lördag 17 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Fortsatt tillväxt för e-hälsoföretagen

E-hälsoföretagen växer under coronapandemin – och väntar sig att fortsätta göra det. 74 procent av HealthTech Nordics medlemsföretag räknar med att rekrytera fler medarbetare under 2021, enligt en undersökning som nätverket beställt.

– Vi är mitt inne i ett disruptivt tekniksprång och kan inte ta steget tillbaka. Pandemin har öppnat dörren till framtiden med digitalisering och ett smartare sätt att arbeta. Det är mer kostnadseffektivt, ger patienter högre livskvalitet och avlastar vårdpersonalen, säger Margareta Wallentén, projektledare för HealthTech Nordic på Innovation Skåne.

I Skåne skapades 63 nya jobb i branschen under 2020 och i östra Danmark 59. Snabbast växande i regionen var Arthro Therapeutics som anställde 30 personer under året. Margareta Wallentén förväntar sig en fortsatt tillväxt efter att pandemin är över och ser ännu inte att företagen skulle drabbas av samma kompetensbrist som i IT-branschen.

– Vi ser flera medlemmar som anställer till nyckelpositioner i ledningsgruppen i Sverige och kompletterar med utvecklingsteam i andra delar av världen. Bolagen arbetar globalt, så när de växer på hemmaplan anställer de utomlands också, säger hon.

Trots detta uppger en majoritet, 55 procent, av medlemsföretagen att de påverkats negativt av pandemin medan 35 procent svarat att de påverkats positivt.

Niclas Lindstrand

E-hälsoföretagen växer under coronapandemin – och väntar sig att fortsätta göra det. 74 procent av HealthTech Nordics medlemsföretag räknar med […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.


  • Ny kris i Prostalund

    Snart två år efter en uppslitande maktkamp om Prostalund talar nu bolaget om att det kan bli tal om konkurs. Aktien störtdyker efter ett pressmeddelande på måndagkvällen. Detta har hänt.

  • ANNONS Innehåll från EKN

    Svenska väskorna rymmer ett helt reningsverk

    Ett nyutvecklat, svenskt vattenreningssystem som ryms i två väskor kan rena upp till 20 000 liter kontaminerat vatten per dag – och drar inte mer energi än en hårtork. Perfekt vid kriser. Under 2025 planerar skånska Hydro Vessel att bli dubbelt så många.

  • Bonesupport tyngs av stark krona

    Bonesupport rivstartar 2025 med en rejäl tillväxt i framför allt USA. Men negativa valutaeffekter och ökade kostnader håller nere resultatet i det hyllade bencementbolaget från Lund.

  • …men desto bättre gick det för Avidicare

    Luftreningsföretaget Avidicare från Lund har fyllt på kassan. Bolaget fortsätter nu sin internationella expansionsresa och hoppas på att nå lönsamhet inom två år.

  • Slutet är kommet för Lundabolaget

    Först var det Tendo, sedan Wnt Research. Nu avvecklas ytterligare ett noterat skånskt life science-bolag som blir uppköpt via ett omvänt förvärv där de enda tillgångarna är en börsplats och en samling aktieägare.

  • Uppköpsbud på Dignitana

    Dignitana i Lund steg med 67 procent på börsen på tisdagen. Orsaken är ett bud som kommer att göra skalpkylningsbolaget brittiskt. Vd Fredrik Jonsson berättar varför styrelsen vill sälja.

  • Paindrainer stänger fördröjd runda

    Lundabolaget Paindrainer har kommit i mål med en nyemission som varit på gång sedan 2023. Rundan leddes av av två nya ankarinvesterare och nu ska den ökade USA-satsningen bli verklighet.

  • Suturion får grönt ljus av FDA

    Lundabolaget Suturion har fått sin kirurgiska symaskin godkänd av amerikanska FDA. Nu börjar resan på riktigt. Vd Paan Hermansson berättar om planerna.

  • Första ordern viktig symbol för Bibb

    Det Spotlightnoterade medtech-bolaget Bibb Instruments säkrar sin första kommersiella order. I dagarna offentliggjordes också utfallet av den senaste nyemissionen.

  • Arjo sparkar vd:n

    Den Malmöbaserade medicinteknikjätten Arjos vd Joacim Lindoff får gå. Samtidigt skjuter bolaget upp sin planerade kapitalmarknadsdag och publicerar delårssiffror i förtid.