onsdag 30 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Kinesisk CMO startar skånskt säljbolag

Nystartade kontraktstillverkaren – eller CMO-bolaget – Wuxi Griffin Pharmaceuticals, med bas i Wuxi City väster om Shanghai, har startat ett svenskt säljbolag. Målsättningen är att etablera sig nära forskning och startups inom life science-sektorn i Lund.

– Just nu är vi baserade i Eslöv, men vi vill gärna öppna kontor i Medicon Village som ju är en viktig pod för läkemedelsbolag i regionen, säger bolagets marknadschef Diana Lam till Rapidus.

Kontraktstillverkningen ska ske i Kina och inrikta sig på fyllning av injektionsbaserade läkemedel i sterila ampuller och vialer. Det kan röra sig om till exempel antikroppar, vacciner och biosimilarer. Genom etableringen i Skåne tar bolaget ett första steg i sin globala marknadsföring.

– Vi för redan samtal med flera potentiella kunder och strävar samtidigt efter att fördjupa vårt samarbete med befintliga kunder. Parallellt med detta letar vi aktivt efter läkemedel att licensera till den kinesiska marknaden och arbetar för att få anläggningen i Kina godkänd för tillverkning. Det är vår förhoppning att vi ska komma igång med tillverkningen redan i höst, säger Diana Lam.

Det nya svenska bolaget, Wuxi Griffin Europe, är ett helägt dotterbolag till Wuxi Griffin Pharmaceuticals, ett samriskföretag mellan det svenska investmentbolaget SialoCarb och den kinesiska tillverkaren Wuxi Fortune. Wuxi Griffin Pharmaceuticals bildades 2016 efter en lagändring som gjorde att utländska kontraktsfyllningsföretag kunde etablera sig i Kina.

Både SialoCarb och Wuxi Griffin Pharmaceutical ägs och drivs av Torgny Lundgren – en bioteknikveteran med erfarenhet av ledande roller inom bland annat Novo Nordisk Engineering, Pharmaplan och Bonesupport. Han är också vd för det svenska säljbolaget samt chef för Wuxi-koncernen, som i nuläget engagerar totalt cirka 30 personer.

Jessika Nord

Nystartade kontraktstillverkaren – eller CMO-bolaget – Wuxi Griffin Pharmaceuticals, med bas i Wuxi City väster om Shanghai, har startat ett […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Danskt vaccinbolag blir svensk-brittiskt

    Det svenska rikskapitalbolaget Nordic Capital och det brittiska Permira lägger ett bud på Bavarian Nordic. Affären värderar det danska bolaget till 28,5 miljarder kronor.

  • ”Ett förtroende att förvalta bostäder”

    För femton år sedan kallades Olof Andersson filantrop när han pratade hållbarhet med banken. Men Trianons vd och huvudägare står fast vid att hållbarhet är en god affär och han tror stenhårt på att hemstaden Malmö kommer att fortsätta växa.

  • Miljardbonusen som ingen vill ha

    Facebook-bolaget Meta påstås ha erbjudit upp till 100 miljoner dollar i bonus till Open AI-anställda som kan tänka sig att hoppa över till Zuckerberg. Ändå har inte en enda tackat ja. Jan Dahlqvist frågar sig varför.

  • Hänt i vecka 30

    Lite halvdana siffror apporterades från Oatly, Swedencare och Alfa Laval i förra veckan. Men två av tre ser det som mellankvartal och räknar med att det tar sig under resten av året.


  • Danskt vaccinbolag blir svensk-brittiskt

    Det svenska rikskapitalbolaget Nordic Capital och det brittiska Permira lägger ett bud på Bavarian Nordic. Affären värderar det danska bolaget till 28,5 miljarder kronor.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Från 40 miljoner till 40 miljarder

    Sedan Fredrik Tiberg klev in som vd för Camurus har bolagets värdering gått från 40 miljoner till 40 miljarder kronor. Rapidus träffar honom på huvudkontoret i Lund för att höra om vägen dit och planerna framåt.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Cantargias antikropp i amerikanskt snabbspår

    Cantargias läkemedelskandidat nadunolimab har fått Fast Track-status i USA. Det fick aktien att ta ett litet glädjeskutt.

  • Miljonregn över cancerbolaget

    Medtech-bolaget Reccan ingår i ett konsortium som fått motsvarande 153 miljoner kronor av EU för att genomföra ett stort projekt inom pankreascancer. – Det här betyder mer än bara pengarna, säger vd Anna Brodén.

  • Camurus miljardavtal öppnar för mer

    Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, aktierusar efter att ha ingått avtal med den amerikanska jätten Eli Lilly. I potten ligger 8 miljarder kronor i ersättningar, och det kan bli ännu mer. – Det här öppnar för liknande avtal inom andra områden.

  • Synact Pharma tar in nya pengar – igen

    Synact Pharma stärker finanserna genom en riktad nyemission och ett lånelöfte från den amerikanska storägaren. Det är den tredje större nyemissionen som lundabolaget genomför på två år.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • En finanschef ut och en in

    I sommar lämnar Magnus Blixt rollen som finanschef på Skånes bioteknikstjärna Cellavision. Arbetet med att hitta hans efterträdare är redan igång. Och på Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, kliver en ny finanschef in.