söndag 8 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Helt rätt av Riksbanken att höja räntan

Kort sagt: Genom att höja styrräntan från -0,25 till 0,00 tog Riksbanken i december ett beslut som över tiden kan få stor betydelse både psykologiskt och i den ekonomiska verkligheten. I det korta perspektivet kan ränteförändringen däremot närmast betraktas som en ickehändelse.

Av Anders Haskel, Rapidus börskrönikör

Jag vet inte hur den unga generationen kommer att resonera, men bland oss andra som varit med ett tag var negativa räntor något som det bara skämtades om, såvida frågan överhuvudtaget kom på tal. Att få betalt för att låna är helt enkelt något som känts totalt ologiskt. Men det är sedan några år ändå ett faktum för en hel del stater och vissa andra aktörer vars återbetalningsförmåga upplevs säker. Samtidigt har en del aktörer med större summor på sina bankkonton tvingats betala när bankerna fått möjlighet att disponera deras medel.

0,25 är inget stort tal, men när Riksbanken i december valde att höja reporäntan med just detta tal är det ett beslut som kan få större betydelse än de flesta andra räntebeslut i samma storleksordning. Anledningen är naturligtvis att just den här ränteändringen innebar att Riksbanken rörde sig bort från den helt outforskade terräng som negativa räntor utgör.

Eftersom minusräntor är något helt nytt som aldrig prövats tidigare i någon egentlig omfattning i en modern ekonomi är det ingen som egentligen vet hur beteendet påverkas av negativa räntor och vilka långsiktiga konsekvenser som en sådan politik kan leda till. Därför är det ett gigantiskt fullskaleexperiment som sedan några år pågår i de ekonomiskt mest utvecklade delarna av världen. Det förmodligen mest tydliga resultatet av detta experiment är att dem som äger sin egen bostad och dessutom lyckats bygga upp en egen aktieportfölj i alla fall på papperet blivit väsentligt rikare på några få år.

Det ska vi vara glada för eftersom den negativa räntan sannolikt arbetat för att göra oss fattigare. Minusränta har gjort att ingen i onödan vill äga svenska kronor. Och det har medfört att den svenska valutan varit i mer eller mindre fritt fall under ett par års tid. När det vände i höstas närmade sig euron 11 kronor och dollarn rusade mot 10-kronorsstrecket. För oss här på Rapidus hemmaplan gräver den dyra danska kronan djupa hål i plånboken vid nöjes- och shoppingbesök på andra sidan sundet. Samtidigt hittar turister och investerare från länder som vi länge betraktat som fattiga kusiner billiga fyndköp i Sverige.

Men när det började stå klart att Riksbanken var på väg att lämna minusränteexperimentet hände också något med svenska kronan som stärkts mot flera viktiga valutor sedan höstens bottennoteringar. Huruvida detta är början på en långsiktig trend är omöjligt att veta. Ett faktum är i alla fall att utlandsvistelserna blivit något billigare de senaste månaderna.

Mindre dyrt inträde till Tivoli är naturligtvis inte särskilt viktigt i ett större sammanhang. I stället handlar det om vilka signaler räntepolitiken skickar till oss alla och hur det styr vårt ekonomiska beteende. Helt klart är att låga räntor skapar stor risk för finansiella bubblor på i alla fall lite längre sikt.

Vi vet vad som hänt med huspriserna i Sverige under de senaste åren. Från ett högt utgångsläge riskerar en oväntad ekonomisk chock att utlösa kraftiga prisfall med dramatiska konsekvenser för många hushåll.

Aktiepriserna fortsätter stiga trots många dystra konjunktursignaler. Uppgången är som jag ser det till stor del räntedriven. Resonemang blir allt vanligare som brukar höras när kurserna närmar sig toppen. Ett argument som snabbt kan falla samman är att räntan kommer att vara låg under lång tid och det motiverar ett betydligt lägre avkastningskrav med den automatiska följden att börsbolagen kan värderas till betydligt högre vinstmultiplar. Om de historiska p/e-talen legat runt 15 menar numera en del att det går att motivera uppåt det dubbla. Och i så fall ska aktiekurserna stiga ytterligare ett antal tiotals procent.

En del menar att Riksbanken gör fel som höjer räntan i ett läge där de ekonomiska signalerna försämras. Jag tror att höjningen till nollränta är en viktig påminnelse att pengar faktiskt är något som bör ha en kostnad. Och den kostnaden kallas för ränta.

Kort sagt: Genom att höja styrräntan från -0,25 till 0,00 tog Riksbanken i december ett beslut som över tiden kan få […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Airpark snor Aimo-chefen

    Helsingborgsbolaget Airpark genomför en försenad finansieringsrunda och gör samtidigt ett tungt nyförvärv från parkeringsjätten Aimo. Så här mycket fick bolaget in och det ska pengarna användas till.

  • Övertecknat i Iconovo

    Inhalatorföretaget Iconovo får in hela sin nyemission på 37 Mkr sedan den tecknats till mer än 100 procent. Men sparprogrammet på 40 procent av personalen består.

  • Så gör kommunerna för att locka företagen

    De små skånska kommunerna slår de större när det gäller företagsklimat. Det står klart i den rankning som Rapidus publicerade nyligen. Vi ringde upp kommunerna för att höra vad som ligger bakom uppryckningen.

  • Dansk lågprisaktör utmanar svenska finansrådigare

    HC Andersen Capital har på kort tid blivit certified adviser åt en tredjedel av de danska bolagen på Nasdaq First North. Nu vill de göra om framgången i Sverige. Och konkurrensvapnet är lågpris.

  • Skånska småkommuner slår de större

    En ny undersökning visar att tre skånska kommuner kvalar in på topp tio-listan över Sveriges kommuner med bäst företagsklimat – samtidigt tappar de skånska storkommunerna alltmer mot de mindre.

  • Prolight räds inte sura investerare

    Medicinteknikföretaget Prolight i Lund utmanar det kärva investeringsklimatet inom life science och vill göra en nyemission på 100 Mkr, mer än hälften av sin värdering. – Det kostar att ta fram högteknologiska instrument, säger vd Ulf Bladin.

  • Djäkne Startup Studio säljer edtechbolag

    Malmöbaserade Djäkne Startup Studio säljer edtechbolaget Studybee. Köparen är en av Sveriges största skolportaler. – Vi påbörjade diskussioner om försäljningen av Studybee för ett halvår sen, säger Magnus Wide på Djäkne Startup Studio.

  • Spotlight lanserar finlista

    Den som följer utvecklingen bland noterade småbolag vet att kvaliteten varierar kraftigt. Detta har även småbolagsbörsen Spotlight Market noterat och lanserar nu listan Spotlight Value, endast för bolag som är lönsamma. Rapidus vet vilka bolag som platsar.

  • … och några tröstande ord till life science

    Life science-sektorn går dåligt på börsen. Men det finns pengar att hämta, det säger Max Odlander från venture capital-firman Health Cap under ett event på The Loop under onsdagen.

  • De ska tina upp life science-frosten

    Finansprofilen Markus Neuding samlar tunga namn till MVIP, panelen som ska råda bot på kapitalbristen i life science-sektorn. Tio namnkunniga personer från bland annat Fåhraeus Startup & Growth, EQT och Nordic Angels finns med. Rapidus har hela listan.