tisdag 1 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nya satsningar från Medeon som firar 35 år

|  
|  

Medeon har dragit igång tre nya aktiviteter som ska stärka näringsliv och innovationer i Malmö, enligt Medeons vd Ulf G Andersson. I kväll firar Medeon 35 år som organisation med en stor oktoberfest – dock ett år för sent på grund av pandemin.

Under namnet Dent2Health ska man undersöka möjligheten att tidigt kunna upptäcka personer som håller på att utveckla några av våra stora folksjukdomar. Här samarbetar Medeon med bland andra Region Skåne, Lunds universitet, Malmö universitet, Malmöbaserade företaget TePe som säljer tandvårdsprodukter, Lundabolaget CR Competens som erbjuder kemi- och fysikanalyser, samt Novo Nordisk.

– Folk går inte till doktorn innan de blir sjuka, men de går till sin tandläkare. Man har ganska länge känt till att det finns ett samband mellan tandstatus och olika sjukdomar, men det har inte implementerats än. Nu vill vi snabba på den utvecklingen och börjar med salivanalys som ska kunna indikera förstadium till diabetes, säger Ulf G Andersson.

Life Science Malmö är en annan satsning där Medeons roll är att vara ett nav för all life science-verksamhet i Malmö. Detta drivs tillsammans med Malmös näringslivskontor. Den tredje satsningen är att Medeon tar över laboratorier i Medeonhuset och inreder dem för utveckling, som ska erbjudas till, i första hand, Medeonbolagen.

– Vi har pratat om detta ett tag så vi vet att behoven finns, men det är först nu vi har resurser att driva satsningarna, säger Ulf G Andersson.

Medeon har anställt två nya projektledare: Johanna Søger som kommer från MKON, Malmö kongressbyrå, och Magdalena Almén, tidigare koordinator för Biofilms och Open Lab Skåne vid Malmö universitet.

Elisabet Ottosson

Medeon har dragit igång tre nya aktiviteter som ska stärka näringsliv och innovationer i Malmö, enligt Medeons vd Ulf G […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.