kronor under kvartalet. Uppskattningen bygger på försäljningssiffrorna hittills i år och en estimering av den kvarvarande delen av mars. Detta framgår av ett pressmeddelande.

”Mars är inte slut ännu men som vi nämnde i rapporten för fjärde kvartalet 2022 förväntade vi oss att 2023 skulle bli utmanande, speciellt under första halvåret. Sedan dess har marknaden varit svagare än förväntat, med svag efterfrågan och stora lager som sätter press på priser och lönsamhet. Vi har fortsatt fullt fokus på att minska såväl kostnader som lager. Vår likviditet är fortsatt stark”, skriver vd Gustaf Öhrn i pressmeddelandet.

För helåret 2022 hade BHG en försäljning på 13,4 miljarder kronor och ett positivt rörelseresultat på 375 miljoner kronor.

BHG:s aktie hade före lunch på tisdagen fallit med 18 procent.

BHG Group, tidigare under namnet Bygghemma med huvudkontor i Malmö, flaggar för att det blir förlust för årets första kvartal. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Nu invigs Malmös nya framtidskvarter

    Det är inte varje dag som Malmöbossen Katrin Stjernfelt Jammeh deltar i invigningar av nybyggda hus, men i dag händer det. Profilbygget som hittills kostat 1,1 miljarder kronor står klart – till tre sjundedelar.

  • Veidekke-veteran leder ny byggsatsning

    Byggkoncernen Coforma drar igång entreprenadverksamhet i Skåne med utgångspunkt från Helsingborg. En värvning från byggjätten Veidekke leder satsningen.

  • ”Ett förtroende att förvalta bostäder”

    För femton år sedan kallades Olof Andersson filantrop när han pratade hållbarhet med banken. Men Trianons vd och huvudägare står fast vid att hållbarhet är en god affär och han tror stenhårt på att hemstaden Malmö kommer att fortsätta växa.

  • Vägen från kris till tillväxt

    E-handelsjätten BHG Group visar tillväxt igen efter tio kvartal av fall. Rapidus har träffat vd Gustaf Öhrn som berättar hur han styrt bolaget genom ett omfattande stålbad – och hur koncernen nu ska växla upp.

  • Easy Depot måste öka takten

    I höstas ville den onoterade fastighetsuppstickaren Easy Depot ta in 70 miljoner kronor i en riktad emission. Men planerna avbröts. Samtidigt har Easy Depot ambitionen att bygga 100-150 anläggningar inom tio år, resultatet hittills är två färdiga anläggningar. Nu måste bolaget accelerera för att nå målen.

  • Joel Eklund till Trianons styrelse

    Tepe-arvtagaren Joel Eklund tar plats i fastighetsbolaget Trianons styrelse. Det blir den femte styrelsen som han sätter sig i, förutom Tepe. Trianon kom även på tisdagen med en bra rapport, men aktiemarknaden verkar inte vilja ha fastigheter just nu.

  • Så mycket kostar det att hyra kontor i Malmö och Lund

    Öppna kontor i Malmö eller Lund? Hyrorna skiljer sig åt mellan de båda städerna, men kanske inte på det sätt man kan tro. Så här mycket kostar det att hyra och här finns de mest attraktiva lägena. Rapidus har ännu opublicerade siffror.

  • Tetra Pak investerar i impactbolag

    Hässleholmsbaserade Recoma, som tillverkar byggskivor av återvunna kartonger, får ett kapitaltillskott från en tungviktare inom kartongindustrin: Tetra Pak. Nu kan Recomas intäkter gå från 7 till 40 miljoner kronor.

  • Mångmiljardaffärer när skånska fastigheter byter ägare

    På kort tid har fastigheter för nära 15 miljarder bytt händer i skånska strukturaffärer. Den senaste i raden är Acrinovas rekordförsäljning av mer än hälften av beståndet.

  • Ledningsrokad i fastighetstjärnan

    SLP:s vd Tommy Åstrand lämnar sin post och väljs i stället in i styrelsen vid den kommande stämman. Hans ersättare är i allra högsta grad intern. Samtidigt tackar en anmnkunnig grundare för sig och avböjer omval till styrelsen.