måndag 30 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Prishöjningar på liv och död för näringslivet

Kort sagt: Våldsamma prishöjningar förgiftar Öresundsregionens näringsliv, men ta ett djupt andetag. Det finns lösningar i juridiken, kontrakten, utbudet och efterfrågan – samt i prognoserna.

Av Keld Broksø, Rapidus Köpenhamnsredaktör

Det finns knappt något tråkigare än ekonomiska redogörelser, men ändå är rapporterna från finansdepartementen i Stockholm och Köpenhamn mer spännande än de flesta deckare. De handlar om liv eller död för många företag. Skurken i berättelserna är prishöjningar, orsakade av coronapandemin och kriget i Ukraina.

Det är svårt att andas lugnt, men hade man gjort det under finanskrisen för ett halvt dussin år sedan fanns det mycket att vinna: Om man känt till att aktiekurserna skulle störtdyka så hade man väntat med att investera. Kanske är det dags för investeringar nu är kurserna är låga? Om näringslivet förutsett dagens prishöjningar, skulle det då ha köpt råvaror i god tid – eller kanske vänta med att köpa tills priserna faller igen?

Det är lätt att vara efterklok men vägen framåt är bland annat bättre analyser.

INGEN kunde dock förutse att prisstegringarna nu är de högsta på fyra årtinden. Och INGEN vet när de tar slut. Det enda man vet är att aktier och priser går upp och ned – men också att det handlar om tillgång och efterfrågan: Ju flera som skjuter upp projekt, desto mer faller efterfrågan – och rent logiskt så faller priserna då igen. Prisstegringar är inte statiska.

Det är naturligvis allvarligt att Danmark bland andra i april hade den högsta inflationen på nästan 40 år. I Sverige var den 6,4 procent i april. Och helt nya siffror för Danmark visar att den i maj steg med 7,4 procent jämfört med samma månad i fjol. Hos de närmaste handelspartnerna i eurozonen är inflationen 8,1 procent. Den högsta ökningen på årtionden.

Den europeiska centralbanken, ECB, har annars som mål att hålla inflationen nere runt två procent. ECB kan framstå som svag och handlingsförlamad. Under tiden har juristerna här i regionen kämpat med att rädda vad som räddas kan när det gäller avtal och utbud. Juristerna anser också att de projekt och köp som kan skjutas upp nu, ska kunna genomföras senare. Vi behöver en prisjustering så att man kan sikta på att priserna ska falla igenom när aktiviteten minskar.

Enligt det danska finansdepartementet är osäkerheten inom energi avgörande att lösa. Den goda nyheten är att det är möjligt. En energiomställning för hela Europa har bestämts – och därmed måste energipriserna också sjunka. Och i motsats till den danska regeringen så har den svenska också kompenserat för högre priser på el och bränsle genom att sänka skatten på dem.

Nästa problem är att leveranser måste hitta nya vägar för att komma fram. Det är långa väntetider på bland annat skrivare, läsplattor och PC. Men i både Stockholm och Köpenhamn slår man fast att de båda länderna fortfarande har starka högkonjunkturer – och våra direkta exponeringar mot Ryssland och Ukraina är små. Finansministrarna bedömer därför tillsammans att fortsatta framgångar är möjliga. Även om aktiviteten skulle stagnera eller falla under delar av 2022. Det är också fortsatt hög aktivitet på sparandet sedan pandemin – och konsumtionen fortsatter samtidigt som historiskt många har arbete.

Smalt sett i Öresundsregionen så är utvecklingen en vinst för miljöteknik. Vindkraftsjätten Vestas har ett högkvarter i Malmö för Nordeuropa och de är tänkta att ingå i den nya EU-satsningen på vindenergi. För startuppbolag inom cleantech visar bland andra köpenhamnska Eivee att det är liv i branschen.

De konkurser som vi också ser visar ganska tydligt att näringslivet måste hantera prishöjningar bättre. Det finns fler handtag att vrida på. Öresundsregionen är väl rustad.

Kort sagt: Våldsamma prishöjningar förgiftar Öresundsregionens näringsliv, men ta ett djupt andetag. Det finns lösningar i juridiken, kontrakten, utbudet och […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Glad midsommar!

    Kära Rapidusläsare, ett nytt ”läsår” har gått och vi på redaktionen trappar ned tempot i några veckor. Vi tittar tillbaka på ett intensivt år med många nyheter och event.

  • Bästa affärerna görs nu

    I näringslivets värld är M&A – företagsförvärv och sammanslagningar – den ultimata tillväxtmaskinen. Men just nu är marknaden frusen av geopolitiska spänningar, tullar och osäkerhet. Just därför är det nu som de bästa affärerna görs, skriver Jan Dahlqvist.

  • Kommer AI ta våra jobb?

    Kommer AI att stjäla våra jobb, eller kan den bli vår största tillgång? Med en av Europas högsta arbetslöshet växer oron över hur framtiden kommer att se ut för Sveriges arbetskraft. Nu krävs både mod och ansvarstagande, skriver Jan Dahlqvist.

  • Landet lagom är fullt av enhörningar

    Det råder en bild av att det är svårt att resa riskkapital i Sverige. Det är inte helt sant. I själva verket har Sverige ett av Europas starkaste ekosystem för riskkapital. Det skriver Rapidus krönikör Jan Dahlqvist med uppmaningen: Våga drömma, våga stötta.

  • Trump insanity peak – Glad Påsk!

    Låt oss hoppas att påskäggen inte är rödlistade och att de innehåller angenäma överraskningar. Vi har haft nog med dåliga överraskningar på senare tid. Här följer en tankegång om varför det bör bli bättre nu.

  • Är det Europas tur nu?

    KRÖNIKA: Kan Trumps galenskaper trots allt ge Europa en välbehövlig spark i baken? USA har förvisso lånat sig till tillväxt, men Europa har inte gjort någonting. Vi får inte stå stilla medan världen springer ifrån oss, skriver Rapidus krönikör Jan Dahlqvist.

  • Småföretagen betalar priset för Trumps tariffer

    USA:s handelskrig med resten av världen påverkar alla, men i synnerhet små företag. För Sofia, småföretagare i Småland är detta inte storpolitik, det är vardag. Hon är en av dem som får betala priset för global osäkerhet, skriver Rapidus krönikör och delägare Jan Dahlqvist.

  • Vägen till det “omöjliga”: lönsam tillväxt

    Många startups misslyckas för att de saknar ett marknadsbehov. Men det finns lösningar på problemet. Här listar riskkapitalisten Jan Dahlqvist några av stegen som leder till framgång.

  • God fortsättning!

    Hej alla Rapidusfans. Efter en välbehövlig julvila är vi igång igen med bevakning av Sveriges mest underbevakade näringsliv, sett i […]

  • Med sikte på ett nytt och bättre år

    Gott nytt år, alla kära läsare. Nu stänger vi 2024 som rent ut sagt blev ett skitår. Vi ser fram emot ett bättre 2025 där lägre räntor ger fler investeringar som sätter snurr på hjulen för oss alla.