onsdag 16 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Högfrekvent strålning mäts med ny teknik

|  
|  

Vi får allt fler uppkopplade saker runt omkring oss. Men att mäta den elektromagnetiska strålning som alstras är omständigt och dyrt. Det nybildade bolaget Mx Waves har utvecklat en teknik som ska lösa problemet.

– Eftersom vi har allt mer uppkopplade prylar är det också viktigt att ta reda på vilken strålning som finns runt omkring oss. I nuläget är det komplicerat, dyrt och tar lång tid att mäta den strålningen, säger Johan Lundgren vd och medgrundare till bolaget tillsammans med forskarkollegorna Mats Gustafsson och Daniel Sjöberg.

Alla kommer från institutionen för elektro- och informationsteknik vid LTH. In i bolaget, som bildades strax före jul, har nu även LU Holding klivit.

Tekniken bygger på en metod där elektromagnetisk strålning identifieras via en tunn yta av nanopartiklar, utvecklad av Mx Waves, där små metallelement alstrar värme och omvandlar den till värmestrålning. En värmekamera läser av resultatet och till sist analyseras det av den mjukvara som Mx Waves utvecklat. Den mäter strålning inom 5G men ska även i framtiden kunna fungera på 6G.

– Det blir ett enklare och billigare sätt att mäta elektromagnetisk strålning på höga frekvenser, säger Johan Lundgren.

Syftet är att kunna verifiera strålningen som anges, att den håller sig inom gränsvärden, samt i vilken riktning den skickas. Johan Lundgren doktorerade själv på ämnet 2021 och hans forskning ligger till grund för bolagets teknik. Bolaget inväntar i nuläget sitt första patent.

Tänkta kunder är utvecklare av IoT-produkter, som till exempel mobiltelefoner. I höst kan det bli aktuellt att leta ytterligare investerare, enligt Johan Lundgren.

Mette Carlbom

Vi får allt fler uppkopplade saker runt omkring oss. Men att mäta den elektromagnetiska strålning som alstras är omständigt och […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Bergendahls – från retail till family office

    För snart ett år sedan kom nyheten att Bergendahls säljer kronjuvelen Citygross till livsmedelsjätten Axfood. Totalt har Bergendahls fått 4 miljarder kronor i superaffären. Vd Lars Ljungälv berättar för Rapidus hur pengarna används.

  • Mölla säker hamn i tullkaoset

    När börserna fallit världen över har familjeföretaget Skåne-Möllans aktie tagit fart. Det är inte första gången som aktien går motvalls och vd Anders Persson har en teori om varför.

  • FX International gungar på valutamarknaden

    Donald Trumps utspel skapar inte bara börskoas, utan även kraftiga svängningar i valutakurserna. Valutahandelsbolaget FX International i Malmö har de senaste dagarna upplevt kraftiga kast i sin aktie.


  • Precise tar in M&A-kompetens

    Precise Biometrics i Lund föreslår en specialist på strategiska företagsaffärer till styrelsen. Vd Joakim Nydemark förnekar dock att det ligger en ny agenda bakom rekryteringen.

  • Nytt stödnätverk för elekronikföretag

    Opentech, tidigare med namnet Mobile Heights, i Lund går i spetsen för en ny stödsatsning för små och medelstora elektronikföretag. – Vi vill hjälpa dem ut internationellt, säger Opentechs vd Ola Svedin.

  • Precise ser ljuset

    Efter sju svåra år och åtta bedrövelser ser Lundabolaget Precise Biometrics ut att gå mot vinst och positivt kassaflöde. – Riktningen ser mycket bra ut, säger vd Joakim Nydemark.

  • Yubicos stickor säljer som smör

    Yubico, med medgrundaren Stina Ehrensvärd från Lund, ökade både försäljning och lönsamhet rejält i tredje kvartalet. Men vad hände med aktien?

  • Freedrum i konkurs

    Malmöbaserade Freedrum Studios ansökan om förlängd rekonstruktion gick inte igenom. Bolaget har försatts i konkurs. Det här händer nu.

  • Krympning kan bli stort för Alix Labs

    AI kräver superstarka processorer, men de ska också vara små. Alix Labs i Lund, med vd Jonas Sundqvist, har en maskin som krymper dem. Med global lansering i sikte har bolaget säkrat större delen av en nyemission på 165 Mkr.

  • Nystart för Sensative

    IoT-bolaget Sensative led svårt under pandemin. Men nu spänns bågen igen. Med tre nyemissioner bara i år och med en ny marknadsstrategi ska omsättningen fördubblas årligen och bolaget nå lönsamhet.

  • Därför nappar Doro på norska budet

    Det noterade Malmöbolaget Doros styrelse rekommenderade i förra veckan ägarna att acceptera ett bud från norska Xplora. Nu förklarar styrelseordförande Juha Mört hur de resonerar.

  • Google öppnar dörren för Zaplox

    Först Apple Wallet, sedan Google Wallet. I sommar har Lundabolaget Zaplox, med vd Tess Mattisson, lanserat världens första digitala hotellnyckellösning för Android-användare, framtagen i samarbete med Google. En första installation finns på Petter Stordalens hotell Clarion Hotel Post i Göteborg.

  • Skånsk IoT i Sveriges största rederi

    Life Finder Systems når sitt första kommersiella genombrott med en order från rederiet Wallenius Wilhelmsens amerikanska flotta Arc.