onsdag 2 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Stratiteq och Microsoft hackar klimatet

|  ,
|  

Konsultföretaget Stratiteq i Malmö bjuder tillsammans med Microsoft Western Europa in till ett hackathon om klimatet. Förhoppningen är att mellan 75 och 100 lag på fyra-fem personer ska delta i Hack the Climate och att fallen ska komma från ideella organisationer som Buy Food For Plastic.

– För oss är det viktigt att delta i klimatarbetet och att göra det tillsammans med Microsoft gör hackathonet större. Vi utvecklar dagligen datadrivna lösningar åt våra kunder och detta är ett utmärkt sätt att inspirera till att använda data för att bygga innovativa lösningar för klimatets bästa, säger Kim Hedberg, strategiansvarig på Stratiteq, till Rapidus.

Deltagarna får välja ett av fyra ämnen: Koldioxid, ekosystemet, utsläpp eller vatten. Varje lag har en vecka på sig att lösa utmaningen och ska sedan lämna en lösning i form av en app, en prototyp eller en konceptuell idé.

– Lösningen kan bestå av nästan vad som helst, det är tjusningen med hackathon! Man vet inte i förväg vilka idéer som ser dagens ljus när man kombinerar människor med olika bakgrunder och kompetenser, säger Kim Hedberg.

Hack the Climate äger rum mellan den 22 och den 26 mars i år.

Niclas Lindstrand

Konsultföretaget Stratiteq i Malmö bjuder tillsammans med Microsoft Western Europa in till ett hackathon om klimatet. Förhoppningen är att mellan […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.