söndag 1 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ny vd och finansiering för Spermosens

|  
|  

Medicinteknikbolaget Spermosens med bas på Medicon Village i Lund är mitt i en finansieringsrunda med mål att ta in ett par miljoner kronor. Bolaget byter också vd då Kushagr Punyani, tidigare vd och den som kommit på tekniken, ska fokusera på utveckling. Ny vd blir John Lempert.

Kapitaliseringen och vd-bytet görs för att förbereda bolaget inför den kommande kommersiella fasen av bolagets produkter och instrument för att mäta spermakvalitet, enligt Kushagr Punyani.

– Vi rör oss ganska snabbt framåt. John Lempert har stor erfarenhet från kommersialisering av medicintekniska produkter sedan tidigare, säger Kushagr Punyani.

Pengarna ska räcka för att ta dagens prototyp fram till den prototypversion som ska användas vid kliniska studier – uppskattad tid fem-åtta månader. Därefter kommer bolaget att behöva mer kapital för själva produktionen inför studierna, enligt Kushagr Punyani, som är bolagets störste ägare.

I dag finns inga liknande produkter för snabb analys av spermiers förmåga att befrukta ett ägg. Idén till mätmetoden fick Kushagr Punyani under grundstudier i Indien. Vid en mätning ska spermalösning appliceras på ett elektrokemiskt chip. Spermier binds då till liknande proteiner som finns på ägget. Därefter sätts chipet in i en läsare och spermiernas fruktbarhetsförmåga bestäms, en mätning som tar cirka 15 minuter.

Bolaget som grundades 2018 sysselsätter en handfull personer och samarbetar också med internationella företag.

Elisabet Ottosson

Medicinteknikbolaget Spermosens med bas på Medicon Village i Lund är mitt i en finansieringsrunda med mål att ta in ett […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Inimini – vad hände sedan?

    PODD: Inimni är bolaget som säljer begagnade barnkläder online. I december 2023 gästade bolaget Lejonkulan, en kort tid efter att […]


  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Ny kris i Prostalund

    Snart två år efter en uppslitande maktkamp om Prostalund talar nu bolaget om att det kan bli tal om konkurs. Aktien störtdyker efter ett pressmeddelande på måndagkvällen. Detta har hänt.

  • ANNONS Innehåll från EKN

    Svenska väskorna rymmer ett helt reningsverk

    Ett nyutvecklat, svenskt vattenreningssystem som ryms i två väskor kan rena upp till 20 000 liter kontaminerat vatten per dag – och drar inte mer energi än en hårtork. Perfekt vid kriser. Under 2025 planerar skånska Hydro Vessel att bli dubbelt så många.

  • Bonesupport tyngs av stark krona

    Bonesupport rivstartar 2025 med en rejäl tillväxt i framför allt USA. Men negativa valutaeffekter och ökade kostnader håller nere resultatet i det hyllade bencementbolaget från Lund.

  • …men desto bättre gick det för Avidicare

    Luftreningsföretaget Avidicare från Lund har fyllt på kassan. Bolaget fortsätter nu sin internationella expansionsresa och hoppas på att nå lönsamhet inom två år.

  • Slutet är kommet för Lundabolaget

    Först var det Tendo, sedan Wnt Research. Nu avvecklas ytterligare ett noterat skånskt life science-bolag som blir uppköpt via ett omvänt förvärv där de enda tillgångarna är en börsplats och en samling aktieägare.

  • Uppköpsbud på Dignitana

    Dignitana i Lund steg med 67 procent på börsen på tisdagen. Orsaken är ett bud som kommer att göra skalpkylningsbolaget brittiskt. Vd Fredrik Jonsson berättar varför styrelsen vill sälja.

  • Paindrainer stänger fördröjd runda

    Lundabolaget Paindrainer har kommit i mål med en nyemission som varit på gång sedan 2023. Rundan leddes av av två nya ankarinvesterare och nu ska den ökade USA-satsningen bli verklighet.

  • Suturion får grönt ljus av FDA

    Lundabolaget Suturion har fått sin kirurgiska symaskin godkänd av amerikanska FDA. Nu börjar resan på riktigt. Vd Paan Hermansson berättar om planerna.

  • Första ordern viktig symbol för Bibb

    Det Spotlightnoterade medtech-bolaget Bibb Instruments säkrar sin första kommersiella order. I dagarna offentliggjordes också utfallet av den senaste nyemissionen.