fredag 11 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nytt snabbtest för covid-19 får svensk webbshop

|  ,
|  

IT-konsultbolaget Devootes ägare Behdad Ansari, som även investerat i en rad skånska bolag, lanserar snart en svensk webbshop för snabbtest för covid-19. Detta genom bolaget CapPro, som har licens att sälja ett tyskt CE-märkt test i Europa. Genom ett tyskt bolag har de redan sålt 20 miljoner test. 

Inom kort öppnar sajten coronaprov(.se) som erbjuder ett snabbtest för covid, ett antigen-test som tagits fram av tyska koncernen MP Biomedicals. Behdad Ansari har tillsammans med tre andra investerare ett samarbetsavtal med koncernen som ger dem exklusiv rätt att sälja testet som nu försetts med CE-märkning. 

– Tidigare har vi bara kunnat sälja testerna till vårdgivare för professionellt användande. I Tyskland och Österrike har vi sålt cirka 20 miljoner test. Men nu kan vi sälja till vem vi vill, i Sverige hoppas vi på två-tre miljoner test under första året, säger Behdad Ansari till Rapidus. 

Testet tas med en tops som stoppas in cirka 1,5 centimeter i näsan, till skillnad från vid PCR-tester där vårdpersonal stoppar topsen betydligt längre in. Man ska så alltså kunna testa sig själv och få svar inom 15 minuter. CapPro kommer i första hand rikta försäljningen till företag. 

– De kostar runt 60 kronor per test och det är ju inga pengar för många företag. Jag tror generellt att det är ett väldigt bra business case för företag som behöver ha sin personal på plats att köpa antigen-tester. Om man räknar på hur mycket varje anställd producerar per dag och tänker att man kan slippa sjukskrivningar på grund av att personen kanske känner sig lite sjuk. Jag har själv köpt tester till vår egen personal och det har uppskattats väldigt mycket då personalen till exempel även kan testa sina barn, säger Behdad Ansari. 

Han har tidigare investerat i de skånska bolagen Hero Gaming, MoveByBike, Starke Cycles, Engaging Care och Bjorkstrom Robotics. 

Emiliano Strauss

IT-konsultbolaget Devootes ägare Behdad Ansari, som även investerat i en rad skånska bolag, lanserar snart en svensk webbshop för snabbtest […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Vägen till 750 Mkr på fem år

    Liza Tchapanova vill förändra arbetet med försöksdjur i grunden. Bättre förhållanden för djuren och en effektivare process i labbet, är effekter av bolaget Trackpaw Scientifics system.


  • …men desto bättre gick det för Avidicare

    Luftreningsföretaget Avidicare från Lund har fyllt på kassan. Bolaget fortsätter nu sin internationella expansionsresa och hoppas på att nå lönsamhet inom två år.

  • Slutet är kommet för Lundabolaget

    Först var det Tendo, sedan Wnt Research. Nu avvecklas ytterligare ett noterat skånskt life science-bolag som blir uppköpt via ett omvänt förvärv där de enda tillgångarna är en börsplats och en samling aktieägare.

  • Uppköpsbud på Dignitana

    Dignitana i Lund steg med 67 procent på börsen på tisdagen. Orsaken är ett bud som kommer att göra skalpkylningsbolaget brittiskt. Vd Fredrik Jonsson berättar varför styrelsen vill sälja.

  • Paindrainer stänger fördröjd runda

    Lundabolaget Paindrainer har kommit i mål med en nyemission som varit på gång sedan 2023. Rundan leddes av av två nya ankarinvesterare och nu ska den ökade USA-satsningen bli verklighet.

  • Suturion får grönt ljus av FDA

    Lundabolaget Suturion har fått sin kirurgiska symaskin godkänd av amerikanska FDA. Nu börjar resan på riktigt. Vd Paan Hermansson berättar om planerna.

  • Första ordern viktig symbol för Bibb

    Det Spotlightnoterade medtech-bolaget Bibb Instruments säkrar sin första kommersiella order. I dagarna offentliggjordes också utfallet av den senaste nyemissionen.

  • Arjo sparkar vd:n

    Den Malmöbaserade medicinteknikjätten Arjos vd Joacim Lindoff får gå. Samtidigt skjuter bolaget upp sin planerade kapitalmarknadsdag och publicerar delårssiffror i förtid.

  • Ännu mer pengar till Magle

    Magle Group i Malmö har ännu inte stängt den företrädesemission som inleddes i november. Nu vill bolaget plocka in ytterligare 26,6 miljoner i en riktad emission.

  • Medimi blir norskt

    Lundabolaget Medimi som utvecklar avancerad läkemedelsdosering köper det norska bolaget Med Things som har en likartad produkt. Men trots att det är Medimi som är köparen är det norrmännen som tar kontrollen.

  • Medimi hoppas på svenskt genombrott

    Lundabolaget Medimi har tecknat ett nytt samarbetsavtal med apoteksaktören Apoex. Vd Johan Wiesel hoppas att det ska bli nyckeln till ett genombrott på den svenska marknaden.