fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

…samtidigt som chippet lever vidare i USA

|  
|  

Biohax hade en vision om ett implanterat chip som skulle kunna ersätta betalkort, nycklar och elektroniska biljetter, men också användas hålla koll på blodtryck och blodsocker. Nu berättat Biohax-grundaren Jowan Östlund att han tar tekniken vidare i USA – och utvecklar ett avancerat chip för djur.

– Chippet kan användas för att identifiera en individ för och de den särskild access, exempelvis mjölkningsstationer eller tillgång till foder. Det kan även mäta temperatur, puls, syresättning och situationskritiska biomarkörer, berättar Jowan Österlund.

Han ser utvecklingen som ett steg mot en alltmer automatiserad jordbrukssektor och första steget mot ett liknande implantat avsett för människor.

– Med hjälp av smarta, tekniska lösningar kan man reducera vattenåtgång, öka skördarna och minska mängden kemikalier, och minimera mänskliga faktorn. Det gäller alla sektorer där onödiga och förlegade processer tar upp mycket tid och pengar i stället för att göra det logiska och låta tekniken ta över där vi är bevisligen bristfälliga på mer än ett sätt, säger han.

Exakt hur han ska ta tekniken vidare har Jowan Österlund inte bestämt än, men han säger till Rapidus att det kan bli aktuellt med ett amerikanskt bolag.

Sara Nkwe Assarsson

Biohax hade en vision om ett implanterat chip som skulle kunna ersätta betalkort, nycklar och elektroniska biljetter, men också användas […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 


  • Nanobolagen – var är investerarna?

    I EU vill politikerna stärka den europeiska halvledarindustrin, men investerarna lyser med sin frånvaro. Rapidus har pratat med tre onoterade framtidsbolag i nanostaden Lund.

  • Okända sensorbolaget växlar upp…

    Det profiltunga sensorbolaget Waltero tog nyligen in drygt 31 miljoner kronor i en nyemission. Så här ska pengarna användas till positivt kassaflöde.

  • Veberöd är Sveriges första smarta by 

    Veberöd i Lunds kommun kallas för Sveriges första smarta by. I åtta år har byn attraherat företag, akademin och investeringar till sin forskarby, som använder byn som en testbädd för digital landsbygdsutveckling.

  • Nytt huvud rullar i Careium

    Careiums vd Christian Walén lämnar med omedelbar verkan. Beskedet kom igår kväll, mindre än tre månader efter att trygghetslarmsbolaget sparkat sin styrelseordförande.

  • Beammwave gör nyemission

    Radioteknikföretaget Beammwave i Lund vill få in 65 miljoner kronor för att inleda storskalig tillverkning. – Vi har flera mycket stora multinationella kunder som väntar, säger vd Stefan Svedberg.

  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Hologrambolaget vill ha 50 Mkr

    Teknologibolaget Realfiction Holding vill göra en företrädesemission på 50 miljoner kronor före kostnader. Pengarna ska användas till låneavbetalningar och till kommersiella aktiviteter kring bolagets 3D-hologram. 

  • Zaplox tappar vd:n: “Det är ett hårt slag”

    Lundabolaget Zaplox vd Tess Mattisson har sagt upp sig. Nu söker bolaget en ”liknande profil” som hennes ersättare. Det här ska Tess Mattisson göra istället.