tisdag 11 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Danska Bawat börsnoteras i Sverige

|  
|  

Nordsjällandska Bawat noteras i mars för handel på First North i Sverige och satsar nu på att ta in 44,9 miljoner kronor vid noteringen, med möjlighet att ta in ytterligare 22 miljoner. Detta trots att vd Marcus P Hummer erkänner att nedgången på aktiemarknaderna i kölvattnet av invasionen av Ukraina inte gör tidpunkten till den bästa för nyemissioner.

– Det har vi förstås diskuterat, men vår bedömning är att kriget blir långvarigt. Därför har vi bestämt oss för att stå fast vid planerna för noteringen, säger Marcus P Hummer till Rapidus.

Bawat är ett miljöteknikföretag som löser ett problem med fartygs ballastvatten. Ofta släpps ballastvattnet ut i den hamn eller det farvatten som fartyget ankommer till. Det vattnet kan vara förorenat med invasiva arter, mikroorganismer och bakterier. Bawats lösning är en patenterad teknik som använder överskottsvärme från fartygsmotorerna till att värmebehandla ballastvattnet så det blir rent – utan att använda kemikalier och filter.

Det finns dessutom lagstiftning som kräver att alla fartyg inom fem år måste installera en lösning just för ballastvatten. Till dess ska över 40.000 fartyg förses med nya system.

Bawat grundades 2011 och har de senaste tre räkenskapsåren gjort negativa resultat med en förlust på omkring 15 miljoner danska kronor om året. Det egna kapitalet har dock varit positivt och låg 2020 på 9,5 miljoner danska kronor.

Detta efter att investerarna Selfinvest, Return Aps, Homarus Holding, MP Investment Management och AASN Holding tecknat andelar i företaget. Bawat har förutom huvudkontoret i Hørsholm återförsäljare i Singapore, Turkiet, Grekland, Japan, Mellanöstern, Benelux, Sydkorea, Italien, USA, Norge, Australien och Nya Zeeland.

– Vi ska använda pengarna från noteringen primärt till att utveckla sälj och marknadsföring, inte till produktutveckling. Vi är redo att skala upp, sgäer Marcus P Hummer.

Keld Broksø

Nordsjällandska Bawat noteras i mars för handel på First North i Sverige och satsar nu på att ta in 44,9 […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Sincode-grundaren satsar på fintech

    Efter försäljningen av AI-bolaget Sincode tar Hugo Rosensköld Stengert nästa steg – in i fintech. Med sin nya plattform Trading Wizard AI vill han göra avancerad aktieanalys tillgänglig för fler.

  • Ljusare för Spotlight Group men avyttringarna fortsätter

    Den pressade aktiehandelsplattformen Spotlight Market växte under det tredje kvartalet, men vågar inte ropa hej än. — Det är fortsatt tufft för våra kunder, säger vd Peter Gönczi.

  • Camurus stiger på viktminskning

    Läkemedelsbolaget Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, är känt för sitt preparat mot opioidberoende. Men i portföljen finns även ett projekt kring viktminskningsämnet semaglutid. Lovande studiedata får aktien att stiga.


  • Stora pengar hägrar i vattenrening

    Vattenrening är en bransch där Skåne utmärker sig internationellt och med allt fler startup-bolag. Stora investeringar står för dörren och lockar till sig kapital. Rapidus har tagit tempen på branschen.

  • Avloppsdirektiv pressar fram investeringar

    I fjol antogs ett EU-direktiv som bland annat ställer krav på ett nytt reningssteg i kommunala avloppssystem. Det innebär nya affärsmöjligheter för skånska teknikleverantörer.

  • Orbital – fortfarande lång väg kvar

    Orbital Systems har varit omgett av ”buzz” och stora förväntningar i mer än tio år. Men först nu börjar bolaget slutjustera sin affärsmodell. – Fram emot sommaren nästa år kommer det hända saker vi kan kommunicera, säger styrelseledamoten Mårten Öbrink.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 

  • Ledningen räddar nattaron

    Nattaro Labs fyller på kassan i en riktad nyemission i vad som ser ut som en akut räddningsinsats. Enligt bolaget ska pengarna bland annat gå till satsningen på försäljning online.

  • Sandbergbolag gör omtag

    Man kan inte vara hur disruptiv som helst. Det har Sandbergägda Swatab fått erfara. Efter en försäljningsflopp med en tvättmaskin utan tvättmedel blir nästa produkt lite mindre vågad.

  • Elonroad stoppar USA-leverans

    Containern står packad och klar. Den första leveransen av laddskenor till hamnen i Los Angeles skulle ha gått iväg förra veckan. Men de nya tullreglerna är så omfattande att företaget inte kan skicka den.

  • Miljöteknik intar Lokstallarna 

    Nästa vecka arrangeras klimat- och hållbarhetskonferensen The Drop. Den här gången på Lokstallarna i Malmö. Eventet väntar 1 000 gäster i form av investerare, experter och företag som ligger långt fram i kampen mot klimatförändringarna.

  • Sandberg går in i Diapure

    Vattenreningsbolaget Diapure blir en del av Sandberg Developments inkubatorstatsning. Sandberg går också in som näst största ägare. Så här stor är investeringen och detta ska pengarna användas till.

  • Position Green förvärvar i tuff marknad

    Det Malmöbaserade klimatbolaget Position Green gör ett förvärv i Norge, trots skrinlagda expansionsplaner. – Det är teamet och tekniken vi köper, säger vd Daniel Gadd.