tisdag 1 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Kursrusning i Lundabolag

Medicinteknikbolaget Clinical Laserthermia Systems har fått se sin aktie rusa med mer än 200 procent på två dagar, dock från mycket låga nivåer. Aktien som öppnade omkring 80 öre den 1 mars stod vid lunch på torsdagen i 2,50 kronor.

Det som hänt de senaste dagarna är att det Lundabaserade bolaget rapporterat att de fått in 12,8 miljoner kronor genom optionsinlösen samt att bolagets ekonomidirektör Rolf Bornschein medverkat i en filmad intervju med Biotock.

”De två mest spännande händelserna under Q4 var att vi fick en betydande order om runt 5 miljoner kronor från vår partner ClearPoint Neuro i USA som även omsattes i betalning. Den andra viktiga händelsen är att vi behandlade den första gliobastom-patienten i en CLS-sponsrad studie vid Skånes universitetssjukhus. Den första feedbacken är att vi faktiskt kan tillhandahålla ett behandlingsalternativ för patienter med svåråtkomliga hjärntumörer”, säger Rolf Bornschein i intervjun.

CLS marknadsför system och engångsmaterial för termisk laserbehandling av cancertumörer. Gliobastom är en sjukdom som innebär återkommande maligna hjärntumörer.

Rolf Bornschein sa också att bolaget även ser mycket ljust på urologi-området för bolagets behandlingar, och att man har som ambition att nå en försäljning om 100 miljoner kronor 2025, med tyngdpunkt i USA, och samtidigt nå break-even.

Elisabet Ottosson

Medicinteknikbolaget Clinical Laserthermia Systems har fått se sin aktie rusa med mer än 200 procent på två dagar, dock från […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.