måndag 30 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Infonomy inleder pilottester i Lund…

|  
|  

Lundabolaget Infonomy och deras ”Snubblometer”, en kroppssensor som mäter balans och risk för fall, inleder under veckan en andra omgång pilottester i samarbete med Sony. Testerna sker bland annat på ett äldreboende i Lunds kommun, den här gången med hjälp av 5G-uppkoppling.

– Vi har samarbetat ganska länge och de har visat upp snubblometerkonceptet på ett antal mässor runtom i världen, säger Infonomys medgrundare Jonas Källmén till Rapidus om teknikjätten.

Pilottestet på äldreboendet i Lund är ett av totalt ett 20-tal som bolaget är i färd med att starta hos olika kommuner runtom i landet. Förhoppningen är att pilottesterna ska omvandlas till kundavtal, och innebär också att produktionen av ”snubblometern” påbörjas i större skala omkring årsskiftet.

– Vi har så pass många intressenter på gång att vi kommer jobba med tidiga installationer själva, i egen regi, det närmaste året. Sedan håller vi på att slutföra avtal med distributörer i Skandinavien och Europa, säger Jonas Källmén.

Vid sidan om utvecklingen av den egna sensorprodukten har Infonomy licensierat sina algoritmer till en kommersiell aktör ”på global basis” som snart rullar ut Lundabolagets teknik i sina trygghetslarm till äldre.

Blir det en viktig intäktskälla för er framöver?

– Absolut. Framför allt är det roligt eftersom det är något vi jobbat med i flera år. Även om vi inte tjänat några pengar på det ännu har vi lärt oss mycket och fått framgångsrika vetenskapliga valideringar av våra balansuträkningar.

Jonas Källmén grundade Infonomy tillsammans med Helmuth Kristen 2010. Bolaget har genom åren backats av Vinnova och fått in en rad delägare, däribland Tetra Pak-veteranen Christian Bergh och tidigare ABB-vd:n Göran Lindahl, som också sitter i styrelsen. Bolaget omsatte förra året omkring 3,3 miljoner med ett minusresultat på drygt 800.000 kronor.

Felicia Frithiof

Lundabolaget Infonomy och deras ”Snubblometer”, en kroppssensor som mäter balans och risk för fall, inleder under veckan en andra omgång […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Hologrambolaget vill ha 50 Mkr

    Teknologibolaget Realfiction Holding vill göra en företrädesemission på 50 miljoner kronor före kostnader. Pengarna ska användas till låneavbetalningar och till kommersiella aktiviteter kring bolagets 3D-hologram. 

  • Zaplox tappar vd:n: “Det är ett hårt slag”

    Lundabolaget Zaplox vd Tess Mattisson har sagt upp sig. Nu söker bolaget en ”liknande profil” som hennes ersättare. Det här ska Tess Mattisson göra istället.

  • Precise tar in M&A-kompetens

    Precise Biometrics i Lund föreslår en specialist på strategiska företagsaffärer till styrelsen. Vd Joakim Nydemark förnekar dock att det ligger en ny agenda bakom rekryteringen.

  • Nytt stödnätverk för elekronikföretag

    Opentech, tidigare med namnet Mobile Heights, i Lund går i spetsen för en ny stödsatsning för små och medelstora elektronikföretag. – Vi vill hjälpa dem ut internationellt, säger Opentechs vd Ola Svedin.

  • Precise ser ljuset

    Efter sju svåra år och åtta bedrövelser ser Lundabolaget Precise Biometrics ut att gå mot vinst och positivt kassaflöde. – Riktningen ser mycket bra ut, säger vd Joakim Nydemark.

  • Yubicos stickor säljer som smör

    Yubico, med medgrundaren Stina Ehrensvärd från Lund, ökade både försäljning och lönsamhet rejält i tredje kvartalet. Men vad hände med aktien?

  • Freedrum i konkurs

    Malmöbaserade Freedrum Studios ansökan om förlängd rekonstruktion gick inte igenom. Bolaget har försatts i konkurs. Det här händer nu.

  • Krympning kan bli stort för Alix Labs

    AI kräver superstarka processorer, men de ska också vara små. Alix Labs i Lund, med vd Jonas Sundqvist, har en maskin som krymper dem. Med global lansering i sikte har bolaget säkrat större delen av en nyemission på 165 Mkr.