fredag 6 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

System Verification får fart på utlandsexpansionen

Under året har Hamdija Jusufagics 200-mannabolag System Verification, som arbetar med kvalitetssäkring av mjukvara, öppnat två kontor i Tyskland och växt ur lokalerna i Bosnien. Samtidigt bäddar man för ytterligare kontor och etablering i fler länder.

Det bosniska dotterbolaget i Sarajevo, som ska flytta till tre gånger så stora lokaler, har över 40 anställda. De delar lokal med Jusufagics nya mjukvarubolag Reeinvent som liksom System Verification har sitt huvudkontor i Malmö.

Även System Verifications nystartade tyska dotterbolag, med kontor i Frankfurt och Bonn, växer och är nu uppe i 14 anställda.

– Något jag tror gav oss en extra bra start i Tyskland var att vi hade en tidigare medarbetare från Sarajevo-kontoret som hörde av sig. Han blev den första vi rekryterade tillsammans med en person som han rekommenderade som nu är vår Tysklandschef. De är båda delägare till det tyska System Verification, säger grundaren och koncernchefen Hamdija Jusufagic.

Han uppger att de lär öppna fler kontor i Tyskland och även tittar på nya länder, där siktet än så länge är inställt på Polen. Men System Verification har redan kunder i både Asien och Nordamerika, tack vare Jusufagics förvärv av Empear som Rapidus rapporterade om i slutet av förra året.

Empear utvecklar AI-modeller som analyserar stora mängder kod för att identifiera delar som riskerar att orsaka problem och stora underhållskostnader. Verktyget tillämpar teknik från kriminalpsykologi för att hitta teknisk skuld, alltså potentiellt kostsamma felkällor i mjukvara, och förutse problem som kommer att uppstå.

– Utöver våra kunder har även två oberoende amerikanska universitet bekräftat att CodeScene är det mest effektiva verktyget för att upptäcka teknisk skuld, som globalt kostar omkring 530 miljarder dollar. Så vi vet att det är en effektiv produkt i kombination med våra dataanalytiker, och den kan dessutom användas på distans. Vi har globala storkunder som till exempel Philips, Tencent och Sky som nyligen förlängt sina avtal, säger Hamdija Jusufagic.

Han berättar att riskkapitalister utomlands börjat visa stort intresse för att investera i bolaget. Målet är så småningom att ta in runt en kvarts miljard kronor för att accelerera Empears tillväxt. 2018 omsatte System Verification 171 miljoner kronor totalt och har idag en bit över 200 anställda.

Emiliano Strauss

Under året har Hamdija Jusufagics 200-mannabolag System Verification, som arbetar med kvalitetssäkring av mjukvara, öppnat två kontor i Tyskland och […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.