tisdag 2 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ny rapport: ”Malmö petar Lund som den stora lärdomsstaden”

Malmö har gått om Lund när det gäller tillväxten av kvalificerade arbeten som kräver högskolekompetens. Det enligt Sydsvenska Handelskammarens och Industrifaktas årliga rapport Sydsverige Live, som presenteras senare i dag.

Rapporten bygger på data från officiella datakällor, framförallt SCB, samt intervjuer med 150 regionala beslutsfattare och en näringslivspanel med bland andra InRivers personalchef Anna Liffner och Science Village Scandinavias vd Ulrika Lindmark. Siffrorna avser utvecklingen under perioden 2014-2016.

– Som universitetsstad är Lund såklart fortfarande viktigast men nu har vi tittat på näringslivets tillväxt. Även där har Lund historiskt haft en edge gentemot Malmö men nu är det något som uppenbarligen inte stämmer. Idéerna kanske fortfarande kommer från Lund men de realiseras i högre grad i Malmö, säger Per Tryding, vice vd på Sydsvenska Handelskammaren.

Överlag har det skapats det fler nya jobb i Malmös näringsliv än i andra sydsvenska städer; 8.400 stycken under perioden jämfört med Helsingborgs 1.800 nya jobb, som gav staden en andraplats i listan. Detta följer den generella urbaniseringstrenden.

Framför allt handlar det om kvalificerade jobb som skapats i Malmö; 6 av 10 nya jobb i staden kräver högskole- eller universitetsutbildning. IT- och telekombranschen går särskilt starkt framåt i Malmö med 650 nya jobb under perioden. Omkring hälften av alla nya kvalificerade yrken i Sydsverige, och två tredjedelar i Skåne, skapades i Malmö. Därmed är Lund enligt rapporten petat som regionens stora lärdomsstad, ”åtminstone för näringslivets tillväxt.”

– Man kan spekulera i vad det beror på, jag tror mycket handlar om logistiken. Malmö har konsekvent satsat på moderna kontorsmiljöer i anslutning till logistiska knutpunkter. Men ska du åka varje dag till Ideon eller ESS så behöver du till exempel byta till buss och sådant spelar roll, säger Per Tryding.

Han tror att planerna på att bygga en tillämpad anläggning för produktutveckling inom nanoteknik kan vända trenden på lång sikt för Lund. Likaså om Brunnshögsområdet byggs in i tågnätet.

I övrigt lyfter rapporten även fram Älmhult som en viktig tillväxtstad, med majoriteten av Skånes nya jobb inom industridesign. Denna utveckling är starkt kopplad till Ikea.

Ett av de mer konkreta förslagen från Handelskammaren handlar om Sydsveriges hamnar som, beskrivs som en outnyttjad resurs. Öresunds hamnar har tillsammans lika stor verksamhet som Göteborgs hamn, men regionen blir inte erkänd som metropol för varulogistik. Rapportförfattarna menar att de sydsvenska hamnarna borde gå ihop till ett enda hamnbolag för att bättre kunna attrahera statliga kringinvesteringar i väg och järnväg.

Emiliano Strauss

Malmö har gått om Lund när det gäller tillväxten av kvalificerade arbeten som kräver högskolekompetens. Det enligt Sydsvenska Handelskammarens och […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Ny storm i Möllerström-bolag

    Ytterligare frågetecken hopas kring bolag med Johan Möllerström i styrelsen. Nasdaq vill nu slänga ut Lundabolaget Dug Foodtech från First North. Rapidus kan rada upp fler Möllerström-kopplade bolag med bristande information och rena olagligheter.

  • SLP miljardköper logistikfastigheter

    Det stjärnspäckade fastighetsbolaget sätter förvärvsrekord i år i samband med en sale and leaseback-affär med logistikjätten DSV. Det överenskomna fastighetsvärdet uppgår till 1,1 miljoner kronor.

  • Små glädjeämnen i små bolag

    De båda noterade bolagen Gasporox och Prebona meddelar att de tar emot nya ordrar. Nyheterna fick aktierna att stiga på måndagen.


  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Doros börsdagar är räknade

    Norska Xplora har ökat sitt ägande till över 90 procent av aktierna i Doro, Malmöbolaget som tillverkar mobiltelefoner för äldre. Nu väntar tvångsinlösen och en avnotering.

  • Alixlabs i mål med 155-miljonersrunda

    Alixlabs i Lund har kämpat länge för att få in kapital till sin kostsamma investering i nanoteknik. Men till slut är bolaget i mål, trots ett kallt investeringsklimat kring hårdvara.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Han lämnar efter 25 år

    Addpro-grundaren Nicklas Persson lämnar nordiska IT-jätten Itm8 som bolaget numera ingår i. För Rapidus berättar han varför och vad han ska göra härnäst.

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.