måndag 8 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

GutMagnific får patent i USA…

|  
|  

ImmuneBiotech i Lund har fått godkänt patent i USA för sitt probiotiska kosttillskott GutMagnific. Nu överväger bolaget, med hjälp av Business Sweden, olika alternativ för att accelerera försäljningen på amerikanska marknaden.

– Det är enormt stort steg, USA är ju utan tvekan den största marknaden för vår typ av produkter. Dessutom är det absolut svårast att få patent i USA och det anses vara en kvalitetsmärkning. Nu kommer resten att falla på plats mycket snabbare, säger Shahram Lavasani, ImmuneBiotechs vd och grundare.

Hittills har försäljningen i Nordamerika kommit igång i mindre skala via bolagets webbshop. Men i somras blev ImmuneBiotech antaget till ett program hos Business Sweden för att ta fram en plan för marknadsföring och bred lansering i USA.

– Vi har redan fått en del beställningar från USA och de flesta har varit på rekommendation från läkare. Det är ytterligare en kvalitetsstämpel för GutMagnific, som är den första produkten i en ny klass av probiotika – ImmuneBiotics. Business Sweden har gett oss mycket stöd och lagt grunden till en strategisk plan för lansering i USA, först genom en egen webbshop och sen via återförsäljare, säger Shahram Lavasani.

Emiliano Strauss

ImmuneBiotech i Lund har fått godkänt patent i USA för sitt probiotiska kosttillskott GutMagnific. Nu överväger bolaget, med hjälp av […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Gurk-gate i Lejonkulan

    Saveggy är tillbaka i Lejonkulan efter sin stora pilotlansering där företaget fick smaka på hur snabbt negativ press kan sprida […]


  • Dugs vd: ”Vi har inte dolt någonting”

    Nasdaqs hot att avnotera Dug Foodtech från First North kan vara en ”spill over-effekt” från händelser i andra bolag. Det säger vd Helene Nielsen när hon för första gången kommenterar situationen och menar att bolaget inte undanhållit något.

  • Iconovo fyller kassan – igen

    Iconovo arbetar vidare för att inhalatorerna ska nå marknaden. Men bara ett halvår efter en större nyemission är det dags att resa pengar igen.

  • Östes bolag faller som dominobrickor

    Tre av Öste-sfärens verksamhetsdrivande dotterbolag har nu gått i konkurs, tillsammans med ytterligare ett av ägarbolagen. Det mesta av värdet i Aventure-konkursen ser därmed ut att ha gått upp i rök. Men frågetecken kvarstår.

  • Köttodlarnas nya giv

    Re:meat byter namn. Enligt Malmöbolagets medgrundare Jacob Schaldemose Peterson handlar det om mer än bara ett namnbyte. – Det är ett byte av hela vår strategi, säger han.

  • Camurus stiger på viktminskning

    Läkemedelsbolaget Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, är känt för sitt preparat mot opioidberoende. Men i portföljen finns även ett projekt kring viktminskningsämnet semaglutid. Lovande studiedata får aktien att stiga.

  • Nya konkurser bland Öste-bolagen

    Dominobrickorna i Oatly-bröderna Östes företagsimperium fortsätter att falla. I spåren av ägarbolagens konkurser har två av portföljbolagen i sfären kastat in handduken och ytterligare ett ser ut att vara nere för räkning.

  • Finansiella målen borta – nu sparkas vd:n

    Efter ett år med tuffa sparkrav och avskaffade mål stuvar Iconovo om i ledningen. Vd Johan Wäborg får gå – och Anders Månsson tar över.

  • Lidgren-bolaget dejtar nya investerare

    Läkemedelsföretaget Lithea får nya pengar från befintliga ägare, men egentligen vill bolaget hitta nya investerare för att stärka sitt case inför framtiden.

  • Björn Öste: ”Vi ger inte upp”

    Oatlygrundaren Björn Öste kommenterar nu konkursen i sitt investeringsbolag Aventure. Avgörande följdfrågor förblir dock fortsatt obesvarade. Vad betyder det till exempel att inte ge upp när uteblivet kapitaltillskott medför konkurs?

  • Ännu ett Öste-bolag i konkurs

    Med konkursen i bröderna Östes forskningsbolag Aventure kommer ytterligare en konkurs – i bolaget Öste Ventures. Konkursförvaltaren Simon Henderson vill nu hitta nya huvudägare som kan driva dotterbolagen vidare.