onsdag 12 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

20 nya miljoner till Trialbee

Medicinteknikbolaget Trialbee tar in 20 miljoner kronor och värvar en ny chef till huvudkontoret i Malmö. Den största delen av kapitalet kommer från majoritetsägarna Industrifonden och Briban Invest, och ska användas för fortsatt utveckling och utlandsexpansion.

Trialbees marknadschef Robert Molander, som utgår från bolagets kontor i Research Triangle Park i North Carolina, ser kapitaltillskottet som en signal om att bolaget är på rätt väg i sin strävan att bli en viktig samarbetspartner för läkemedelsindustrin vid klinisk produktutveckling.

– Det finns en stark tilltro till vår strategi och förmåga att attrahera kunder med global spännvidd, inte minst genom vårt nya samarbete med två av branschens största innovativa läkemedelsbolag, säger Robert Molander till Rapidus.

Vilka bolag det rör sig om vill han inte avslöja eftersom de själva ännu inte har gått ut med informationen.

Som ett led i uppskalningen har Trialbee rekryterat en finans- och HR-chef, tillika vice vd, till kontoret i Malmö: Carlos Rodriguez. Han har erfarenhet från bland annat läkemedelsbolaget Amgen och kontraktsforskningsbolaget Trial Form Support – vars grundare Daniel Spasic är delägare i Trialbee.

Malmöbolaget är också i slutfasen av att anställa en teknisk chef. Trialbees IT-plattformar har utformats för att öka träffsäkerheten vid rekrytering av patienter och minska risken för avhopp från kliniska prövningar. Just patientavhopp är en springande punkt, uppger vd Lollo Eriksson, eftersom den statistiska signifikansen kan gå förlorad vid många avhopp.

– Kliniska prövningar är både kostsamma och tidskrävande, så läkemedelsbolagen är angelägna om att patientrekryteringen är effektiv. De strävar också efter att maximera patenttiden – en försenad produktlansering kan innebära förlorade intäkter på upp till 50 miljoner dollar för ett enda läkemedel, säger han.

Trialbee sysselsätter drygt 30 personer som arbetar från huvudkontoret i Malmö eller från filialen i USA. Bolaget grundades 2010 av före detta Sony Eriksson-anställda Tobias Folkesson och Jonas Billing. Mellan 2016 och 2017 minskade bolagets nettoomsättning från cirka elva miljoner kronor till fyra miljoner, men målet att omsätta 500 miljoner kronor år 2022 står fast.

Jessika Nord

Medicinteknikbolaget Trialbee tar in 20 miljoner kronor och värvar en ny chef till huvudkontoret i Malmö. Den största delen av kapitalet kommer från majoritetsägarna […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Östes bolag faller som dominobrickor

    Tre av Öste-sfärens verksamhetsdrivande dotterbolag har nu gått i konkurs, tillsammans med ytterligare ett av ägarbolagen. Det mesta av värdet i Aventure-konkursen ser därmed ut att ha gått upp i rök. Men frågetecken kvarstår.

  • Falkenklevs framtid är grön

    När Victor Falkenklev tog över familjens åkeri såg han en chans att göra skillnad och lät samvetet gå före vinstmarginalerna. Nu är bolaget på god väg att bli Europas grönaste åkeri.

  • Svag ljusning i spelbranschen

    Det är oroliga tider för spelutvecklare. Men när årets spelutvecklarindex nu släpps är spelhubben Game Habitat ändå optimistisk. Omsättning och resultat i de skånska spelbolagen ökade förra året.


  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Först blir det sämre – sedan bättre

    Inhalatorbolaget Iconovo i Lund skrotar sina finansiella mål. Men utan att presentera nya. – Det är mycket som ar ändrats sedan målen sattes, säger vd Johan Wäborg.

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Vd-byte på Spectracure

    Medicinteknikbolaget Spectracures huvudägare Masoud Khayyami kliver av vd-stolen i bolaget – efter att ha varit tillförordnad i tre år.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.