tisdag 19 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Handiscover siktar på nya branscher

|  
|  

I våras var Handiscover nära att gå under när coronapandemin gjorde ny finansiering omöjlig. Ett EU-stöd som säkrats precis innan utbrottet blev räddningen och nu nyanställer i stället Handiscover samt breddar sin tjänst om tillgänglighet för människor med funktionsvariationer till andra branscher än hotellnäringen.

– Vi fortsätter med vår marknadsplats, men den är rätt lugn nu på grund av covid-19. I vår målgrupp görs nästan inga resor eftersom många är i riskgruppen. I stället adderar vi ett koncept med utbildning och utvärdering om tillgänglighet och anställer Magnus Berglund, som varit tillgänglighetsdirektör på Scandic. Han har gjort dem till bäst i branschen på tillgängiighet, säger Handiscovers vd och grundare Sebastien Archembeaud till Rapidus.

Hittills har fokus legat på hotellverksamheter, men nu förbereder Handiscover att sälja sitt koncept med utvärderingar, utbildningar och tillgänglighet även till andra branscher. Sebastien Archambeaud nämner allt från detaljhandel och destinationer till kontor och städfirmor.

– Det värsta som finns är brist på information. Att något inte är perfekt är en sak, men att inte kunna få veta det i förväg skapar en frustrerande upplevelse. Går det inte att komma in på ett museum så är det tråkigt, men det är mycket värre att ha tagit sig ända dit och märka att det inte går, säger han.

De 17 miljoner som kom från EU-programmet EIC Accelerator öppnade också möjligheten att få finansiering från European Investment Bank.

– Målsättningen är att göra en A-runda där vi tar in mellan sex och åtta miljoner euro. Vi börjar med att prata med European Investment Bank, men vill även ha med privata investerare. Förhoppningsvis kan vi göra det som en flerstegsraket under nästa år, säger Sebastien Archambeaud.

Niclas Lindstrand

I våras var Handiscover nära att gå under när coronapandemin gjorde ny finansiering omöjlig. Ett EU-stöd som säkrats precis innan […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Fåhraeus går in i Trackpaw

    Lundabolaget Trackpaw, med grundaren Liza Tchapanova Albrektson, fick sin kapitalrunda övertecknad sedan Industrifonden och Christer Fåhraeus fond FSG valt att gå in med varsin kontrollpost.

  • Mau Holding investerar

    Efter flera år med få satsningar gör Mau Holding en investering – i en musikapp för förskolan. Samtidigt införs en modell som ska göra att fler av universitetets affärsidéer når marknaden.

  • På nya jobb

    Skånska börsbolag möblerar om i toppen. En ny vd tar över rodret för att ge fart åt expansionen medan en annan bygger sitt team för att vända nedåtgående siffror.

  • Rapporter från vecka 34

    Mattor och sportartiklar går bra, medan mode går trögt. Det framgår av de kvartalsrapporter som kom i förra veckan.


  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.