måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Högfrekvent strålning mäts med ny teknik

|  
|  

Vi får allt fler uppkopplade saker runt omkring oss. Men att mäta den elektromagnetiska strålning som alstras är omständigt och dyrt. Det nybildade bolaget Mx Waves har utvecklat en teknik som ska lösa problemet.

– Eftersom vi har allt mer uppkopplade prylar är det också viktigt att ta reda på vilken strålning som finns runt omkring oss. I nuläget är det komplicerat, dyrt och tar lång tid att mäta den strålningen, säger Johan Lundgren vd och medgrundare till bolaget tillsammans med forskarkollegorna Mats Gustafsson och Daniel Sjöberg.

Alla kommer från institutionen för elektro- och informationsteknik vid LTH. In i bolaget, som bildades strax före jul, har nu även LU Holding klivit.

Tekniken bygger på en metod där elektromagnetisk strålning identifieras via en tunn yta av nanopartiklar, utvecklad av Mx Waves, där små metallelement alstrar värme och omvandlar den till värmestrålning. En värmekamera läser av resultatet och till sist analyseras det av den mjukvara som Mx Waves utvecklat. Den mäter strålning inom 5G men ska även i framtiden kunna fungera på 6G.

– Det blir ett enklare och billigare sätt att mäta elektromagnetisk strålning på höga frekvenser, säger Johan Lundgren.

Syftet är att kunna verifiera strålningen som anges, att den håller sig inom gränsvärden, samt i vilken riktning den skickas. Johan Lundgren doktorerade själv på ämnet 2021 och hans forskning ligger till grund för bolagets teknik. Bolaget inväntar i nuläget sitt första patent.

Tänkta kunder är utvecklare av IoT-produkter, som till exempel mobiltelefoner. I höst kan det bli aktuellt att leta ytterligare investerare, enligt Johan Lundgren.

Mette Carlbom

Vi får allt fler uppkopplade saker runt omkring oss. Men att mäta den elektromagnetiska strålning som alstras är omständigt och […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.


  • Han lämnar efter 25 år

    Addpro-grundaren Nicklas Persson lämnar nordiska IT-jätten Itm8 som bolaget numera ingår i. För Rapidus berättar han varför och vad han ska göra härnäst.

  • Nanobolagen – var är investerarna?

    I EU vill politikerna stärka den europeiska halvledarindustrin, men investerarna lyser med sin frånvaro. Rapidus har pratat med tre onoterade framtidsbolag i nanostaden Lund.

  • Okända sensorbolaget växlar upp…

    Det profiltunga sensorbolaget Waltero tog nyligen in drygt 31 miljoner kronor i en nyemission. Så här ska pengarna användas till positivt kassaflöde.

  • Veberöd är Sveriges första smarta by 

    Veberöd i Lunds kommun kallas för Sveriges första smarta by. I åtta år har byn attraherat företag, akademin och investeringar till sin forskarby, som använder byn som en testbädd för digital landsbygdsutveckling.

  • Nytt huvud rullar i Careium

    Careiums vd Christian Walén lämnar med omedelbar verkan. Beskedet kom igår kväll, mindre än tre månader efter att trygghetslarmsbolaget sparkat sin styrelseordförande.

  • Beammwave gör nyemission

    Radioteknikföretaget Beammwave i Lund vill få in 65 miljoner kronor för att inleda storskalig tillverkning. – Vi har flera mycket stora multinationella kunder som väntar, säger vd Stefan Svedberg.

  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Hologrambolaget vill ha 50 Mkr

    Teknologibolaget Realfiction Holding vill göra en företrädesemission på 50 miljoner kronor före kostnader. Pengarna ska användas till låneavbetalningar och till kommersiella aktiviteter kring bolagets 3D-hologram.