tisdag 1 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

… ett exempel på nyttig konkurrens

|  ,
|  

Kassacentralen fortsätter samtidigt att ta marknadsandelar, framför allt i Stockholm och Göteborg. Koncernen har ökat sin omsättning från 100 miljoner kronor 2021 till 170 miljoner i år och fördjupat sitt samarbete med kortjätten Visa.

– Jag har bara gott att säga om Weiqs fina produkt. Jag tycker även att Josef gör ett fantastiskt arbete i att synas vilket hjälper alla i branschen att få mer acceptans för den här typen av lösningar, både från restauranger och gäster. Det är ett bra exempel på nyttig konkurrens, säger Kassacentralens huvudägare och utvecklingschef Henrik Sellehed, bilden.

Kassacentralens kärnverksamhet har sedan starten 2006 varit det mer traditionella kassasystemet Truepos, som säljs med tillhörande kassa, touchskärm och kunddisplay. Under Henrik Selleheds ledning – först som utvecklingschef och sedan som huvudägare – har fokus flyttats allt mer mot modernare digitala lösningar, som knoppats av till dotterbolag.

Förra året förvärvade Kassacentralen konkurrenten Kontorservice Råå och försäljningsbolaget Alfo Systems i Göteborg. Det har gjort att koncernen kunnat ta marknadsandelar på västkusten.

– Tidigare har Malmö med omnejd varit vårt starkaste område, men nu börjar vi få riktigt bra referenser på flera platser i landet, säger han.

Det ena dotterbolaget, Trueapp, fokuserar på beställnings- och lojalitetsappar som kopplas till kassasystemet. Kassacentralens andra dotterbolag, Truepay, säljer en kombinerad beställnings- och betalningsterminal, i samarbete med kreditkortsjätten Visa. Den senaste produkten är ett molnbaserat kassasystem, med en tillhörande mobil kassa med kortläsare och kvittoskrivare – det vill säga inte helt olikt Weiqs lösning.

– Vi tror verkligen på den här typen av lösning, det är ett område som vi lägger ner väldigt mycket pengar och utveckling på. Däremot ser vi det mer som en kompletterande produkt, riktad mot en viss typ av restauranger, absolut inte en lösning för alla, säger Henrik Sellehed.

Den stundande lågkonjunkturen påverkar inte Kassacentralens mål att nå en omsättning på 200 miljoner nästa år. Koncernen har växt organiskt, utan externt riskkapital.

Mette Carlbom

Kassacentralen fortsätter samtidigt att ta marknadsandelar, framför allt i Stockholm och Göteborg. Koncernen har ökat sin omsättning från 100 miljoner […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Hologrambolaget vill ha 50 Mkr

    Teknologibolaget Realfiction Holding vill göra en företrädesemission på 50 miljoner kronor före kostnader. Pengarna ska användas till låneavbetalningar och till kommersiella aktiviteter kring bolagets 3D-hologram. 

  • Zaplox tappar vd:n: “Det är ett hårt slag”

    Lundabolaget Zaplox vd Tess Mattisson har sagt upp sig. Nu söker bolaget en ”liknande profil” som hennes ersättare. Det här ska Tess Mattisson göra istället.

  • Precise tar in M&A-kompetens

    Precise Biometrics i Lund föreslår en specialist på strategiska företagsaffärer till styrelsen. Vd Joakim Nydemark förnekar dock att det ligger en ny agenda bakom rekryteringen.

  • Nytt stödnätverk för elekronikföretag

    Opentech, tidigare med namnet Mobile Heights, i Lund går i spetsen för en ny stödsatsning för små och medelstora elektronikföretag. – Vi vill hjälpa dem ut internationellt, säger Opentechs vd Ola Svedin.

  • Precise ser ljuset

    Efter sju svåra år och åtta bedrövelser ser Lundabolaget Precise Biometrics ut att gå mot vinst och positivt kassaflöde. – Riktningen ser mycket bra ut, säger vd Joakim Nydemark.

  • Yubicos stickor säljer som smör

    Yubico, med medgrundaren Stina Ehrensvärd från Lund, ökade både försäljning och lönsamhet rejält i tredje kvartalet. Men vad hände med aktien?

  • Freedrum i konkurs

    Malmöbaserade Freedrum Studios ansökan om förlängd rekonstruktion gick inte igenom. Bolaget har försatts i konkurs. Det här händer nu.

  • Krympning kan bli stort för Alix Labs

    AI kräver superstarka processorer, men de ska också vara små. Alix Labs i Lund, med vd Jonas Sundqvist, har en maskin som krymper dem. Med global lansering i sikte har bolaget säkrat större delen av en nyemission på 165 Mkr.